В Україні Ювілейний рік розпочинається на лінії фронту
Ювілейні двері відчинені єпископом Донецьким Максимом Рябухою в місті Краматорську за 20 кілометрів від російської армії. «Знак надії. Думки про тих, хто на окупованих територіях», — підсумував цю подію архиєрей.
Відлуння артилерійських пострілів порушує тишу святкування. Знову і знову лунають сигнали повітряної тривоги. Звуки війни супроводжують початок Ювілею надії на Донеччині. Адже в Україні Святий Рік також відкривається на лінії фронту. Саме він пронизує всю область, з якої походить і греко-католицька єпархія на чолі з владикою Максимом Рябухою. І він, який не може ступити в катедральний собор міста Донецька, бо він окупований російською армією, обирає для Чину відкриття Ювілейних дверей храм, найближчий до лінії фронту і катедри, що перебуває в руках Москви. Про це розповідає інтернет-ресурс «Avvenire».
Це невеликий храм у Краматорську, останньому великому місті регіону, яке залишається українським у всіх відношеннях. Путінські війська знаходяться менш ніж за двадцять кілометрів від нього, і жах бойових дій немовби входить у святкування, яке відбувається в неділю, 29 грудня, одночасно з єпархіями по всьому світу. За винятком того, що Донецьк наполовину перебуває під контролем Росії і є територією найзапекліших боїв останніх місяців, коли кремлівські батальйони просуваються вперед.
Двері Святого року увінчані короною. А над одвірком напис «Моліться за Україну», виконаний у жовто-блакитних кольорах прапора. Владика Рябуха тричі б’є хрестом по дереву одвірка. І поріг переступає невеликий натовп, який, незважаючи на ракети і страх, зібрався на зустріч, яка до останнього моменту залишалася таємницею з міркувань безпеки: це молоді і старі, матері з маленькими дітьми і солдати, які з окопів попросили кількагодинну відпустку, щоб бути присутніми.
«Ювілейні двері — це знак надії для всього регіону, — сказав єпископ Максим Рябуха в інтерв’ю „Avvenire“, — Надія — це наша найбільша сила, бо вона дає нам відвагу вийти за межі кон’юнктури і людської слабкості. Краматорськ є перехрестям для всіх наших вірних, а тому він є своєрідним маяком як для вільних, так і для окупованих територій».
У своїй проповіді єпископ пригадав, що кожен запрошений «шукати добро, яке веде до того, щоб побачити світло навіть серед темряви». І наголошує, що саме «Христос приймає нас і допомагає нам відірвати погляд від драми війни та відкрити красу життя».
На прощу до Ювілейних дверей Краматорська греко-католицький єпископ Максим Рябуха привозить усю свою Церкву, яка охоплює чотири області. Паломництво страждання, яке стає надією, незважаючи на війну, що триває вже понад тисячу днів і безперервно триває тут з 2014 року. «Хоч ми і втомилися, але Бог каже нам, що мир прийде і зло ніколи не матиме останнього слова», — каже єпископ.
Ювілейні двері Донецької єпархії будуть також у Дніпрі та Запоріжжі. «Але не в Луганську, який повністю окупований, — каже владика Максим Рябуха, — тому наші думки звертаються до тих, хто живе на окупованих територіях: кожен з них знає, що хоч і не зможе пройти через Ювілейні двері, але зможе пережити Ювілей молитвою і духовним сопричастям». За словами єпископа Донецького, «ці моменти дають нам відчути близькість усієї Церкви і нагадують, що Господь є близько до нас і хоче нашого добра».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ