Владика Петро Стасюк під час пандемії: Не бійтеся

5 травня 2020

Кілька днів тому наш Патріарх Святослав поставив наступне запитання: чому Майдан показав найкраще, що було в людях — здатність організовуватися, допомагати, підставляти руку, плече і серце своєму ближньому; натомість коронавірус, коли прийшов в Україну, оголив зовсім інші речі: люди кидали каміння в автобуси та пікетували будинки хворих?

Владика Петро Стасюк під час пандемії: Не бійтеся

Наш Патріарх відповів на запитання у цікавий спосіб. Він пояснив, що рушійною силою Майдану було почуття несправедливості і нашим обов’язком було разом її виправити. Реакція ж на вірус передовсім викликана страхом, невизначеністю, браком миру в наших серцях.

Перед тим як сказати, що ми, тут в Австралії, ніколи б так не вчинили з хворими, давайте пригадаємо, що ми вже встигли побачити в Австралії за останні кілька тижнів. Ображають людей з Азії, а особливо з Китаю. Руйнують їх будинку та кажуть забиратися з країни, навіть якщо вони народжені в Австралії. Події в нас не відрізняються від того, що ми бачили в Україні.

Апостоли боялися

Сьогодні ми святкуємо Томину неділю. Ми говоримо про апостолів, яких мучили страх, невизначеність та інші емоції після того, як Христос помер на хресті, правителі та люди в Ізраїлі відвернулися від них. Вони боялися. Почували себе, як у пастці. Вони не виходили на вулицю. Не усі повірили, що Ісус воскрес із мертвих.

Ісус прийшов до них крізь стіну карантину. І перше, що Він сказав, і повторив це чотири рази за кілька хвилин: «Мир вам». Мир — це наказ, який нам найчастіше дає Господь у Біблії. Він повторюється сотні разів у Писанні.

Мир — це результат єднання з Богом

«Мир вам», — говорить Ісус апостолам. Мир — це результат єднання з Богом. Це те саме. Мир як і любов — йде від Бога і ми отримуємо його через віру.

Ми не можемо дозволити щоб коронавірус отруїв нашу віру. Якщо це станеться, ми будемо дуже налякані. Ми будемо робити речі, які ми бачили в Україні, а тепер трапляються у Австралії. Власне, тому Ісус повторює: «Мир вам!». Нас мають мучити внутрішні страждання, стрес та відчуття самотності. Світ Божий є справжнім та реальним, якщо ми в це віримо, в наших серцях пануватиме мир.

Брак миру у наших душах веде до гріха

Проте, у сьогоднішньому читанні є ще щось. Святий Іван говорить нам, що потім Ісус дихнув на них зі словами: «Тоді знову сказав їм Ісус: Мир вам! Як Отець послав Мене, і Я вас посилаю! Сказавши оце, Він дихнув, і говорить до них: Прийміть Духа Святого! (Івана 20, 21–22).

Дух Святий — це духовна присутність самого Господа в нас. Церква — це знак присутності Святого Духа. Дух Святий дає нам дари, змінює нас, дає силу протистояти гріхам. Саме цьому в сьогоднішньому казанні Ісус говорить нам, що священники мають силу прощати гріхи.

Брак миру в наших душах веде до гріха. Святий Дух чітко показує, хто є нашими братами та сестрами, це створює гармонію у християнській громаді.

Будувати Церкву на тому місці, де Господь послав нас

Я закінчу цитатою з 1 Кор 15, 14, де св. Павло говорить — «Коли ж бо Христос не воскрес, то проповідь наша даремна, даремна також віра ваша!».

Врешті-решт, Тома увірує та йде будувати церкву Христа на Середньому Сході та Індії. Ми, тому, що ми віримо, виконуємо свою частину у будівництві Церкви там, де Господь послав нас.

† Петро Стасюк,
єпарх Мельбурнський