У Стрию молитовно вшанували святого апостола Якова — покровителя Стрийської єпархії

24 жовтня 2024

23 жовтня 2024 року, в місті Стрию відбулися урочистості з нагоди вшанування святого апостола Якова, брата Господнього — покровителя Стрийської єпархії.

Архиєрейську Божественну Літургію в наміренні усіх вірних єпархії у каплиці майбутнього Катедрального храму Зіслання Святого Духа та святого апостола Якова очолив владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський. Йому співслужили єпископ-помічник владика Богдан Манишин, протопресвітери вісімнадцяти деканатів єпархії та священнослужителі, які прибули на святкування. Участь у богослужінні взяли представники влади міста Стрия і Стрийського району і численні вірні. Також у часі Літургії владика Тарас рукоположив у сан священника диякона Романа Проця. Про це пише пресслужба Стрийської єпархії УГКЦ.

Сумнів у власній ідентичності

Звертаючись до присутніх з проповіддю, владика Тарас роздумував над духовним змістом євангельського читання дня про спокуси Ісуса Христа у пустині, зазначивши, що першою і найважливішою спокусою є слова сатани «якщо ти Син Божий». «Доказати, що я є Син Божий. Сатана спокушував Христа, аби Він доказував першим, другим чи третім способом. Це є спокуса, котра хоче засіяти в серці людини сумнів. Сумнів у своїй власній ідентичності. Коли довкола світ живе по-іншому, а ми залишаємося вірні якомусь припису закону, біблійному слову, богословській і моральній правді, а всі живуть інакше і кажуть „Ти можеш це зробити, докажи“. Тому нинішнє Євангеліє це не тільки якийсь згусток історії, життя, смерті і воскресіння Христа, але це є своєрідна правда дійсності про життя кожного з нас».

Приклад апостола Якова

Вказуючи на приклад життя покровителя Стрийської єпархії, владика Тарас зазначив, що «святий апостол Яків жив в середовищі юдейському, двадцять сім років був єпископом Єрусалиму. Його вважали праведним. Тільки там ніхто не вірив у Христове Воскресіння і казали „будеш щасливий, якщо не будеш це голосити“, а він на Великдень вийшов на балкон храму і проголосив, що Христос воскрес і сидить по правиці Отця. І за це його скинули вниз і добили патиками. У нього питання, „Хто ти є, якщо ти є?“ не стояло, у нього не було сумнівів. А ми живемо зараз в середовищі суспільства, яке постійно сіє в серцях людей сумніви».

Бути завжди Христовими вірними

«Тому сьогодні, в цей великий день, коли ми молимося за всіх, хто належить до Стрийської єпархії, просимо через заступництво святого апостола Якова для них всяких ласк, благодатей, охорони помочі, порятунку, передусім, просімо для них ласки, щоб не сумнівалися в тому, хто вони є. Щоб жодна спокуса не тривожила їх. А для нас, священників — відваги, щоб ми вміли голосити Христа Воскреслого, котрий у своєму воскресінні засвідчив силу Божу, Божу ідентичність, з якої плине і наша священнича християнська ідентичність. Щоби тою правдою про Христа Воскреслого вигнати з людських сердець страх, сумнів і щоби всі, хто покликаний до якогось уряду, знайшов своє місце в цьому суспільстві і Церкві, і на цьому місці жив чесно аж до кінця», — наголосив єпископ.

«Нехай апостол Яків, своїм заступництвом, як праведник і перший єпископ Єрусалиму, перед престолом Всемогутнього Бога, випрошує у свого брата по крові Христа Спасителя, щоб ми залишилися завжди Христовими вірними синами, братами і сестрами, і щоб Всемогутній Господь провадив наші кроки нашого життя так, щоб ми сповнили Його волю так, як Він нас очікує. Тому щиро вітаю вас з празником та з першим празником цього великого храму, котрий починається з притвору цієї каплиці. І дай нам, Боже, аби нашими молитвами і нашими жертвами той храм повстав і колись свідчив про нашу віру на майбутні віки нашим нащадкам», — побажав усім владика Тарас, завершуючи проповідь.

Священничі свячення

Після Херувимської пісні та Великого входу розпочалися ієрейські свячення. Кандидат до священства, ставши навколішки, присягнув Богові і Церкві. Владика Тарас, поклавши руки на його голову, прочитав молитви ієрейських свячень та одягнув у священничі вбрання: стихар, епітрахиль, пояс, нарукавники та фелон, кожного разу виголошуючи «Аксіос», що означає «достойний». Опісля, нововисвячений ієрей Роман, ставши біля престолу співслужив Божественну Літургію разом з єпископами та іншими священниками.

Завершення молитовного святкування

На завершення богослужіння, єпископ привітав учасників богослужіння зі святом покровителя єпархії, а нововисвяченому отцю Роману побажав вірності у служінні, до якого Господь його покликав.

Насамкінець, усі спільно помолилися Панахиду за упокій першого єпископа Стрийської єпархії владики Юліяна Ґбура і спочилих священників єпархії, а також духовний гімн України за український народ, наших захисників, перемогу і мир в Україні. По закінченні Літургії, владика Тарас окропив присутніх свяченою водою, а новопоставлений отець Роман уділив присутнім своє благословення.