#ТижденьУГКЦ: зустріч Ради Церков з Патріархом Варфоломієм, 30-річчя відновлення Незалежності України, Угода про співпрацю між МОН і ВРЦіРО

29 серпня 2021

Ось головні події, які сталися в Українській Греко-Католицькій Церкві протягом останнього тижня (21–27 серпня 2021 року).

Глава УГКЦ зустрівся з проводом Світового конгресу українців

Зустріч відбулася в понеділок, 23 серпня, напередодні Дня Незалежності України. Делегацію Світового конгресу українців очолив його президент Павло Ґрод.

Під час розмови учасники зустрічі підсумували результати спільної діяльності Світового конгресу українців і УГКЦ упродовж двох останніх років, зокрема спільну працю від початку пандемії, яка охопила наші громади в цілому світі. Як церковні громади, так і громади СКУ мусили адаптувати свою діяльність до цих обставин.

СКУ і УГКЦ узгодили співпрацю на майбутнє у різних країнах, особливо там, де наші громади тільки формуються, у країнах так званої нової еміграції.

Зустріч ВРЦіРО з Вселенським Патріархом Варфоломієм

Візит Вселенського Патріарха Варфоломія в Україну тривав з 20 по 24 серпня. В понеділок, 23 серпня, Глава Константинопольської Церкви з власної ініціативи зустрівся з Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій.

Під час зустрічі Блаженніший Святослав, черговий головуючий у ВРЦіРО, коротко представив Його Святості історію, спосіб і види діяльності ВРЦіРО і подякував за постійну увагу до України, а також за те, що він, як добрий пастир, відчуває і всі сучасні болі українського народу.

«Під час вашого візиту ви пом’янули наших героїв, наших воїнів, які віддали своє життя за незалежну Україну. Ви зустрілися з кримськими татарами, з біженцями з Криму, щоб відчути їхній біль. А сьогодні ми маємо можливість розповісти вам про широке релігійне життя в Україні і відчуваємо, що ви приїхали не тільки до православних, а й до всіх українців, незалежно від їх національної, етнічної, конфесійної приналежності. Від імені всього релігійного середовища ми сьогодні вітаємо вас у Києві», — наголосив Глава УГКЦ.

Вселенський Патріарх у своєму слові наголосив на важливості міжхристиянського та міжконфесійного діалогу в сучасному світі та зазначив, що для нього честь і привілей бути сьогодні серед членів ВРЦіРО, які всі разом символізують надію України.

Наприкінці зустрічі Вселенський Патріарх Варфоломій подарував Блаженнішому Святославу панагію зі своїм підписом. Глава УГКЦ подарував Патріарху Варфоломію від імені ВРЦіРО пам’ятну медаль, виготовлену з нагоди ювілею 25-річчя заснування Ради, а від імені УГКЦ — набір патріарших відзнак: хрест, енкольпіон і панагію.

30-річчя відновлення Незалежності України

24 серпня Україна урочисто відзначила 30-річчя своєї Незалежності. З цієї нагоди відбулося чимало подій, а Україну відвідало дуже багато високоповажний гостей, серед них і Держсекретар Святого Престолу кардинал П’єтро Паролін.

***

Головною духовною подією у рамках відзначення 30-річчя Незалежності України стало «Благословення України» — молитва за Україну за участі глав Церков і керівників релігійних організацій. УГКЦ представили Блаженніший Святослав і владика Борис Гудзяк. У молитві взяв участь Президент України з дружиною.

***

Глава УГКЦ у відеопривітанні з Днем Незалежності зазначив, що відповідальність за нашу державу несемо ми самі. «Нехай Господь Бог допоможе кожному з нас здійснити якнайкраще цю відповідальність в особистій життєвій місії. Кожен із нас має завдання зміцнювати рідну Українську Державу своєю працею, своїм внеском. Разом із тим перед нами постають завдання нашу країну боронити, розбудувати, зробити однією з найуспішніших держав третього тисячоліття, — закликав він і додав: — Вітаючи вас із цим святом, закликаю до праці й молитви на благо нашої незалежної України».

***

А владика Борис Гудзяк поділився своїми духовними роздумами про значення цієї події. Натомість владика Ярослав Приріз, єпарх Самбірсько-Дрогобицький, підкреслив: «Небесна поміч була необхідна для відновлення незалежності нашої держави, вона вкрай потрібна й сьогодні — як у боротьбі з видимою небезпекою північного агресора, так і з невидимими загрозами світоглядного характеру, що, прикриваючись красномовними гаслами, підступно намагаються знищити споконвічні українські моральні устої і таким чином підрізати коріння української державності».

***

У Римі до Дня Незалежності розгорнули український стяг і помолилися за Україну. День Незалежності відсвяткували і в Афінах.

Угода про співпрацю між МОН і ВРЦіРО

Підписання Угоди про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій, яке відбулося у середу, 25 серпня, стало це однією знаковою подією тижня.

Глава УГКЦ підкреслив, що угода між ВРЦіРО та МОН — зобов’язуючий для обох сторін документ, у якому виписані принципи і цінності, на яких має будуватися виховна і освітня діяльність в Україні.

А ще:

Цього тижня вийшла у світ збірка проповідей владики Ярослава Приріза під назвою «Трапеза Божого Слова».

До видання ввійшли проповіді й гомілії, які владика Ярослав виголосив у різний час з нагоди неділь і свят, що належать до рухомого циклу літургійного року.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ