Владика Діонісій Ляхович: «Щоб ми зцілились і визволились від диявола, Господь потребує нашої співпраці, нашої віри»
26 липня 2020 року, проповідуючи про оздоровлення двох сліпців Ісусом Христом, владика Діонісій Ляхович, апостольський делегат із повними правами екзарха для українців в Італії, закликав застановитися над нашою відповіддю віри на Боже бажання визволити людину зі сітей диявола.
«Ми сильні мусимо нести немочі безсильних», а не собі догоджати. Догодити ближньому на добро: на добро, для збудування. Щоб ви однаково думали за Ісусом Христом; одними устами хвалили Господа.
Тому приймайте один одного, як і Христос прийняв вас у Божу славу.
Все бо, що було написане давніше, написане нам на науку, щоб ми мали надію через терпеливість й утіху…
Господь — Учитель і Нагірна проповідь
Євангеліє говорить нам про оздоровлення двох сліпців і німого, що був біснуватим. Євангелист Матей оповідає про 10 чуд зцілень, після того як проголосив свою Нагірну проповідь. Як Мойсей на горі Синай, так Ісус, на іншій горі, проголошує науку, яку Він приніс від Бога Отця. Проголошує блаженства, вказує, що він не касує, а доповняє закон. І повним авторитетом говорить: «Було сказано: «око за око, зуб за зуб, а я кажу Вам: „Не противтеся злому!“. „Було сказано: ´Люби ближнього, а ненавидь ворога свого´, а я кажу вам: ´Любіть ворогів ваших, моліться за них´“. І далі: „Бутьте досконалі…, бутьте милосердні, як Отець ваш небесний“. Він на цій горі навчає нової молитви, якою він молився до свого Небесного Отця. Перестерігає, щоб не мати поведінки фарисеїв, які довго моляться, щоб тільки показатися, постять, щоб інші бачили. Вчить не збирати собі скарбів на землі, не клопотатися надмірно, а дивитися на пташок, що не сіють і не жнуть; на польові лілеї, як ростуть вони… Учить не судити інших…
У Нагірній проповіді Ісус виступає як Учитель, а в наступних главах євангелист Матей оповідає про 10 чуд зцілень, у протилежному сенсі до тих 10 єгипетських кар, заради яких Господь визволив Ізраїльський народ з дому неволі. Ісус не прийшов у цей світ карати, а спасти людину.
Зцілення двох сліпців і німого — завершення Десяти чуд
Отже, ці два зцілення, які ми слухали у сьогоднішньому Євангелії, є останніми з цієї серії десятьох зцілень.
Ісус зціляє двох сліпців і німого, який був заблокований дияволом, і не міг говорити. Сліпці кричали: «Помилуй нас, сину Давидів. І коли він увійшов до хати, сліпці приступили до нього, а він спитав їх: „Чи віруєте, що я можу це зробити?“. Коли вони сказали так, Ісус доторкнувся до їхніх очей, мовивши: „Нехай Вам станеться за вашої вірою“. І відкрилися їхні очі…» Чудо відбувається у хаті, у спільноті, у Церкві, і на основі віри сліпців. Німий не мав спроможності висказати свою віру, проте мають віру ті, що його приводять. Віра є справа особиста і спільноти віруючих.
Божа сила — визволення людини від рабства диявола
Ці два зцілення показують Божу силу, яку Ісус Христос сприймає від Бога Отця, на противагу стерильного навчання фарисеїв і садукеїв, які тільки зберігали на зовні закон, мов ті гроби побілені.
Господь прийшов, щоб нас зцілити і визволити від диявольського рабства, від сліпоти духовної і тілесної. Проте, Ісус Христос поніс на собі всі наші недуги і вів затяжну боротьбу проти диявола.
Щоб ми зцілились і визволились від диявола, Господь потребує нашої співпраці, нашої віри. Чи ти віриш, що я можу це зробити?
A як Христос виліковує? Силою, яку йому дає Бог Отець!
Чи ти віриш, що я можу це зробити?
Як він черпає цю силу? Своєю молитвою. Яка Його молитва? Це звертання до свого Небесного Отця: «Отче мій!», а нас навчає звертатись до того самого Отця, і мовити: «Отче Наш!
Нехай святиться твоє ім´я!
Нехай прийде твоє царство… любові.
Нехай буде воля твоя!
Хліб наш насущний…
Прости нам…
Не введи нас у спокусу…
Визволь нас від лукавого…».
І ця молитва нас зціляє, і нас визволяє від лукавого. Але тільки тоді, коли не обмежується до молитовної формули, а є стилем нашого життя.
† Діонісій Ляхович,
апостольський делегат із повними правами екзарха в Італії
Рим, 25 липня 2020 року,
катедральний храм Свв. мчч. Сергія і Вакха