Владика Степан Сус очолив спільну недільну молитву українських громад у містах Нітра і Трнава (Словаччина)

30 січня 2024

«Щодня ми маємо памʼятати, хто цей день нам подарував, — Бог і наші герої. І ми маємо проживати кожен день як нагоду зробити щось добре для своєї сім’ї і для своєї держави». Про це заявив Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус під час Божественної Літургії в храмі Св. Архистратига Михаїла у словацькому місті Нітра.

Молитва з українською громадою у м. Нітра

Єпископ розпочав візит до Словаччини і очолив недільне богослужіння. Йому співслужили душпастир для українців греко-католиків у Нітрі о. Іван Коваль, заступник голови ПМВ о. Андрій Гах і секретар ПМВ о. Роман Ільницький, як зазначає пресслужба Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.

Владика Степан закликав присутніх у храмі триматись разом і цінувати свою національну приналежність, оскільки «за те, щоби ми були українцями, хтось щодня кладе своє життя». «Коли є війна, багато викликів, ми шукаємо місце, де ми можемо себе знайти, відчути мир і спокій. Дякую, що ви сьогодні в церкві. Дякую нашим дітям. Багато їх в храмі. Війна закінчиться. Бог дасть нам перемогу, але ми повинні памʼятати наших героїв, і не тільки пам’ятати їхню жертву, а і наслідувати їхню любов до Батьківщини. Щодня ми маємо памʼятати, хто цей день нам подарував, — Бог і наші герої. І ми маємо проживати кожен день як нагоду зробити щось добре для своєї сім’ї і для своєї держави», — наголосив єпископ.

Коментуючи уривок Євангелія про оздоровлення сліпого, Голова Пасторально-міграційного відділу закликав усіх вірних частіше звертатись до Господа у молитвах, не боятись просити Його і дякувати Йому. «Ця євангельська історія з незрячим чоловіком показує нам, щоби ми не боялись взивати до Господа у своїх молитвах. „Господи, змилуйся наді мною“, — у цих словах криється глибокий смисл наших стосунків з Богом. Коли нам важко, ми маємо за що триматись і промовляти цю молитву незрячого», — підкреслив владика Степан.

Відтак проповідник додав: «Євангеліст Лука показує нам, як Бог діє в житті людини. Боже милосердя, доброта, любов завжди рухаються назустріч людині, яка перебуває в найскладніших ситуаціях, на роздоріжжі. Тож просімо Господа, щоби в нашій сьогоднішній молитві „Господи, помилуй“, Він допоміг у конкретній нашій проблемі, торкнувся наших ран, щоби Його благодать, яка невидима, але вона зцілює, в особливий спосіб огорнула наше з вами серце».

Після богослужіння єпископ поспілкувався з громадою УГКЦ у Нітрі.

Нагадаємо, що українська громада у м. Нітрі (Словаччина) розпочала свої спільні богослужіння не так давно. Завдяки старанням Пасторально-міграційного відділу УГКЦ напередодні світлого празника Воскресіння Христового, 24 квітня 2022 року, для служіння громаді прибув о. Іван Коваль. Натомість владика Степан Сус відвідує цю українську громаду вже вдруге.

Спільне богослужіння у м. Трнава

Після цього владика Степан Сус відвідав українську громаду у словацькому місті Трнава і відслужив Божественну Літургію в храмі Святого Миколая. Під час богослужіння йому співслужили душпастир для українців греко-католиків у Трнаві о. Іван Коваль, душпастир для українців греко-католиків у Братиславі о. Ігор Марусин, заступник голови ПМВ о. Андрій Гах і секретар ПМВ о. Роман Ільницький, настоятель Гарнізонного храму апостолів Петра і Павла у м. Львові о. Тарас Михальчук.

Владика закликав українців зберігати свою ідентичність і бути єдиними. «Часто в країнах, де немає українських організацій, Церква стає першою українською „організацією“ — місцем зустрічі, нагодою бути разом, підтримувати один одного, ділитись досвідом, будувати громаду. У Словаччині ми не маємо власної будівлі української Церкви, але ми є живою Церквою. Кожен з вас — цеглинка цієї Церкви. І те, що ви тут, — це також ваше свідчення перед словацьким народом, щоби вони бачили, що ми цінуємо свою культуру, традиції, ділимось ними і водночас поважаємо закони і правила цієї країни. Тому тримайтесь своєї Церкви, своєї спільноти, виховуйте дітей в любові до України», — закликав вірних владика Степан.

Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ також подякуав о. Івану за те, що він активно збирає українську громаду у Трнаві, а місцевому єпископу за те, що дозволяє молитись у церкві Св. Миколая. Після богослужіння владика Степан поспілкувався з українцями, що мешкають у Трнаві.