У Стрию відбувся відпуст до Ліської Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці
19–20 липня 2025 року у м. Стрию відбувся традиційний відпуст до Ліської Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. Подія, яка щороку збирає сотні прочан, цьогоріч набула особливої глибини: серед війни, втрат і тривог, вірні знову зібралися разом, щоби черпати надію, молитись за мир і благати заступництва в Пресвятої Богородиці.

Як зазначають у пресслужбі Стрийської єпархії, прочани молитовно провели два дні біля ікони — через вечірню молитву, ходу вулицями міста з вервицею, молебні й духовні науки. Усе це стало не просто програмою, а дорогою серця до Бога через Його матір, прославлену в чудотворній іконі у Стрию.
Кульмінацією відпусту стала урочиста Архиєрейська Літургія в неділю, яку в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці очолив єпарх Стрийський Тарас Сеньків. «Надія нас не засоромить», — звернувся владика до вірних словами апостола Павла, закликаючи віднайти впевненість у Божій присутності навіть у темні моменти життя. Адже християнська надія — це не втеча від реальності, а світло, яке вказує напрямок у мороці історії.
Особливе місце у цьому світлі посідає Пресвята Богородиця, яка, за словами архиєрея, «є дороговказом, який спрямовує наші кроки на шляху до Бога». Саме Її материнська присутність у Ліській Чудотворній іконі стала осердям прощі. «Її життя стало полум’ям, від якого займається вогонь нашої надії», — підкреслив владика. Вона — не просто спогад з історії спасіння, а жива Мати, яка сьогодні стоїть поруч із нами в нашій боротьбі, болях і прагненні миру.
Знаковим моментом відпустової Літургії стало також рукоположення нового священника — о. Романа Горбача. У присутності численного духовенства, рідних, друзів та вірних, владика Тарас поклав руки на голову кандидата й у молитві випросив для нього дар Святого Духа. Цей жест став яскравим свідченням того, що навіть у час війни Церква продовжує своє служіння — плекає нове покоління пастирів, які нестимуть вогонь віри, молитви та надії в наш народ.
«Ці дні у Стрию стали моментом глибокої зустрічі з Богом, Його Матір’ю та правдою нашої віри. Серед війни та невпевненості ми знову побачили: надія — жива. Вона тримається не на людських силах, а на Божій вірності. І під Покровом Марії ми продовжуємо свій шлях — у молитві, вірі й довір’ї до того, Хто вже переміг», — підсумували завершення прощі у пресслужбі єпархії.
Довідка
Ліська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці — це одна з найшанованіших святинь Української Греко-Католицької Церкви, яка має багату історію і пов’язана з численними чудесами.
Перші згадки про ікону Богородиці датуються 1570 роком і пов’язані з містечком Лісько (нині Lesko, територія сучасної Польщі). За переказами, ікона з’явилася на пні зрізаного дуба. Цей дубовий пень був замурований у головному вівтарі церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Ліську, де і перебувала чудотворна ікона.
Ікона прославилася численними зціленнями фізичних і духовних недуг людей. Навіть під час пожеж церкви, стіна, на якій знаходилася ікона, залишалася неушкодженою. До Ліська приходили прочани з Галичини, Словаччини та Угорщини, свідчення про чудеса записував останній парох Ліської церкви о. Юліан Чучкевич. На жаль, ці записи були знищені під час першої більшовицької окупації.
25 січня 1946 року, під час переселення українців з Польщі, Ліську чудотворну ікону було перевезено до Стрия (Львівська область, Україна).
Наразі Ліська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці знаходиться у катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці в місті Стрий. Відпуст відбувається у липні на празник Положення чесної ризи Пресвятої Богородиці.
В 2005–2007 роках Чудотворну ікону Ліської Матері Божої було відновлено.
24 травня 2014 року з благословення Папи Франциска ікона була коронована Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ