Владика Михаїл Колтун

Єпарх Сокальсько-Жовківський, Голова Департаменту Військового Капеланства УГКЦ

28 березня 1949 року у с. Полоничі (Буський район, Львівська область).

13 грудня 1981 року із рук преосвященного владики Володимира Стернюка.

19 вересня 1993 року в архикатедральному соборі Святого Юра у м. Львові.

Інтронізація

17 жовтня 2000 року в катедральному соборі Св. Апостолів Петра і Павла в Сокалі (Львівська область).

Дитинство і родина

Майбутній владика народився 28 березня 1949 року у селі Полоничі (Бузький район, Львівська область) у християнській родині Павла Колтуна та його дружини Станіслави, із роду Крет.

Освіта

У вересні 1957 року розпочинає навчання у середній школі в рідному селі Полоничі, яке завершує після восьмого класу в 1965 році.

Впродовж 1965–1969 років навчається у Львівському технікумі промислової автоматики, а відтак у 1969–1972 роках проходить військову службу у військово-морському флоті в Мурманській області.

Із 1972 й аж до 1989 року працює на заводі залізобетонних виробів у Львові майстром з контрольно-вимірювальних приладів, енергетиком.

8 листопада 1974 року вступає до монастиря Чину Найсвятішого Ізбавителя у Львові, де приймав до Чину отець Протоігумен ЧНІ Филимон Курчаба. 8 листопада 1981 року складає вічні обіти.

Протягом 1975–1981 років навчається у підпільній семінарії. У лютому 1981 року приймає піддияконські свячення з рук Владики Володимира Стернюка, а відтак 21 листопада цього ж року дияконські свячення.

13 грудня 1981 року отримує Святе Таїнство Священства з рук владики Володимира Стернюка, який впродовж 1972–1991 рр. виконував обов’язки місцеблюстителя Глави Української Греко-Католицької Церкви в підпіллі.

У період 1989–1993 рр. служить на парафії Вознесіння Господнього у Львові.

25 листопада 1990 року на Генеральній капітулі обраний вікарієм отців Редемптористів Львівської Провінції ЧНІ.

12 липня 1993 року Святіший Отець Іван Павло ІІ номінував отця Михаїла Колтуна єпископом Зборівської єпархії УГКЦ. Тому, 19 вересня 1993 року о. Михаїл отримує єпископську хіротонію з рук Блаженнішого Мирослава Івана, Кардинала, Любачівського, а співсвятителями були митрополит Володимир Стернюк та єпископ Софрон Дмитерко. Ця хіротонія була першою після виходу Української Греко-Католицької Церкви з підпілля. Опісля, 21 вересня 1993 року здійснена інтронізація вл. Михаїла на престіл єпископа Зборівського.

У 1996–1997 роках виконує обов’язки екзарха Києво-Вишгородського, поєднуючи із служінням адміністратора Зборівської єпархії. 22 грудня 1996 року здійснено введення на престіл Києво-Вишгородського екзархату. Служіння екзарха Києво-Вишгородського здійснює до вересня 1997 року. З 1996 року владика Михаїл Колтун також стає членом Постійного Синоду та очолює Синодальну комісію з питань екуменізму; впродовж 1996–1999 років є членом комісії з питань сім’ї, комісії із творення нових єпархій, пасторальної комісії.

7 листопада 1997 року рішенням Синоду Єпископів стає єпархом Зборівським.

З 1997 року уповноважений від єпископату УГКЦ у справах капеланства і духовної опіки військовослужбовців усіх родів військ України. На даний час, є керівником Департаменту Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України. Ось як про цей момент згадує сьогодні владика Михаїл: «Свого часу служив на флоті. Знаю суворі будні солдата. Знаю, що таке грітись біля атомного реактора, коли холодно (владика служив на підводних атомних човнах). Але не можна сказати, що лише служба в армії дозволила мені стати військовим капеланом. На це прийшов час. Я був першим висвяченим єпископом після виходу Церкви з підпілля. На той час я був наймолодшим єпископом в Україні. Кому потрібно було йти до війська — 80-90-річним отцям чи мені? Відчув, що це моє покликання і відгукнувся на нього. Жодного разу не пожалів про своє рішення. Хоча не так легко спілкуватись з людьми із війська. Теперішнім військовим потрібно пояснювати та прививати християнські засади, християнський патріотизм. Пояснюю їм, що не лише сухим статутним правилом повинна жити людина».

16 липня 2000 року згідно із рішенням Синоду Єпископів УГКЦ призначений ординарієм новоутвореної Сокальської єпархії.

12 жовтня 2000 року Святіший Отець благословив і проголосив вл. Михаїла Колтуна єпископом Сокальським, а 17 жовтня 2000 року здійснено введення на престіл Сокальської єпархії єпископом-помічником Глави УГКЦ Любомиром Гузаром.

18 вересня 2007 року назва Сокальська єпархія декретом Блаженнішого Любомира Гузара була змінена на Сокальсько-Жовківську. Таким чином, владика Михаїл Колтун сьогодні є Правлячим Архиєреєм Сокальсько-Жовківської єпархії.

21 грудня 2017 року Преосвященного Михаїла Колтуна під час звітно-виборчого засідання ради у справах душпастирської опіки при Міністерстві оборони України обрано головою ради душпастирської опіки при Міністерстві оборони України. Варто зазначити, що голова Ради у справах душпастирської опіки при Міністерстві оборони України стає радником Міністра оборони на громадських засадах. Владика Михаїл Колтун обраний головою Ради вдруге. Військовий єпископ УГКЦ уже очолював Раду у 2011 році. «Як в мирний час, так і під час війни греко-католицькі священики були і є ревними ініціаторами душпастирського служіння військовим. Ми й самі бачимо, яким необхідним є військовий капелан, котрий би духовно супроводжував військових. Адже їм потрібен священик, який допоміг би їм бути відважними, особливо тоді, коли життя знаходиться на межі. Теперішній час важливий для того, щоб зрозуміти, як священики і військовики одні одному потрібні. Склалася така ситуація, що промовляє про це. Священики заявляють, що смерть не страшна для тих, хто прагне свободи», — постійно наголошує Преосвященний Михаїл Колтун не лише у своїх проповідях, але й своїми вчинками.

Адреса: вул. Львівська, 7, Жовква 80300, Львівська область, Україна

Телефон: +380 (32) 293-02-52