У Канберрі готуються до щорічної прощі українців з Австралії

25 березня 2024

32 роки тому, 7–8 березня 1992 року, відбулася перша проща вірних Мельбурнської єпархії Свв. апп. Петра і Павла до Канберри під гаслом «Українська Молодь — Христові». Цього року храм Святого Володимира знову прийматиме паломників.

У Канберрі готуються до щорічної прощі українців з Австралії

Історія зародження прощі на Австралійському континенті

«Доложім всіх старань, щоб приїхало нашої молоді якнайбільше, зорганізованої в СУМі і Пласті, і незорганізованої зі Сіднею, Мельборну і Аделяйди, а бодай делегації щоб приїхали з Перту, Нюкастлу, Воллонгонг і Брізбен», — такими словами звертався Владика Іван Прашко до священників, організовуючи першу прощу українців католиків до Канберри у 1992 році. Тоді, відповідаючи на заклик Архиєрея, до Канберри з’їхалися паломники із різних куточків Австралії, а також молодіжні хори із Мельбурна та Сіднея. Про це розповідає пресслужба Мельбурнської єпархії Свв. апп. Петра і Павла.

Учасники прощі спільно молилися, мали тематичні гутірки, організували концерт українських хорів, а вінцем прощі стала Архиєрейська Божественна Літургія у неділю, 8 березня, яку очолив владика Іван Прашко у співслужінні о. мітрата Івана Шевціва, о. Володимира Волочія, о. Петра Струка, о. Павла Березнюка та диякона Ждана Коломійця. У газеті «Церква і життя» знаходимо наступні рядки про цей визначний день: «Св. Літургію служили під відкритим небом… Зворушливу проповідь на тему „Сиропусна неділя“ виголосив Всеч. о. Петро Струк. Багато вірних приступило до св. Причастя… Владика сказав коротку проповідь, в якій відмітив, що минулого року „Українська Молодь Христові“ (Європа) відбула прощу на Ясній Горі в Польщі, а цього року „Українська Молодь Христові“ (Австралія) відбула прощу до Канберри». Проща відбувалася на фоні національного піднесення, на першому році незалежності Української Держави і за задумом організаторів мала бути символом духовного єднання з нашою церквою і народом на рідних землях.

Відродження духовної історичної ініціативи

Вже другий рік поспіль, у важкий для всього українського народу час, коли ми дуже потребуємо духовного зросту і відчуття єдності для спільної боротьби за мир і перемогу України, наша єпархія відроджує традицію і організовує прощу у Канберру. Дбаючи про духовне добро вірних у Австралії, Новій Зеландії та Океанії, 12 грудня 2023 року владика Микола Бичок, єпарх Мельбурнський, офіційним декретом проголосив храм Святого Володимира у Канберрі місцем щорічного паломництва для вірних Мельбурнської єпархії Свв. апп. Петра і Павла.

Минулого року, 10–11 червня 2023 року, паломники з усієї Австралії, духовенство та вірні, вперше після тривалої перерви зібралися на спільну молитву в Канберрі. Для багатьох учасників це був час особливого духовного досвіду та вияву єдності і підтримки України.

Реєструйтеся на цьогорічну прощу до Канберри!

Цього року Всеавстралійська Проща у Канберрі під гаслом «Пресвятая Богородице, спаси нас» відбудеться 8–9 червня. У програмі: Літургії, молитви, активності, гутірки та ватра. Під час прощі буде постійна можливість для духовної розмови зі священником та можливість приступити до Святого Таїнства Сповіді. Тож щиро запрошуємо реєструватися за посиланням:

https://forms.gle/nD6 q72 WLx4 MJUmGS8.

У межах приготування до прощі, 7 березня Єпархіальна Душпастирська рада на чолі із синкелом мирян отцем Андрієм Микитюком організувала онлайн-зустріч, під час якої учасники могли дізнатися більше про те, що таке проща, чому саме храм св. Володимира у Канберрі є місцем паломництва та отримати відповіді на багато інших, дотичних до теми паломництва запитань. Оскільки не всі мали нагоду брати участь у онлайн-зустрічі, у своїх наступних публікаціях ми розповідатимемо більше про ідею прощі, про відпуст та про реліквії, які зберігаються у храмі Св. Володимира у Канберрі.