Свідок слави історії України: у Римі презентували книгу італійського історика
У четвер, 27 жовтня, в актовій залі релігійного товариства «Святої Софії» у Римі відбулася презентація книги «Історія України від прадавніх часів до сьогодення» авторства італійського філософа та дослідника доктора Массімо Вассалло.
Автор презентував свої напрацювання, які він помістив у книзі, що пропонується як повна історія України, події якої протягом століть залишаються маловідомими в Італії. А якщо й відомі, то переважно через «фільтр» історичного досвіду сусідів. Особлива ретельність у хронологічному, топонімічному та географічному аналізі дозволяє читачеві увійти в захоплюючу та, на жаль, часто занедбану історію Східної Європи під іншим кутом, ніж ті, які традиційно пропонують Москва та Варшава, також беручи до уваги точку зору Києва. Про це інформує пресслужба Апостольського екзархату в Італії із посиланням на пресслужбу Релігійного товариства «Свята Софія».
Говорячи про актуальність цієї книги для української діаспори, президент товариства «Святої Софії» о. Марко Семеген наголосив на тому, що це важливий інструмент для пізнання історії свого народу.
«Важливо зазначити, що до цього часу було дуже мало італомовних комплексних видань, які б говорили про правдиву історію України. Сьогодні, живучи в час війни, населення як і України, так і Італії піддане мас-медійній маніпуляції. Тому дуже легко загубити стежку правди. Ця книжка допоможе зрозуміти історію української держави історичні баталії та шляхи і зрозуміти, чому українському народові доводиться себе обороняти. Наш народ має велику та глибоку історію і має право жити в незалежній державі на своїй землі», — зазначає о. Марко.
Прокоментував роль даної наукової праці також історик за фахом о. д-р Петро Голіней, канцлер Апостольського екзархату і парох катедрального собору святих мучеників Сергія і Вакха: «Європейське суспільство мало знає про історію України. На неї завжди дивились крізь призму історії Росії чи Польщі, а тепер Європа відкриває для себе Україну. Важливим є те, що цю книгу написав не українець, а італієць, чиї знання дуже глибокі та конкретні».
Поважним гостем даної презентації став Апостольський екзарх для українців-католиків візантійського обряду в Італії владика Діонісій Ляхович.
Звертаючись до присутніх, екзарх зазначив: «Покликанням цієї книги є змінити поняття історії України в цілому. Автор свідомий того, що він написав цю книгу не з перспективи Москви чи Варшави, а саме з перспективи Києва».
Додамо, що книга викликала інтерес української діаспори, представників дипломатичного корпусу та духовенства, серед яких владика Іриней Білик, Протоархимандрит Василіянського чину о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, ректор Української папської колегії ім. свщмч. Йосафата о. д-р Луїс Касіян, ЧСВВ, та інші ченці Василіанського чину, п. Сергій Козачевський, Перший Секретар Посольства України при Святому Престолі, п. Максим Рох, очільник Консульського відділу України в Римі, монсеньйор П’єрпаоло Феліколо, Генеральний директор фундації «Мігрантес» Єпископської Конференції Італії.
Музично захід супроводжував хор «Лібертон» під керівництвом п. Василини Ільків. Сам автор, відповідаючи на запитання про мотив написання книги, розповідає про своє давнє захоплення дослідженням історії Східної Європи.
«Як я вже згадував на початку, мене давно цікавив цей наратив Східної Європи — історія не лише України, а країни, яка мені дуже подобається, яка цікавила мене і вражала. І я помітив відсутність багатьох робіт, які розтлумачували б принаймні на загальному рівні всю історію цієї великої країни. Я вірив, що можу зробити свій внесок, і це може бути корисним», — каже доктор Массімо.
Як зазначає дослідник, у видавництві вважали, що проєкт міг би мати свою цінність та книга могла б зацікавити багатьох. Таким чином, дана монографія, написана італійською мовою, стане нагодою для європейського суспільства переосмислити історію української нації.
Довідка
Массімо Вассалло (Турин, 28/12/1968), закінчив інженерію в Туринському політехнічному інституті та історію в Туринському університеті, здобув ступінь доктора філософії з історії міжнародних відносин в Римському університеті Sapienza Università di Roma. Він провів цикл лекцій на історико-політичні та етнічно-релігійні теми у Військово-прикладній школі Турину.
Однією з головних сфер його інтересів та досліджень є історія Східної Європи, насамперед українсько-білоруського світу та загалом пострадянського світу.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ