«Україна XXI століття любить і шанує Любомира Гузара», — митрополит Борис Ґудзяк

1 жовтня 2020

Продовжуючи цикл духовних роздумів про життя і діяльність Блаженнішого Любомира Гузара «Сім штрихів до портрета Блаженнішого Любомира Гузара», архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк представляє його близькість із духовною спадщиною митрополита Андрея Шептицького та патріарха Йосифа Сліпого. Окрім того, єпископ не забуває окреслити і кілька спільних точок із діяльністю Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського.

Щоб дійсно зрозуміти знаменне служіння Блаженнішого Любомира Гузара, слід вникнути у його відношення до митрополита Андрея Шептицького та близький стосунок із патріархом Йосифом Сліпим.

Любомир Гузар став священником в Америці, — першим священником, висвяченим для новоствореної Стемфордської єпархії. У 60-их роках він тут душпастирював, а в 1969 році переїхав до Риму, де він продовжив поглиблювати свої богословські студії і написав дуже поважну докторську працю про екуменічну діяльність митрополита Андрея Шептицького. Можна сказати, що Блаженніший Любомир став найкращим інтелектуальним богословським знавцем спадщини митрополита Андрея. Дисертація складалася із багатьох сотень сторінок, а нещодавно вона вийшла українською мовою.

Будучи в Римі та ідучи за ідеалами митрополита Андрея, Блаженніший Любомир приєднався до братії монахів-студитів, — до цього монашого чину, який митрополит Андрей відновив на початку XX століття. Це не був лише інституційний крок, радше це було прийняття в глибину серця і душі духовної спадщини, яку плекав митрополит Андрей і яка водночас була спадщиною Вселенської Церкви в її східному візантійському вигляді.

У цих 70-их роках Блаженніший Любомир, — а тоді ще отець та архимандрит, — став одним із найближчих співпрацівників патріарха Йосифа Сліпого, який згодом висвятив його на єпископа, — підпільно, у 1977 році. У 1980 році, коли йшла мова про вибір престолонаслідника Глави і Отця Церкви, Блаженніший Йосиф пропонував свого кандидата Любомира Гузара. Тоді Любомир Гузар не пройшов як провідний кандидат, а коад’ютором став дійсно Божий чоловік Блаженніший Мирослав Іван Любачівський, який сьогодні має великі заслуги. Однак, Боже Провидіння так покерувало, що владика Любомир Гузар став наслідником Мирослава Івана Любачівського.

У роках свого служіння, — особливо тоді, коли Блаженніший Любомир у 2005 році переніс осідок Глави УГКЦ зі Львова до Києва, — ми побачили повний розквіт того дерева, яке мало коріння, засіяне митрополитом Андреєм та патріархом Йосифом.

Характером Блаженніший Любомир був іншим і від Андрея Шептицького, і від Йосифа Сліпого. Він був своєю людиною. Але патріарх завжди, як кажуть найбільш близькі до нього, в складних моментах ставив питання: «А що би тоді зробив митрополит?», маючи на увазі Андрея. Мені здається, що у різних складних моментах, у молитві чи призадумі Блаженніший Любомир дивився на своїх попередників. Дослідники зможуть вказати на ті місця, де приклад, стилістика, рішення, орієнтація Андрея чи Йосифа впливали на рішення і дію, спосіб дії Блаженнішого Любомира. Але багато чого він додавав сам. Додавав також до спадщини Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського.

Україна в особливий спосіб полюбила Любомира Гузара. Він став найбільшим моральним авторитетом нашої країни і, можливо, навіть по смерті таким залишається. Україна XXI століття любить і шанує Любомира Гузара. За ним стоїть спадщина митрополита Андрея і патріарха Йосифа. Дай Боже, щоб ми змогли будувати на спадщині наших великих духовних провідників, до яких належить Любомир Гузар.

† Борис Ґудзяк,
архиєпископ і митрополит Філадельфійський

Пригадаємо, що 31 травня 2020 року у парафії Покрову Пресвятої Богородиці м. Вінниця розпочали проєкт «Прилучитися до великого», метою якого є можливість приєднатися всім до великого дару пізнання Великої людини — Блаженнішого Любомира Гузара, якого Господь запросив до величної мандрівки впродовж життя!

Складовою цього проєкту стали важливі спогади (публікації та/або окремі відеозаписи) з життя Блаженнішого Любомира Гузара від єпископів Української Греко-Католицької Церкви, які розпочалися 15 вересня і носять назву «Сім штрихів до портрету Блаженнішого Любомира Гузара».

Варто зазначити, що ці ініціативи здійснюються у зв’язку із постанням пам’ятника Блаженнішого Любомира Гузара у м. Вінниці. До цього постання можете долучитися і Ви:

Підтримати проєкт можна за реквізитами:

— гривні: 5168 7574 0178 0160 (Гривні UAH Приват, Рогацький Василь Іванович)

— долари: 4149 4991 2522 1422 (USD, ROHATSKYI VASYL),

CORRESPONDENT ACCOUNT — 0011000080

INTERMEDIARY BANK: JP MORGAN CHASE BANK SWIFT CODE: CHAS US 33

IBAN — UA693052990000026207873344131

— євро: 5168 7427 2851 4351 (EUR, ROHATSKYI VASYL),

CORRESPONDENT ACCOUNT — 400 8867004 01

INTERMEDIARY BANK: Commerzbank am Main Germany SWIFT CODE: COBADEFF

Контактний телефон: +38 (098) 259-66-25 (о. Григорій Рогацький).