Владика Степан Сус очолив поминальну молитву за жертв Голодомору у Лісабоні (Португалія)

27 листопада 2023

«Так важливо, щоби ми цінували своє, зберігали свою ідентичність. Адже за те, що ми є українцями, що можемо вдягнути вишиванку, молитись в українській церкві і спілкуватись українською мовою, хтось помер в жахливих умовах з голоду, а хтось віддає своє життя в цю хвилину». Про це заявив Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус під час поминальної Панахиди з нагоди вшанування жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні у церкві Святої Марії Монастиря Жеронімуш у Лісабоні.

Владика Степан відслужив Панахиду у співслужінні з Патріархом Лісабона єпископом Руй Валеріу (Rui Valério). Також у молитві взяли участь Апостольський Нунцій у Португалії Іво Скаполо, священники УГКЦ, що душпастирюють на теренах Португалії та секретар ПМВ о. Роман Ільницький. Про це повідомляє пресслужба Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.

«Сьогодні кожен свідомий українець по всьому світу вдягає вишиванку, бере до рук свічку, запалює її за цих незнаних, але таких близьких нашому серцю жертв Голодомору. Проти українців велась війна на знищення нашої нації, нашого народу. І ми свідомі того, що сьогодні ця війна продовжується. Тому молимось і просимо Господа Бога, щоби Він нас оберігав, рятував і підтримував, — зазначив владика Степан. — Ніхто і ніщо не може затерти пам’ять в нашому серцях про всіх тих українців, хто спілкувався тією ж мовою, що ми розмовляємо, хто носив ту саму вишиванку, що і ми носимо, хто співав ту саму пісню, що ми співаємо, і молився так само, як ми з вами молимось. Молимось, бо не хочемо щоби це повторилось… Хочемо бути сильні, навіть коли нам бракує зброї. Хочемо бути відважні навіть коли ми поранені».

Голова ПМВ наголосив, що важливо памʼятати про те, хто ми є і докладати усіх зусиль, щоби інші теж розуміли, що значить бути українцями, пам’ятати жертв Голодомору та молитись за наших Героїв. «Вічна пам’ять усім невинно вбитим жертвам і слава живим героям!» — резюмував єпископ.

У свою чергу, Патріарх Лісабона підкреслив, що португальський народ у цей день єднається з українським народом у молитві. «Сьогодні ми згадуємо ці жахливі події. Згадуємо в молитві народ, який перетерпів великі муки. І це не просто згадка. Це памʼять, яка залишається в наших серцях. Перебуваємо в тиші не через те, що нам бракує слів, а переживаємо глибину тієї трагедії, що відбулась. І це мовчання сьогодні пригадує всім про зло, яке було. І сьогодні в цій тишині єднаємося з вашим народом, який пережив цю трагедію», — звернувся до присутніх єпископ Руй Валеріу.

У поминальній молитві взяли участь представники Посольства України в Португальській Республіці на чолі з Послом Мариною Михайленко, а також українці з Лісабона та різних міст Португалії.