У Жовкві відзначили 400-ліття мученицької смерті святого Йосафата та 30-ту річницю відкриття прокатедрального храму

14 листопада 2023

У неділю, 12 листопада 2023 року, у прокатедральному храмі Святого священномученика Йосафата в Жовкві відбулися святкування з нагоди храмового празника, а також з нагоди 30-ліття відкриття парафії.

Архиєрейську Божественну Літургію очолив правлячий архиєрей владика Михаїл Колтун у співслужінні владики Петра Лози та запрошеного духовенства, як повідомляє пресслужба Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ.

Ми маємо причини для вдячності Богові

Після читання Євангелія владика Михаїл виголосив проповідь: «Сьогодні маємо причину дякувати, просити і величати Бога за дар, який Господь дав для життя. Він об’явив себе, щоб ми його сприймали у вірі. Він нас навчив і досвідчив в житті, дав Добру Новину, яка нас завжди запевняє. Він прийшов, щоб зжитися з нами, щоб ми могли сприймати його, як того, що з нами жив, ділив долю і не перестає після смерті і воскресіння перебувати серед нас».

Проповідник наголосив, що Ісус Христос робив чуда для того, щоб ми були наповнені впевненістю в теперішньому часі. Так, як колись він бачив немічних, біснуватих, невдячних, так само після смерті Господь кожного з нас бачить, знає і пам’ятає. Тому ми сьогодні хочемо пробудити наше серце, щоб бути вдячними.

Життя Йосафата: «Щоб усі були одно!»

«Сьогодні ми святкуємо 30-ліття храму, сьогодні 400 років з моменту, коли віддав своє життя за єдність покровитель нашого храму святий Йосафат, якого перейняло і зворушило Боже світло і він став свідком просвічення Божою ласкою. Ласка Божа діяла попри перешкоди, бо він був відкритий до Бога. Слова — „щоб всі були одно!“ він помістив у собі і їх розвивав, щоб всі могли визнавати віру в одній святій, апостольській і католицькій Церкві. Він горів бажанням приєднати всіх до Католицької Церкви в час, коли вона була переслідуваною», — сказав єпископ.

За словами проповідника, за часів Йосафата живилася ненависть до Церкви, яка зберігала єдність з Апостольський престолом. Всі хотіли відірватися від Ватикану, який був загрозою для злощасного світу, який тепер виявляє себе у цій злочасній війні. Божа благодать переповнювала Йосафата і він був готовий ствердити слова — «щоб усі було одно!» «Після смерті було покарання злочинців, але не знаємо, чи відбулося покаяння. Ми не жаліємо, що ми є Церквою апостольського передання. Наш вибір є — „щоб усі були одно!“» — мовив на завершення проповіді єпарх Сокальсько-Жовківський.

Переслідування оновлюють Церкву

Пригадуючи часи переслідування, єпископ розповів, що перетерпівши, Церква вийшла оновленою, що ми є оновлені і збагачені вірою. «Церква впродовж історії через переслідування, але й утіхи Божі, має величезний вплив завдяки вірним. Господь сьогодні готовий віддати щедрість любові і вдячність за те, що ми є свідками Його воскресіння і ласки. Церква не перестає молитися і діяти, відповідно до Богом даного призначення», — сказав єпископ.

Як нагадав архиєрей усім вірним, Синод закликає до активної співпраці із тими, хто терплять втрату здоров’я і життя. Господь споглядає і хоче, щоб ми були чуйними до викликів і ближніх, він хоче, щоб нашими зусиллями, ми робили наше життя успішним. Ми не втрачаємо віри в перемогу. Церква засвідчила випробування і вийшла переможно.

Господь дає сили не здаватися

«Не дайте місця в серці ворогові, щоб він впевнено йшов до перемоги. Наша перемога, бо ми захищаємо, терпимо і бережемо гідність нашого життя. І ворогові не здамося. Своїми стараннями будемо докладатися, щоб наша впевненість у тому, що „з нами Бог“, нас не залишила. Господь дає сили і Богородиця, яка з самого початку давала запевнення вибору Божої волі, дає вірність Церкві. Кров св. Йосафата так, як і кров наших вбитих воїнів, поєднана в мучеництві з Христом. Я всім вам сьогодні серед терпінь і загроз пригадую слова Євангелія: „Не бійтеся, я з вами!“ Нехай ці слова будуть для всіх нас запевненням Божої присутності!» — завершив владика Михаїл Колтун.

Після богослужіння був зачитаний декрет про призначення о. Михайла Ткачіва парохом храму Св. свщмч. Йосафата в Жовкві.

Після зачитання грамот із вітальним словом звернувся владика Петро Лоза, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії, який привітав владику Михаїла із 30-літтям архиєрейського служіння. Також до привітань приєднався міський голова Олег Вольський.

Після «Многоліття» і молитви за Україну парафіяльна молодь представила для всіх гостей і молільників виставу про життя св. Йосафата.