На інтерактивній карті УГКЦ з’явилися парафії Едмонтонської єпархії

15 березня 2024

На інтерактивну карту УГКЦ нанесли парафії Едмонтонської єпархії Вінніпезької митрополії. Це одна з п’яти єпархій УГКЦ у Канаді.

На інтерактивній карті УГКЦ з’явилися парафії Едмонтонської єпархії

Едмонтонська єпархія розташована на території канадської провінції Альберта і нараховує 81 парафію. Перша хвиля українських іммігрантів до Альберти складалася здебільшого із землеробів. Часто вони наймалися виконувати сезонну роботу в інших галузях, щоби заробити кошти на купівлю власної ферми. Меншість новоприбулих українців працювала шахтарями або робітниками в містах. У міжвоєнний час зростала кількість тих, які розпочинали свій бізнес чи ставали фахівцями. Після Другої світової війни соціально-економічний склад українського населення відображав загальну структуру населення Альберти. Про це зазначає Департамент інформації УГКЦ.

При переписі населення 2006 року з’ясувалося, що у провінції проживає 332 180 мешканців українського походження, що становить 10,2 % від усього її населення; у 249 995 із них — один із батьків українець. 33 970 мешканців Альберти вважають українську мову рідною. Найбільше українців провінції зосереджено в Едмонтоні (144 620 осіб) і Калгарі (76 240). Серед інших міських поселень варто назвати Ред Дір (7 010 осіб), Летбрідж (7 120), Колд Лейк (1 355), Медисин Гет (5 075) і Ґранд Прері (6 795).

Першими установами, збудованими в українських поселеннях, стали церкви. Більшість українців Альберти належить до Української Католицької Церкви, яка 1956 року заснувала Едмонтонську єпархію (від 1948 року їй передував екзархат Західної Канади). До середини 1940-х років майже всі католицькі священники провінції належали до монашого чину василіан. У повоєнний період ситуація змінилася, коли до Канади почали прибувати священники з Європи. Перші василіани оселилися в Альберті 1902 року. Недалеко від Мондера в 1923 році вони заснували монастир. Печера Ґолґота поблизу монастиря упродовж багатьох років була популярним місцем паломництва. Едмонтонською єпархією керували єпископи Ніль Саварин (1956–1986; екзарх — 1948–1956), Дмитро Ґрещик (1986–1990), Мирон Дацюк (1991–1996) і Лаврентій Гуцуляк (1997).

Окрім нових позначок на території Канади, також з’являються об’єкти в інших країнах і континентах, зокрема в Україні, Польщі, Італії тощо, а також оновлюються та доповнюються уже наявні.

Нагадаємо, щоб нанести на інтерактивну карту УГКЦ нову парафію, потрібно написати на електронну скриньку проєкту [email protected] чи на фейсбук-сторінку https://www.facebook.com/mapugcc/.

Повна інформація про осередок УГКЦ мала б містити такі пункти:

1. Назва парафії або храму (каплиці, монастиря, навчального закладу) + населений пункт, область (або країна).
  2. Координати.
  3. Підпорядкування (деканат або протопресвітерство; єпархія або екзархат).
  4. Фотографія.
  5. Адреса.
  6. Контактний телефон.
  7. Контактна електронна адреса.
  8. Вебсайт (також сторінки в соцмережах).
  9. Розклад богослужінь.
  10. Час сповіді.
  11. Час, коли храм відчинений.
  12. Коротка історія парафії і храму.
  13. Сучасне життя парафії (спільноти, події, заходи).
  14. Чи є у храмі мощі святих, чудотворне джерело (каплиці), чудотворна ікона.