У с. Хоробрів на Сокальщині відзначили 160-ліття храму Свв. безсрібників Косми і Дем’яна
У неділю, 27 жовтня 2024 року, владика Михаїл Колтун, єпископ Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ, відвідав парафію Свв. безсрібників Косми і Дем’яна в с. Хоробрів, Сокальського протопресвітеріату, з нагоди храмового празника та 160-ліття храму.
Шематизми до 1910 року включно подають 1881 як рік будівництва сільської дерев’яної церкви, але починаючи з Шематизму 1914 року і в наступних згадують 1864 рік. Шематизм греко-католицького духовенства злучених єпархій Перемиської, Самбірської і Сяніцької пише наступне: «Про церкву у цьому селі найраніше згадують в документах від 1564–1656 років. На переломі XVIII-XIX ст. була зведена нова дерев’яна церква на місці давнішої. У 1864 році вибудували існуючу церкву, яку освятили у 1881 році (за іншими даними — 12 липня 1865 року)».
Починаючи з 1946 року церква була діючою, хоч були намагання з боку влади перетворити її на склад для зерна. Проте завдяки наполегливим клопотанням тодішніх переселенців із с. Хітар, Сколівського району, храм вдалося зберегти від наруги. З офіційним виходом УГКЦ з підпілля і реєстрацією релігійної громади, в селі розпочався трирічний конфлікт із православною громадою за право молитися у своєму храмі. Конфлікт був вирішений постановою суду від 1 червня 1994 року про почергове користування храмом.
У часі богослужіння владика Михаїл Колтун виголосив проповідь. «Дякуємо Господеві за ласку, яку він нам дає і за всі дари, якими він нас обдаровує. Господь нам дав віру, щоб ми в житті втішалися всім, що він сотворив», — мовив він на початку свого слова до молільників, як зазначає пресслужба Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ.
Наше покликання — робити світ кращим
За словами архиєрея, Святе Письмо у розповіді про світ відкриває розуміння того, як Бог його оцінює. «І побачив Бог, що воно добре», — читаємо ми про це в книзі Буття. «Катехизм навчає, що Бог, наче митець, створив шедевр. Отець споглядає на світ і бачить у ньому образ свого Єдинородного Сина — Ісуса Христа, через якого все постало. Образ світу створює людина, роблячи його кращим, — це наше покликання. Господь нам заповідає берегти, шанувати і любити. Ми маємо завдання берегти заповіді, щоб зберегти світ», — наголосив єпископ Сокальсько-Жовківський.
Мир може дати тільки Господь
Продовжуючи духовне слово, владика Михаїл застановився над уривком з недільного Євангелія, у якому рибалки після розчарування на слово Боже закинули сіті і піймали велике число риби.
«Всупереч нашій очевидності, ми покладаємо надію на Бога. Бог каже нам прощати ворогам. Як це можливо, коли ворог нищить і вбиває не тільки дітей, людей, але і нашу історію?! Нашим завданням є молитися за навернення грішників, які зневажають людське і Боже право, щоб вони покаялися через свою ганьбу і сором. Мир може дати тільки Господь, який хоче укріпити нашу вірі. Про цей благодатний мир ми молимося і просимо заступництва святих Косми і Дем’яна», — сказав він.
Плекати довіру до Бога
Єпископ наголосив, що Господь створив для нас добро, яке ми через гріх занедбали. Але за повчанням владики, ми маємо можливість каятися, маючи запоруку Божого милосердя, щоб довіряти Богові. «Пресвята Богородиця довірилася Богові і ми через тривку і віддану віру маємо розвивати своє довір’я до Бога, щоб жити в мирі і отримати обіцяні блага», — завершив єпископ Михаїл.
На завершення богослужіння була зачитана грамота про церковну нагороду для адміністратора парафії о. Романа Ткачика на право носіння наперсного хреста.
Після слів привітань і подяки святкове богослужіння завершилося молитвою за Україну «Боже великий, єдиний»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ