У Філадельфії відбувся симпозіум, присвячений святому Івану Павлу ІІ та українцям
У 2021 році виповнюється 20 років історичного візиту Папи Римського Івана Павла ІІ в Україну. На згадку про цю подію 17 квітня 2021 року у м. Філадельфія відбувся симпозіум «Святий Іван Павло ІІ та українці».
Захід був організований Релігійним Товариством українців католиків «Свята Софія» США у співпраці з Василіянським духовним центром, сестрами святого Василія Великого та за підтримки Української Федеральної Кредитової Кооперативи «Самопоміч». В симпозіумі віртуально взяли участь учні Нашої української рідної школи у Філадельфії.
Вступну молитву провів високопреосвященний владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, який також висловив особисті думки про візит святого Івана Павла ІІ у червні 2001 року. «Це змінило українську історію. Це сприяло тому духові, який з’явився під час Помаранчевої революції в 2004 році та Революції Гідності в 2013–14 роках. Це була пророча подія, плоди якої відчуватимемо ще тривалий час», — підкреслив митрополит Борис.
Владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський
Симпозіум модерував д-р Джонатан Пері, Президент Менор-коледжу.
У своїй доповіді «Вселенські архієреї та УГКЦ в Америці 1884-2001 роках» о. доктор Іван Кащак підкреслив, що папи завжди були голосом для позбавлених права голосу. Зокрема, вони допомогли Українській Греко-Католицькій Церкві (УГКЦ) утвердитися у Сполучених Штатах Америки. Від Папи Лева XIII до Папи Римського Івана Павла ІІ було чимало прикладів, коли понтифіки використовували свій вплив, щоб виступати за католицькі церкви східного обряду в США. І хоча цей вплив не завжди був своєчасним чи достатнім - він був. Ієрархія Української Греко-Католицької Церкви в Україні звернула увагу на впливи Апостольської столиці і запропонувала певні структурні зміни для церкви у Сполучених Штатах. Ці пропозиції надійшли ще в 1903 році і були адресовані Папі Леву XIII. Ватикан захищав права католиків візантійського обряду у США, коли у них було мало інших прихильників. Цей факт визнала УГКЦ як в Україні, так і в США.
Оцінюючи глобальний вплив думок Папи Римського Івана Павла ІІ на Україну, д-р Андрій Сороковський говорив про те, як у своїх енцикліках та інших працях понтифік розглядає три бінарності (тобто подвійності чи дихотомії) у царинах філософії, соціально-економічного вчення та екуменізму. Ці праці широко відомі в Україні. Насамперед, Іван Павло ІІ демонструє, що так зване філософське протиріччя між вірою та розумом є хибним. Це має важливі наслідки для будь-якого постмарксистського суспільства, такого як Україна, а також для сучасного світу загалом. По-друге, він показує, що соціально-економічну опозицію між комунізмом і сучасним капіталізмом найкраще розглядати з позицій католицького соціального вчення, яке визначає альтернативний курс. Такий курс створює ґрунт для розвитку олігархічно-капіталістичної економіки України в більш гуманному та справедливому напрямку. І врешті, у своїх працях Іван Павло ІІ розглядає культурний аспект дихотомії Церкви Сходу і Заходу та підтверджує цінність як східних, так і західних церковних традицій, вирішуючи еклезіологічний аспект своїм екуменічним баченням. Це бачення особливо стосується сучасної України з її екуменічно налаштованими православними та католицькими лідерами. У всіх трьох сферах мислення папа Римський св. Іван Павло ІІ спонукає до християнського гуманізму та цивілізації любові.
Доктор Ірина Іванкович
Академік НАН України Леонід Рудницький поділився з присутніти спогадами про зустрічі з папою Іваном Павлом ІІ на трьох континентах: в Австралії, Північній Америці і Європі. «Ці зустрічі зі Святішим Отцем викликали у мене велике почуття задоволення. Тоді я, звичайно, не підозрював, що розмовляв із майбутнім Святим; але, пригадую, я насолоджувався приємним, корисним досвідом розмови з ерудованою людиною, думки якої одночасно були інтелектуально стимулюючими та духовно піднесеними. У мене не було сумнівів, що я був у присутності людини Божої, яка успішно поєднала віру з розумом, досвід з прагненням і яка стояла на твердій філософській основі, водночас усвідомлюючи свої людські обмеження», - зазначив Леонід Рудницький.
Подію завершено молитвою, яку провів преосвященний владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійський.
Фото: Степан ФартушокЗа матеріалами пресслужби Товариства «Свята Софія»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ