Владика Володимир Груца: «Будьмо вірними, слухняними дітьми у великій Божій родині»
У свято Богоявлення Господнього, 6 січня 2025 року, владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, звершив Божественну Літургію в архикатедральному соборі Святого Юра.
Під час проповіді єпископ Володимир Груца звернув увагу на те, що сьогоднішнє свято ми по-різному називаємо, але кожна назва — пояснює це свято, підкреслюючи його різні аспекти: це і «Йордан», і «Хрещення», і «Водохреща», і «Богоявлення», і «Просвічення». Про це розповідає пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.
Таїнство Пресвятої Трійці
Звертаючись до євангельської сторінки нинішнього свята, архиєрей пригадав і пояснив саму подію Хрещення Господнього: «Коли Ісус Христос виходить з вод Йордану, на Нього сходить голуб, який символізує Святого Духа. Також чути голос: „Це Син мій улюблений, якого я вподобав“. Отже, маємо три особи Пресвятої Трійці: Небесний Отець, Воплочений Син Ісус Христос і Святий Дух у вигляді голуба. Для нас це велика таємниця, як три особи можуть бути одним Богом. Багато людей протягом історії християнства собі над тим ламали голову. Ми, напевно, цього ніколи до кінця не зрозуміємо, хіба може у вічності».
Взірець єдності Пресвятої Трійці
Говорячи про досконалу єдність Пресвятої Трійці, владика Володимир наголосив на тому, наскільки важливою є для нас самих єдність в усіх сферах життя, і наскільки важко її осягнути: «У понятті „єдність“ лежить той факт, що люди повинні одне одного поважати, підтримувати, захищати. Якщо не любити, то щонайменше себе взаємно толерувати. Погляньмо на будь-яку сім’ю. Члени сім’ї мають здебільшого однакове прізвище, але різні імена, характери, зацікавлення. Вони є різні, але живуть в одному домі, є співвідповідальні за цей дім, повинні собі взаємно допомагати».
За словами проповідника, коли не буде розуміння, що таке єдність, коли не буде почуття відповідальності, то така родина не зможе існувати як родина. «Коли людина має лише власне уподобання, амбіції і нічого більше її не цікавить, то вона собі знайде якусь власну окрему дорогу. Їй не підходить те, що пропонує єдність. Такі ж загрози поділів є в народі, державі, суспільстві, в Церкві… Церква є свята Церква грішних людей», — додав він.
Попри все, зберігаймо єдність
Як стверджує далі єпископ, сучасна війна в певній мірі об’єднала українське суспільство, а також частину світової спільноти. Особливо це було відчутно на початку повномасштабного вторгнення. «У цій єдності і криється таємниця, що Україна стоїть. Як важливо зберегти цю єдність на довгу дистанцію, бо щораз частіше говориться про втому. Якщо ми є віруючими людьми, то тим самим закорінені в Бозі як життєдайному джерелі. Як би нам не було важко себе взаємно любити чи толерувати, то завжди можемо молитися одні за одних. Будьмо вірними, слухняними дітьми у великій Божій родині», — мовив владика Володимир на завершення свого слова.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ