Владика Григорій Комар: Молитва сліпця Вартимея — це справжній Символ віри
7 лютого, у день св. Григорія Богослова, владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, у співслужінні владики Григорія Комара, єпископа-помічника Самбірсько-Дрогобицької єпархії, відслужив Божественну Літургію у катедральному соборі Пресвятої Трійці м. Дрогобич.
Під час проповіді владика Григорій зазначив, що кожне євангельське читання допомагає нам краще пізнати наше життя. «Євангеліє не повертає нас у минуле, не оповідає нам історій якихось чужих людей, що не мають відношення до нас, навпаки у ньому розповідається про нас, у Євангелії ми можемо побачити наші власні ситуації», — наголосив проповідник.
Єрихонський сліпець — це кожен із нас
Зокрема, однією з таких розповідей є історія про єрихонського сліпця Вартимея, де в образі сліпця кожен може впізнати себе. «Ми дуже подібні до цього сліпця. Адже, можливо, нам не раз доводилось опинитись на узбіччі дороги, тоді життя проходило повз нас. Ми тоді не знали, куди йти, не бачили, боялися, що як лиш встанемо, то зустрінемо якісь перешкоди, з’являться камені, об які доведеться болюче спіткнутись, а можливо, й впасти», — зазначив єпископ.
Відкинутість сліпого
За словами євангелиста Луки, нужда цього єрихонського чоловіка полягала в тому, що він був незрячим. Цей тілесний стан відсунув його на маргінес життя. «Він був людиною, попри яку проходили повз. А це — найболючіше для людини: коли вона відчуває, що нікому не потрібна, що інші минають її, бо в них є важливіші справи в житті, бо ти не потрапляєш до кола їх інтересів, зацікавлень», — сказав єпископ. Втім, одного дня Вартимей почув, що довкола нього відбувається щось незвичне, що йде дуже багато людей. «Йому пояснили, що до Єрихону приходить Ісус Назарянин. Це вже було на третьому році проповіді Христа в Палестині. Ісус йшов у Єрусалим на Свої страждання», — зазначив проповідник.
Серце кричить, коли ми у прірві…
Почувши це, Вартимей став кричати за Христом. Його голос був сильнішим за голос юрби. За словами владики Григорія, у Святому Письмі, зокрема в псалмах, ми неодноразово зустрічаємось з тим, що людина кричить до Бога в своїй потребі. «Кричить, тому що в такій потребі не можливо не кричати. „Із глибини візвав я до тебе Господи“ (Пс. 129, 1). Ми думаємо, що можемо звертатись до Бога тільки в тому стані, коли можемо підібрати правильні слова. Проте, серце кричить навіть тоді, коли уста мовчать. Серце кричить, коли ми у прірві, у відчаї, у безодні, в гріхах», — наголосив єпископ.
Молитва сліпця — це Символ віри
Далі владика Григорій пояснив, що Господь почув молитву Вартимея, адже незадовго Ісус сам волатиме з хреста, коли, скликнувши сильним голосом, віддасть у руки Отця Свого духа (пор. Мр. 15, 34).
Відтак проповідник зауважив, що молитва єрихонського сліпця складалась з простих слів: «Ісусе, Сину Давидів, змилуйся наді мною» (Мр. 10, 47). «Ця молитва є справжнім Символом віри. Вона якнайповніше виявляє його віру. Він визнає, що Ісус є Месією, повним милостині і милосердя, Який прийшов, щоб кожну стражденну душу тією милістю огорнути», — сказав у підсумку владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.
Привітання владики Григорія із іменинами
Після завершення богослужіння владика Ярослав Приріз від імені духовенства й вірних Самбірсько-Дрогобицької єпархії привітав владику Григорія з іменинами. «Дорогий владико Григоріє, сьогодні, коли Церква святкує пам’ять великого вчителя св. Григорія Богослова, ми дякуємо Богові за дар Вашого життя, за те, що ви сподобились особливої Божої благодаті, обравши за голосом Божого провидіння дорогу священства, посвяту Церкві-Матері. Сьогодні ви є пастирем, який несе слово благовісті Божому люду!».
За матеріалами Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ