Владика Михаїл Колтун очолив урочистості з нагоди відзначення 180-ї річниці відходу до вічності о. Маркіяна Шашкевича

28 березня 2023

У четвер, 23 березня 2023 року, жителі сіл Новосілки і Лісок, Буського деканату, а також усі гості мали можливість спільної молитви на місці, де 23 березня 1842 року розпочав і 7 червня 1843 року завершив своє служіння «Будитель» українського народу о. Маркіян Шашкевич. Тоді це було село Новосілки Лісні.

Молитовний захід розпочався із Панахиди за о. Маркіяном Шашкевичем. Далі усі присутні помолилися Молебен до Бога Творця, під час якого владика Михаїл Колтун, єпарх Сокальсько-Жовківський, виголосив проповідь про важливість пам’яті про нашого «Будителя» і збереження місця, де ми сьогодні молимося. Водночас проповідник наголосив на значному впливі на становлення української державності, що здійснила спадщина о. Маркіяна. Про це повідомляє пресслужба Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ.

Єпископ Сокальсько-Жовківський також поділився своїм особистим досвідом, що пов’язаний із о. Маркіяном Шашкевичем. Храм у родинному селі владики Михаїла Колтуна — Полоничі, в якому духовно зростав і плекав своє покликання теперішній єпарх Сокальсько-Жовківський, був перенесений з с. Новосілки Лісні ще у 1895 році. «Впевнено можу сказати, що він молився не тільки за тих, які були тоді, а за майбутнє нашої нації і культури, якими людина може пишатися. Пріоритетом нашого покликання є здобутки, розуміння і ставлення до Божого світу, до людини і любові між нами».

За словами архиєрея, ми сьогодні згадуємо нашого попередника о. Маркіяна, який молився на цьому місці. Ми цінуємо його внесок, який не пропав і ми приймаємо естафету, щоб відродити українську мову, цінувати її. «З його біографії знаємо, що коли йшлося про мову, він не мав стриму — це було стимулом його життя. Це покликання не померло разом з ним. Скарб нашої Церкви відродився і ясніє там, де ми йдемо з пам’яттю про нього», — підкреслив єпарх Сокальсько-Жовківський.

Участь у спільній молитві разом із правлячим архиєреєм Сокальсько-Жовківської єпархії взяли о. Євген Мигаль, протопресвітер Буський, о. Юрій Годісь, о. Тарас Дзьоба, о. Ігор Богачевський і диякон Богдан Садовський.

На урочистостях також було зачитано вірш «Отче наш» із поетичного збірника владики Михаїла «Весь світ молитвою благословляю», який виданий за підтримки Бюро УГКЦ з питань екології.

«Ми є свідками творення сучасної історії. Історії, у якій поезією владики Михаїла і за його участі відзначаємо пам’ять поета отця Маркіяна Шашкевича. У час коли ворог руйнує життя, ми проповідуємо його збереження, насаджуємо дерева та вчимося любити Бога, ближнього і усе сотворіння», — сказав Голова Комісії з питань екології Сокальсько-Жовківської єпархії о. Тарас Дзьоба.

З привітальним словом до усіх присутніх звернулася п. Людмила Рудіон, секретар Буської ОТГ, а також інформаційну довідку про життя о. Маркіяна Шашкевича виголосила п. Людмила Ціхоцька-Сень.

Наприкінці владика Михаїл поблагословив саджанці дуба пірамідального як символ незламного поета, а також 32 туї на знак увіковічнення життєвого шляху митця о. Маркіяна Шашкевича.