В Івано-Франківській митрополії за участі єпископів УГКЦ вшанували минулих і теперішніх захисників України у День соборності
День Соборності щороку відзначається 22 січня, у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
У понеділок, 22 січня, поблизу пам’ятника, який встановлений на честь проголошення столиці ЗУНР у Станіславові, відбувся захід присвячений Дню Соборності України. З цієї нагоди урочисте моління за Батьківщину-Україну очолив архиєпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин.
На захід чисельно зібралися мешканці та гості міста, представники влади та духовенства, працівники силових структур Прикарпаття, а також учасники Народного руху України. Усі відзначили пам’ятний день, виконуючи Державний гімн України.
Розпочався захід із покладання квітів до пам’ятного знаку.
Опісля цього чисельно зібране духовенство УГКЦ, ПЦУ та РКЦ помолилися молебень, у часі якого просили настання якнайшвидшої перемоги та миру на українських землях. Моління очолив митрополит Володимир у співслужінні єпископа-помічника Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ владики Миколи Семенишина, єпископа Богородчанського ПЦУ владики Феогноста Бодоряка та зібраних душпастирів.
Увечері цього ж дня в Івано-Франківській обласній філармонії відбувся захід, присвячений урочистому святкуванню цього дня.
Звертаючись до присутніх на заході, митрополит Володимир мовив: «Не один раз Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук звертав увагу на цю вісь — Галич і Київ. Коли вдавалося ворогам розділити її, тоді ми попадали в неволю: Схід в одну, Захід — в іншу, не маючи своєї Батьківщини. Проте наш український народ завжди боровся за свою державу! Коли Київ і Галич єднався, тоді ця вісь об’єднувалася воєдино».
У часі заходу п. Світлана Онищук вручила обласні нагороди військовослужбовцям, рятувальникам та поліцейським, які вкладають свої сили у перемогу над ворогом України.
Також всі учасники події хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя за волю та незалежність України.
Коломия
У Коломиї на проспекті Чорновола, поблизу стел, де вшановують пам’ять загиблих Героїв України відбулися урочистості та Молебень за мир, перемогу та єдність української держави.
Богослужіння очолив єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ владика Петро Голіней у співслужінні з деканом Коломийським отцем Володимиром Білослудцевим, синкелом у справах духовенства та священичих родин отецем Романом Кіцелюком, синкелом у справах мирян та судовим вікарієм отцем Юрієм Лукачиком, отцем Романом Малярчуком, отцем Юрієм Свищем, отцем Романом Бойчуком, отцем Петром Лащевським, отцем Ростиславом Ломпасом, дияконом Романом Депутатом, а також духовенством ПЦУ.
На заході були присутні місцева влада, учні коломийських ліцеїв та громадськість міста.
«Сьогодні ми, українці, об’єднавшись у цій соборній молитві, поручаємо Тобі, Господи, нашу державу, увесь наш побожний народ, нашу столицю — древній Київ, усі наші міста і села, наших мужніх героїв-воїнів, наше теперішнє і майбутнє в руки Твого люблячого і милосердного Провидіння. 3 відкритим серцем просимо Тебе, щоб Ти визволив нас з рук ворога, який жорстоко знущається з нашого люду, і подарував нам жадану перемогу та шлях до благословенного майбуття серед інших вільних народів землі. Амінь», — молитовно промовив єпископ Петро.
На жаль, урочистості перервав сигнал повітряної тривоги, тому після виконання гімну української армії духовим оркестром 10 окремої гірсько-штурмової бригади всі присутні попрямували в укриття.
Довідка
Свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.
Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України — Наддніпрянщини та Наддністрянщини — щонайменше з середини XIX століття. Це була основоположна подія для українського державотворення.
24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної Ради УРСР ухвалено Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.
Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках російської й Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу.
У тексті Акта Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка» (За матеріалами інтернет-видання «Укрінформ»).
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ