V фестиваль семінарійних хорів «Ad fontes» відбувся у Дрогобичі

20 листопада 2023

19 листопада в катедральному храмі Пресвятої Трійці у Дрогобичі пройшов V фестиваль семінарійних хорів «Ad fontes» («До джерел»). Цього року з нагоди 1035-ліття Святоволодимирового Хрещення України-Руси та 30-річчя Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ його організувала Дрогобицька духовна семінарія.

V фестиваль семінарійних хорів «Ad fontes» відбувся у Дрогобичі

Про це повідомляється на сайті Дрогобицької духовної семінарії.

Участь у фестивалі взяли хори Київської духовної семінарії (керівник — бр. Андрій Тимчук), Ужгородської (керівник — о. Василь Голодняк), Львівської (керівник — Богдан Притула), Тернопільської (керівник — Оксана Шуфліта), Дрогобицької (керівник — о. Андрій Бунь), Рівненської семінарії ПЦУ (керівник — Ірина Пасічник) та Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені Йосифа-Вельямина Рутського (керівник — Степан Дольний).

До безпосереднього початку фестивалю, у неділю зранку, хори-учасники супроводжували співом Божественні Літургії у храмах м. Дрогобича: храм Стрітення Господнього зустрічав Київську семінарію, катедральний храм Пресвятої Трійці — Ужгородську, храм священномученика Йосафата — Львівську, храм Різдва Івана Хрестителя — Тернопільську, храм Воскресіння ГНІХ — Дрогобицьку, чоловічий монастир Різдва Івана Хрестителя ПЦУ — Рівненську семінарію ПЦУ, храм Святих апостолів Петра і Павла — монаший хор з Брюховичів.

Відтак о 14:30 у храмі Пресвятої Трійці почалась концертна програма фестивалю. Репертуар хорів складав два духовні твори та один народний.

«Ми безмежно дякуємо Богові, що посилає нашому народові священників. Семінаристи — це майбутнє нашої Церкви і нашого народу. Сама назва фестивалю „Ad fontes“, що означає „йти до джерел“, є дуже актуальним закликом для всього нашого народу, який сьогодні виборює свою свободу і духовну й національну ідентичність, дійсно йти до тих основ, до джерел — як духовних, так і національних», — зазначив у вступному слові владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький.

Єпископ також висловив вдячність Богу за пастирів минулого, які «у время люте» засвідчили вірність Господу і своєму народові. Зокрема владика Ярослав зауважив, що сьогодні деякі семінарії носять імена цих славних душпастирів: Патріарха Йосифа Сліпого, Блаженного Теодора Ромжі, Блаженних священномучеників Северина, Якима і Віталія. «Ці пастирі були з народом. Тому і ми сьогодні борячись і молячись, прикликаючи Божу благодать для нашого воїнства, просимо у Бога цим акордом, щоб настав день, коли великодні дзвони сповістять у золотоверхому Києві, що на українській землі вже „врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі“».

Пряму траснляцію фестивалю проводив медіацентр Самбірсько-Дрогобицької єпархії «Благовість».

По завершенню виступів ректор Дрогобицької духовної семінарії о. Мирон Бендик передав естафету проведення фестивалю Василіянському інституту філософсько-богословських студій. «Коли у св. Івана Павла ІІ запитували, що для його польського народу є духовною культурою, він згадував Другу світову війну і нацистів, які тоді повністю окупували їхню країну. Саме завдяки духовній культурі народу, говорив він, його народ не здався, не зламався, не став пригніченим народом, — зазначив о. Мирон Бендик. — Ми змогли в цьому пересвідчитися. Ви самі почули, яка культура у народу! А народ, який має духовну культуру, який так глибоко сприймає Бога і Богородицю, є незнищенний».

Отець Андрій Побігущий, автор ідеї «Ad fontes» та його співзасновник, висловив свої очікування щодо майбутнього фестивалю: «Про що ти думаєш, це ти і притягаєш. Тому хочу, щоб ми зараз думали про великий ювілей, який відбудеться у 10-ту річницю фестивалю „Ad fontes“, а саме про його проведення у Софіївському соборі м. Києва. Мріймо, працюймо, єднаймось, бо ми — єдине Тіло Христове, яке трудиться для майбутнього українського народу».

На завершення усі хори-учасники помолились за Україну молитвою «Боже великий, єдиний» з диригуванням керівника хору Львівської семінарії Богдана Притули.

Довідка

«Ad fontes» (з лат. «До джерел») — фестиваль семінарійних хорів, метою якого є прослава Бога у піснеспівах, які демонстують багату літургійну традицію Церков-спадкоємниць Володимирового хрищення. Участь у цьому заході беруть виключно хорові колективи, співці яких готуються до священства і є представниками духовних навчальних закладів. Ця традиція започаткувалася при Львівській духовній семінарії Святого Духа у 2019 році.

Фото: Сніжана Щур