Владика Володимир Груца: «В особі святого Йосифа бачимо приклад батьківської опіки і рішучості»
Святий Йосиф є хранитилем Ісуса Христа, а водночас покровителем всіх мігрантів, біженців і внутрішньо переміщенних осіб. Він чудово знає, що означає втікати і мігрувати. На цьому наголосив єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ преосвященний владика Володимир Груца.
«В неділю після Різдва ми спогадуємо пам’ять царя Давида, апостола Якова і обручника Йосифа, названого батька Ісуса Христа», — зазначив єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца.
За його словами, Давид був царем юдейським, якому було обіцяно, що з його роду буде хтось наступником престолу. Вихідцем з того роду був святий Йосиф. Тому він пішов до Вифлиєму, щоби там зареєструвати свою Святу Родину. Яків був першим апостолом Єрусалиму. Через певне посвоячення з Ісусом Христом, названий братом Господнім.
Йосиф — хранитель Ісуса Христа
Проте, наголосив проповідник, для нас найголовнішою постаттю сьогодні, в різдвяний час, є особа святого Йосифа. На його переконання, Йосиф як хранитель Ісуса Христа має особливе місце в історії спасіння.
Проповідник зауважив, що ми мало знаємо про історію його життя. Євангелія гадує лише про драматичні моменти в контексті народження Христа і його дитячих років.
«З Євангелія чуємо про сумнів Йосифа. Він переживає кризу, бо немає причетності до дитини. Проте, водночас демонструє цілковитий послух ангелу. Слухає ангела як Божого посланця. Наступний виклик — позиція Ірода щодо лютого вбивства малих дітей. Відтак їхня родина змушена втікати до Єгипту, щоб врятуватися», — звертає увагу владика Володимир.
Відтак Йосиф на веління ангела взяв дитятко і матір. «Звернімо увагу на христологічний момент. У цьому жесті Йосифа показана велика опіка. Найперше Йосиф береже Ісуса. Не будить Марію, щоб вона збирала дитину, а робить це сам. Він діє рішуче. Бо батько здебільшого такі речі делегує мамі. Бачимо приклад батьківської опіки і рішучості. Аналогічно він діє, коли треба повертатися назад в Ізраїльську землю. Він є хранитилем Ісуса Христа», — пояснив проповідник.
Приклад життя святого Йосифа для кожного із нас
Владика Володимир зауважив, що ми часто сприймаємо євангельські події як такі, які сталися давно і нас не стосуються. Проте, втеча Пресвятої Родини до Єгипту безпосередньо вказує нам на сьогоднішню ситуацію з міграцією і біженцями, особливо на внутрішню міграцію в Україні.
«Було б дуже сумно, якби ці люди називалися скитальцями, як в контексті Другої світової війни. Просімо для цих людей покрову святого Йосифа, який чудово знає, що означає втікати і мігрувати», — додав він.
Рік святого Йосифа Обручника
«В літургійному календарі нашої Церкви нема окремого дня для св. Йосифа. Але це не заважає нам прикликати його як заступника і покровителя. До того ж Папа Франциск проголосив 2021-ий рік — роком св. Йосифа. Тому маємо нагоду приглянутись до постатті цього великого святого», — сказав проповідник.
Також він зауважив, що Ісус разом з Йосифом працював, слухав його, ставився до нього як син до батька. Божий син звертався до Йосифа словом «тату».
«Нехай святий Йосиф буде опікуном і товаришем на дорозі нашого життя», — побажав на завершення преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.
За матеріалами релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ