У Філадельфії відбувся симпозіум, присвячений святому Івану Павлу ІІ та українцям

19 квітня 2021

У 2021 році виповнюється 20 років історичного візиту Папи Римського Івана Павла ІІ в Україну. На згадку про цю подію 17 квітня 2021 року у м. Філадельфія відбувся симпозіум «Святий Іван Павло ІІ та українці».

У Філадельфії відбувся симпозіум, присвячений святому Івану Павлу ІІ та українцям

Захід був організований Релігійним Товариством українців католиків «Свята Софія» США у співпраці з Василіянським духовним центром, сестрами святого Василія Великого та за підтримки Української Федеральної Кредитової Кооперативи «Самопоміч». В симпозіумі віртуально взяли участь учні Нашої української рідної школи у Філадельфії.

Вступну молитву провів високопреосвященний владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, який також висловив особисті думки про візит святого Івана Павла ІІ у червні 2001 року. «Це змінило українську історію. Це сприяло тому духові, який з’явився під час Помаранчевої революції в 2004 році та Революції Гідності в 2013–14 роках. Це була пророча подія, плоди якої відчуватимемо ще тривалий час», — підкреслив митрополит Борис.

Владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит ФіладельфійськийВладика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський

Симпозіум модерував д-р Джонатан Пері, Президент Менор-коледжу.

У своїй доповіді «Вселенські архієреї та УГКЦ в Америці 1884-2001 роках» о. доктор Іван Кащак підкреслив, що папи завжди були голосом для позбавлених права голосу. Зокрема, вони допомогли Українській Греко-Католицькій Церкві (УГКЦ) утвердитися у Сполучених Штатах Америки. Від Папи Лева XIII до Папи Римського Івана Павла ІІ було чимало прикладів, коли понтифіки використовували свій вплив, щоб виступати за католицькі церкви східного обряду в США. І хоча цей вплив не завжди був своєчасним чи достатнім - він був. Ієрархія Української Греко-Католицької Церкви в Україні звернула увагу на впливи Апостольської столиці і запропонувала певні структурні зміни для церкви у Сполучених Штатах. Ці пропозиції надійшли ще в 1903 році і були адресовані Папі Леву XIII. Ватикан захищав права католиків візантійського обряду у США, коли у них було мало інших прихильників. Цей факт визнала УГКЦ як в Україні, так і в США.

Оцінюючи глобальний вплив думок Папи Римського Івана Павла ІІ на Україну, д-р Андрій Сороковський говорив про те, як у своїх енцикліках та інших працях понтифік розглядає три бінарності (тобто подвійності чи дихотомії) у царинах філософії, соціально-економічного вчення та екуменізму. Ці праці широко відомі в Україні. Насамперед, Іван Павло ІІ демонструє, що так зване філософське протиріччя між вірою та розумом є хибним. Це має важливі наслідки для будь-якого постмарксистського суспільства, такого як Україна, а також для сучасного світу загалом. По-друге, він показує, що соціально-економічну опозицію між комунізмом і сучасним капіталізмом найкраще розглядати з позицій католицького соціального вчення, яке визначає альтернативний курс. Такий курс створює ґрунт для розвитку олігархічно-капіталістичної економіки України в більш гуманному та справедливому напрямку. І врешті, у своїх працях Іван Павло ІІ розглядає культурний аспект дихотомії Церкви Сходу і Заходу та підтверджує цінність як східних, так і західних церковних традицій, вирішуючи еклезіологічний аспект своїм екуменічним баченням. Це бачення особливо стосується сучасної України з її екуменічно налаштованими православними та католицькими лідерами. У всіх трьох сферах мислення папа Римський св. Іван Павло ІІ спонукає до християнського гуманізму та цивілізації любові.

Доктор Ірина ІванковичДоктор Ірина Іванкович

Д-р Ірина Іванкович провела паралелі між Іваном Павлом ІІ та патріархом Йосифом Сліпим, серед яких: глибока віра в Бога, харизма, поліглотизм, місіонерський дух, екуменізм, боротьба за національну незалежність та релігійну свободу, мужність. Як Іван Павло II, так Йосиф Сліпий були об'єктами зацікавлення КДБ. Кардинал Сліпий провів вісімнадцять років у таборах ҐУЛАҐу (1945-1963); Кароль Войтила перебував під наглядом польської служби безпеки з 1953 року. Врешті, їх пов'язав бестселер австралійського письменника Мориса Веста «Черевики рибалки», опублікований у 1963 році, хоча сучасні журналісти помилково шукають в книзі пророцтво обрання Кароля Войтили на понтифіка. Листування між Іваном Павлом ІІ та Йосифом Сліпим було яскравим та багатогранним. Архипастирі писали польською, українською, італійською чи латиною. Спільне слов’янське коріння було приводом для гордості обох ієрархів. На жаль, Іван Павло ІІ не визнав патріархат Української Греко-Католицької Церкви, хоча доклав чимало зусиль у цьому напрямку. Проте, без сумніву, обох єрархів єднала приязнь і взаємна прихильність. Папа Римський Іван Павло ІІ відійшов у вічність 2 квітня 2005 року. Він був беатифікований 1 травня 2011 року і канонізований 27 квітня 2014 року. Героїчні чесноти в’язня радянських таборів, Слуги Божого, патріарха Підпільної церкви Йосифа Сліпого, а також чесноти його попередника Праведного митрополита Андрея Шептицького досі не були належним чином визнані Ватиканом.

Академік НАН України Леонід Рудницький поділився з присутніти спогадами про зустрічі з папою Іваном Павлом ІІ на трьох континентах: в Австралії, Північній Америці і Європі. «Ці зустрічі зі Святішим Отцем викликали у мене велике почуття задоволення. Тоді я, звичайно, не підозрював, що розмовляв із майбутнім Святим; але, пригадую, я насолоджувався приємним, корисним досвідом розмови з ерудованою людиною, думки якої одночасно були інтелектуально стимулюючими та духовно піднесеними. У мене не було сумнівів, що я був у присутності людини Божої, яка успішно поєднала віру з розумом, досвід з прагненням і яка стояла на твердій філософській основі, водночас усвідомлюючи свої людські обмеження», - зазначив Леонід Рудницький.

Подію завершено молитвою, яку провів преосвященний владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійський.

Фото: Степан Фартушок
За матеріалами пресслужби Товариства «Свята Софія»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Локації

Персони

Дивіться також

Живе Телебачення Мукачівська греко-католицька єпархія Релігійно-інформаційна служба України Український Католицький Університет Офіційний сайт Ватикану Новини Ватикану Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae