Владика Аркадій Трохановський: «Будьмо вдячні Богові! Життя — це прекрасний дарунок»

9 квітня 2023

У п’ятницю, 7 квітня 2023 року, в ольштинському катедральному соборі відзначили празник Благовіщення Пресвятої Богородиці. Архиєрейську Божественну Літургію очолив владика Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданський, у співслужінні протосинкела о. Івана Галушки.

Насамперед у своїй проповіді владика Аркадій відзначив, що святий Антоній Великий називає свято Благовіщення Пречистої Діви Марії першим серед празників, тому що воно починає спасіння людського роду. За словами єпископа, саме з цієї хвилини починаються події, пов’язані з особою Ісуса Христа, розпочинаються особливі відносини Господа Бога з людиною. Про це повідомляє пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

«Як вміти відповісти Богові „так“ та належати до Нього? Чи можна відповісти комусь, кого людина не бачить? Не одна людина ставить собі таке запитання. Це — трудність. Як наслідувати Богородицю, як вміти бути відкритим на життя? Нове життя — це завжди Божий дар. Як вміти на нього відповідально відповісти? З великим ентузіазмом? Чи, може, залишитися наляканими, відкинути і ще іншим ускладнити сенс, щоби вони не розділяли радості нового життя?» — із такими запитаннями розпочав своє слово проповідник.

Подяка Богові за дар нашого життя

Шукаючи відповіді на ці запитання, владика Аркадій мовив: «Кожній людині Бог дає шанс. Свого роду, друге життя. Сьогодні, у празник Благовіщення Прсвятої Богородиці, Церква заохочує нас, щоби наші серця сповнилися особливою подякою Богові. Подякою за дар людського життя, за кожну людину, яку Господь посилає на цей світ, адже кожна людина несе в собі образ Бога, образ Його мудрості, любові, краси. Кожна людина своїм існуванням свідчить про Божу любов. Можливо, ця Божа краса забруднена наслідками людських злодіянь, але заглянувши в саму сутність людяності, можна побачити невимовне сяйво Божого образу».

«Молімося за радість, мир і прийняття кожної людини»

Відтак архиєрей закцентував, що саме цього дня маємо день, коли Церква запрошує нас задуматися над цінністю, величчю та гідністю людського життя, щоби зрозуміти, наскільки великим є цей дарунок. «Починаючи з моменту запліднення, людина вже ніколи не зникає з цього світу, людська душа — безсмертна. Для кожного з нас важливо усвідомити це, прийняти своє життя як прекрасний і величний Божий дар, бути вдячними», — підкреслив промовець, та додав: «Молімося за тих, хто покликаний оберігати людське життя, за тих, кому загрожує знищення. Молімося за радість, мир і прийняття кожної людини, яка приходить у світ. Нехай кожна жінка, яка носить дитя у своєму лоні, почує від нас слова підтримки та благословення. Будьмо вдячні Богові! Життя — це прекрасний дарунок. Сьогодні, у цей день, треба задуматися над даром життя, який ми отримали від Господа Бога, подякувати за ласку, що живемо, що створив нас з нічого і наділив нас високою гідністю бути Його образом і подобою. Пригадаймо собі, хто ми є, ким покликані до життя і з ким зустрінемося після закінчення туземної мандрівки».

В особливий спосіб в цей день у молитвах згадаймо дітей, батьків, лікарів, представників влади, усіх, від кого залежить збереження та захист життя на початковому етапі його розвитку, — закликав єпарх Ольштинсько-Ґданський.

А як ми приймаємо власне життя?

«Сьогоднішнє свято говорить про прийняття Доброї Новини і довгоочікуваного Месії. Відповідь, яку дала Богородиця, може дати кожний з нас зокрема. Незалежно від віку. Тому що кожен з нас має щось такого, коли треба сказати: „Хай буде Твоя воля“, тобто: „Ось я слуга Господній“ або „Ось я слугиня Господня, приймаю Твою Добру Новину“», — звернувся до молільників архиєрей.

Відтак владика Аркадій поставив ще одне важливе запитання, на яке варто дати відповідь у глибині свого серця: як ми приймаємо Добру Новину в тому, до чого ми покликані: в священничому, у подружньому та родинному житті? Як я своєю щоденною поставою відповідаю на це? За його словами, Марія прийняла дароване їй життя. Тож і ми покликані вчитися будувати своє життя на християнських цінностях. Не шукати тільки свого, але бажати добра нашому ближньому.

«Можемо прийняти життя з радістю, але також можемо і його відкинути. Все залежить від нас. Бог дає нам свободу, щоб ми самі вирішили, що хочемо зробити з нашим життям. Життя — це великий дар. Подбаймо, щоб його розвивати якнайкраще. Іноді вистачить відбудувати людину від середини, добре керуючи совістю та виповнюючи серце надією, а людина буде вміти все подолати, наново відчує власну гідність», — сказав проповідник.

«На початку проповіді поставив я запитання: хто може належати до Бога? Відповідь дає сам Ісус Христос. І про це читаємо в Євангелії від св. Матея. Ісус Христос сказав так: „Бо хто чинить волю мого Отця, що на Небі, той мені брат, сестра і мати“ (Мт. 12, 50)», — мовив на завершення свого слова владика Аркадій Трохановський.

Фото: с. Франциска Саламашек, СНДМ