Владика Володимир Груца взяв участь у відкритті Меморіалу Небесної Сотні у Львові
23 серпня 2019 року, у День Державного Прапора України, у Львові на вул. Кривоноса-Замковій, відкрили першу частину унікального для всієї України Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні. Сьогодні тут вперше замайорів синьо-жовтий стяг.
До події долучилися преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівької архиєпархії УГКЦ, високопреосвященний владика Макарій Малетич, митрополит Львівський ПЦУ, клир Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ, преосвященний владика Едвард Кава, єпископ-помічник Львівської архидієцезії РКЦ, високопреосвященний владика Філарет Кучеров, митрополит Львівсьский і Галицький УПЦ, представники духовенства Вірменської Апостольської Церкви, священники згаданих конфесій. До спільної молитви долучився і голова львівського осередку Всеукраїнського Руху Реформації Дмитро Колесник.
На урочисту подію до Львова приїхали близько 40 родин Героїв Небесної Сотні зі всієї України, учасники Революції Гідності, волонтери Майдану, військові, учасники АТО / ООС. А також — представники влади, депутати та гості міста.
«Ми чули про ангельську подобу потойбічного життя, і сьогодні ми молимося за сучасних ангелів. Любити Україну — це любити людей, які ходять по їхній землі. Ми щороку робимо собі іспит сумління, — зазначив преосвященний владика Володимир Груца. — Герої Небесної Сотні залишили сиріт. У Львові повстає дім милосердя св. Миколая, і вдруге футбольна команда дітей сиріт виграла Чемпіонат світу. Це чудова річ, за що ми дякуємо. Герої Небесної Сотні з того пагорба споглядають на нас, на Львів, на Україну. Подаруймо їм нашу молитву».
«До меморіалу приходитимуть люди з різним настроєм, але йтимуть — із добрим, їхній сум мине», — Андрій Садовий про Меморіал Небесної Сотні
Натомість, міський голова Львова Андрій Садовий у своїй промові підкреслив: «Коли Бог створив людину, Він дав їй два вміння — вміння пам’ятати і вміння забувати. Пам’ятати добро і все добре, що було зброблено. І забувати зло, якого також завжди чимало. Але часто людина плутає ці поняття і дуже довго пам’ятає зло і швидкого забуває добро. Власне для цього є пам’ятні знаки, щоб ми завжди верталися до цієї Божої Ласки і пам’ятали добро. І сьогодні ми знаходимося у середині цього надвзичайно важливого пам’ятного знаку для всіх нас, для нашої держави. Сюди будуть приходити люди з різним настроєм. Але я переконаний, якщо будуть приходити злі — звідси будуть іти добрими. Якщо із сумом приходитимуть — то сум пройде. Сюди будуть приходити школярі, гості нашого міста. І ми з Вами будемо приходити, щоб просто прийти і подивитися на фотографії наших Героїв».
«Дякую, що ви співчуваєте і, таким чином, вшановуєте пам’ять про наших рідних. Майбутнє можливе тільки тоді, коли пам’ятаємо минуле. І ви сьогодні довели, що ви щиро пам’ятаєте. Львівщина дуже щиро і найпершою вшановувала пам’ять, підтримувала родини, і це на фоні всієї України дуже вирізнялося. Дякую вам за те, що ви — найбільш патріотичні куточки України. Сьогодні дуже знаменний день — День прапора, а наші Герої пронесли прапор і віддали за нього життя», — зауважила Тамара Швець — дружина загиблого Героя, представник ГО «Родина Героїв Небесної Сотні».
Завершились заходи виконанням пісні про Небесну Сотню від Павла Табакова та вихованців його творчої школи. Усі охочі змогли запалити свічки біля портретів Героїв Небесної Сотні.
Меморіал Небесної Сотні у Львові: що це?
Концепція проєкту Меморіалу — це створення мінімалістичного простору, який передає дух сучасності та увіковічнює пам’ять Героїв Небесної Сотні, котрі віддали своє життя під час Революції Гідності.
Меморіал складатиметься з двох частин: площі з стелою на верхній терасі та з пішохідного моста між пагорбами вздовж вул. Кривоноса. Він виводитиме на терасу з боку вул. Замкової, де облаштовано площу і стелу, присвячену Героям Небесної Сотні.
Загальна площа ділянки — 0,9140 га, меморіальна площа — 550 м кв. На площі запланована висадка 16 дерев та 584 злакових рослин (вівсяниця вічнозелена, міскантус, вейник).
Основний матеріал проєкту — кортен, який з часом змінює свою фактуру і має особливу символічність боротьби та палаючого вогню. Меморіал буде наповнено злаковими рослинами, які нагадуватимуть колоски пшениці, що є символом українського народу.
На мості запропонували встановити накриття, вироблене зі спеціальної сталі. На даху цього накриття будуть вирізані імена героїв Небесної Сотні, крізь які у дощову погоду стікатиме вода, що, символізуватиме «вічні сльози» за загиблими, а у сонячну погоду ці літери мають підсвічуватися природнім світлом.
Відповідно до архітектурного проєкту, на мості також будуть розташовані п’ять плит, що символізують п’ять днів, у які загинула найбільша кількість людей під час Революції Гідності, а також є символом барикад та щитів, що були невід’ємною складовою тих подій.
Міст та стела створюватимуть музейний багатофункціональний простір, забезпечуватимуть громадську функцію і функцію пам’яті, створюватимуть умови для вільних зборів, відкриють нові панорамні видові точки й вирішать проблему пішохідного та велосполучень через вул. М. Кривоноса, виконають просвітницьку (етичну, патріотичну) функцію та створять нові туристично привабливі маршрути.
Як зазначили автори проєкту, Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні — простір, що покликаний вшанувати пам’ять Героїв, які загинули під час подій Майдану.
«Цього разу ми вирішили підійти до будівництва пам’ятника сучасним підходом та відійти від такої відвертої меморіалізації, коли це один пам’ятник. Ми хотіли зробити простір, куди змогли б прийти люди та дійсно залишитись тут наодинці, подумати та переосмислити.
Це поєднання світлого, піднесеного і брудного, адже ми можемо пригадати Майдан, де було дійсно страшно і горів вогонь. Меморіал уособлює саме ці події, і матеріал такого кольору вибрали, аби нагадати ці моменти. Також внизу освітлення уособлюватиме вогонь та ці страшні дні», — розповіла співавторка проекту Марія Яструбчак.
Думки священників Української Греко-Католицької Церкви
Одразу ж після відкриття Меморіалу Небесної Сотні розпочалося широке його обговорення у різних соціальних мережах. Зокрема, отець Степан Сус, Голова Центру Військового Капеланства, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла, на своїй facebook-сторінці зазначив: «„Не дай зачерствіти твоєму серцю, бо тоді помре у тобі людина“, — такими словами відривається для нас новий і перший монумент пам`яті Героям Небесної Сотні, якийсь сьогодні, 23 серпня 2019 року у день вшанування Державного Прапора України, було відкрито та освячено представниками різних конфесій у місті Львові. Пам`ять — це те, що спонукає нас бути мобільними та витривалими перед новими викликами життя! Герої Небесної Сотні по цей день промовляють до нас простими словами: „Ти можеш!“ Якщо ти віриш, якщо маєш хороший фундамент, якщо ти не боїшся, ти можеш змінити себе і світ довкола себе! Ти можеш бути просто людиною і вчити цього інших!»
У свою чергу, отець Михайло Димид, викладач Українського католицького університету, автор книги «Каміння Майдану» та активний учасник Революції Гідності, заакцентував свої слова на молодому поколінні України: «На Майдані принесли жертву різні верстви громадян, а головно молодше покоління українців. Всяка жертва несе суспільний і поза часовий вимір. Ми, спадкоємці християнської культури, це відчуваємо і розуміємо. Для цього ми тут прийшли помолитися. Важливо наголосити, що Церква (а це ми всі), яка була присутня і жила Революцією гідності, далі живе ритмом суспільства, говорить із ним однією мовою. На основі цих фактів і мимо недавніх політичних пертурбацій, можемо голосно заявляти — немає кризи молодого покоління в Україні. Суспільство стає щораз молодшим і плодовитішим, а це обнадійливе для державного самостійного розвитку України, за що ми всі тут стоїмо. Оскільки жертва є частиною людського буття, дякуймо Богові за наших мучеників за любов до Батьківщини. Визначаймо і нашу щоденну усвідомлену жертву і таким чином будемо перетворювати різні види смерті на воскресіння. У приватному, родинному, суспільному, державному житті. В Україні, а тим самим у світі. Христос воскрес!»
За матеріалами Львівської міської радиПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ