Владика Богдан Дзюрах у Дем’яновому Лазі: «Тільки правда провадить до повної свободи»

28 жовтня 2019

«Ми сьогодні разом торкаємось однієї з численних ран нашого народу. Коли п. Омелян Левицький розповідав про свої дослідження і висновки, то було таке враження, наче знову відкривали живі рани на тілах тих загиблих, невинно убієнних, але це є рани нашого народу! Тоді люди перед своєю смертю падали на коліна і молилися. І ми сьогодні також заносили молитви. Наш митрополит служив Літургію і робив це дуже свідомо, щоб ті рани нашого народу діткнути до ран Воскреслого Христа». Такими словами звернувся Секретар Синоду Єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах під час народного віче та панахиди в Дем’яновому Лазі в неділю, 27 жовтня, з нагоди 30-річчя перепоховання жертв сталiнського терору.

«Тільки рани Воскреслого Господа можуть зцілити наші національні, родинні, громадянські, особисті рани нашого народу, бо це Христос страждав у Дем’яновому Лазі, це Йому скручувати колючим дротом руки за спиною, це Йому трощили голову і розстрілювали над ямою. Це Він разом з ними помирав тут, на околицях Івано-Франківська, але також це вони разом з Ним і в Ньому воскресли!» — наголосив владика Богдан, звертаючись до присутніх.

За його словами, всі невинно вбиті жертви сталінського режиму воскресли у вічності до вічного життя як мученики за правду, за Божу любов, за віру.

«Воскресли не тільки їхні душі, але також і тіла, коли 30 років тому вони були віднайдені і достойно вшановані молитвою та схиленими головами чисельно присутніх людей», — зазначив проповідник.

Владика щиро подякував усім громадським активістам, які мали стільки відваги, рішучості та любові зробити той мужній крок назустріч правді, крок назустріч свободі, бо, як каже Христос, тільки правда визволяє.

«А що можемо зробити ми сьогодні? — запитав Секретар Синоду Єпископів УГКЦ. — Ми можемо зробити тільки одне, те, що ми робимо зараз. Нас привела сюди пам’ять, бажання і потреба помолитися. Ми можемо дати нашим невинно убієнним братам і сестрам тільки ось це — живу пам’ять і щиру молитву. А ще третє — чуйність», — вважає владика Богдан.

На його думку, не випадково перша громадська організація, яка була заснована ще в Радянському Союзі, мала назву «Меморіал». Адже народ мусить пам’ятати минуле, якщо хоче мати своє майбутнє.

«Тільки Боже Милосердя може зцілити рани минулого і тільки Боже Провидіння, Божий Закон може нам гарантувати добре, гідне людини і народу майбуття. Пам’ять і молитва», — наголосив проповідник.

Владика переконаний, що ми маємо плекати пам’ять та приходити в Дем’янів Лаз не тільки раз у році, з нагоди чергових роковин, але люди мають постійно їздити сюди, особливо групи молоді, дорослих людей.

«Маємо свідомо плекати нашу пам’ять і передавати її нашим дітям-внукам», — каже Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

На завершення владика Богдан Дзюрах закликав присутню громадськість бути чуйними.

«Христос закликає нас: моліться і чувайте, бо ворог, на превеликий жаль, ще не відмовився від своїх агресивних планів і від підступних намірів — загнати нас у своє ярмо. Він робить це кривавим чином на східному фронті, але він робить це також гібридним чином, дуже глибоко в нашому тилу, бажаючи окупувати іншу територію, духовну територію, територію наших сердець і наших душ», — зазначив Владика.

Саме тому він закликав усіх бути розумними і мудрими, здатними розрізняти правду від фальші.

«Не даймося на легкі обіцянки, а обираймо, можливо, тверду й кам’яниста дорогу, однак дорогу правди, бо тільки правда провадить до повної свободи», — вважає Владика Богдан.

Завершилося богослужіння поминальною панахидою, під час якої вірні молилися за всіх закатованих жертв сталінського терору.

За матеріалами Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ