Цього дня у 1945 році відбувся арешт ієрархії УГКЦ

11 квітня 2024

11 квітня 2024 року минає 79-та річниця трагічних подій початку ліквідації УГКЦ. Саме цього весняного дня у 1945 році, за наказом сталінського режиму, було заарештовано митрополита Йосифа Сліпого та всіх греко-католицьких єпископів у Львові та Станіславові.

Цього дня у 1945 році відбувся арешт ієрархії УГКЦ

У цей день Народний комісар державної безпеки УРСР та прокурор Львівської області затвердили рішення позбавити владику Григорія Хомишина волі. Того ж дня працівник Станіславівського управління Народного комісаріату державної безпеки Свистун отримав ордер № 634 на арешт і обшук єпископа. У ніч на 12 квітня 1945 року також було заарештовано нового митрополита Й. Сліпого та єпископів Микиту Будку, Миколая Чарнецького, Григорія Хомишина, Івана Лятишевського та велику кількість священників.

У 1945–1946 рр. все вище духовенство УГКЦ разом з працівниками курії, викладачами теології та філософії богословських академії та семінарій, ченцями (близько тисячі осіб) було заарештовано і вивезено на Схід.

Шляхом репресій радянська влада намагалася змусити ієрархію Греко-Католицької Церкви погодитись на об’єднання з російською православною церквою. Однак, жоден з усіх заарештованих єпископів не погодився на співпрацю.

Пропонуємо переглянути документальний фільм про ці події, знятий пресбюро УГКЦ у 1995 році. В основі фільму рідкісні спогади патріарха Йосифа Сліпого, інтерв’ю репресованих священиків о. Володимира Мороза та о. Миколи Пристая, архівні матеріали з історії ліквідації УГКЦ та пастирське слово блаженнішого Мирослава-Івана Любачівського. Оповідачем у фільмі виступає слуга Божий кардинал Любомир Гузар (1933–2017), тоді ще архимандрит.

Автор сценарію — Орися Потупа. Опубліковано в квітні 2015 року для медіаресурсу УГКЦ.