«Сьогодні Христос молиться в Харкові, з Харковом і за Харків», — Глава УГКЦ із нагоди десятиріччя створення Харківського екзархату

17 червня 2024

Сьогодні я б хотів промовити на весь світ саме звідси, з Харкова: Харків стоїть! Харків бореться! Харків молиться! Бо в ньому, з ним і за нього молиться сам Син Божий до свого Небесного Отця силою і благодаттю Святого Духа. На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді 16 червня 2024 року, у 7-му неділю після Пасхи, Святих Отців Першого Вселенського Собору, під час Архиєрейської Божественної Літургії на парафії Святого Миколая Чудотворця в Харкові з нагоди 10-річчя створення Харківського екзархату.

«Сьогодні Христос молиться в Харкові, з Харковом і за Харків», — Глава УГКЦ із нагоди десятиріччя створення Харківського екзархату

На початку проповіді Предстоятель звернув увагу на архиєрейську молитву Ісуса Христа, у якій Він молиться у нас, з нами і за нас. Про це розповідає Департамент інформації УГКЦ.

«Формуючи тіло Христове, сьогодні маємо Його самого, який молиться з нами, промовляє слова кожної нашої особистої молитви до свого Небесного Отця. Часом ми думаємо, що нам треба голосніше чи інтенсивніше молитися, бо мовляв, Христос має нас вислухати, але Він молиться щоразу з нами. Ба більше, Він нашу молитву робить своєю. Він особисто, як Глава Церкви, голова свого тіла, промовляє її до свого Небесного Отця. Він молиться за нас», — запевнив Патріарх.

«Дорогі брати і сестри, сьогодні це молитва вашої матері-Церкви за вас, за наш Харківський екзархат. За цю зранену землю, по якій донині тече кров», — ствердив Глава УГКЦ.

Він зауважив, що від місця, де зараз триває молитва, до кордону, де йдуть активні бойові дії, кілька десятків кілометрів. Навіть під час самої молитви чути вибухи.

«Ця молитва нашої Церкви за вас, за наш екзархат, тут дуже особлива. Сьогодні ми приїхали, щоб молитися, дякуючи Господу Богові за перших 10 років цієї окремої клітини тіла Христового, якою є спільнота єпископів, священників, монахів та монахинь цього екзархату», — ствердив Предстоятель УГКЦ.


Патріарх подякував усім попередникам, які збудували Українську Греко-Католицьку Церкву на слобожанських землях, зокрема владиці Степанові Меньку, який був екзархом Донецько-Харківським.

«Ми дякуємо сьогодні, що наш архиєрей, Глава нашої Церкви, Ісус Христос, тут взиває до Отця за своїх вірних. Хочу сердечно подякувати всім тим, які невтомно працюють у цьому Божому винограднику нашого Харківського екзархату. Дякую владиці Василеві, владиці Ігореві Ісіченку, сестрам — усім, які так чисельно нині тут зібралися. Бо вас тут Господь особливо захищає, ви більше наражені на різні небезпеки», — сказав Блаженніший Святослав.

Відтак Отець і Глава УГКЦ зробив заклик до світу про необхідність допомоги Харкову: «Зробімо все, щоб руки волонтерів, нашого владики тут, у Харкові, ніколи не були порожніми. Ми знаємо, що це молитва, бажання, прагнення самого Господа Ісуса Христа. На всіх вас дивлячись, я сьогодні прошу: Отче святий, ради імени Твого святого, збережи їх. Тих дітей, молодь, тих незнаних дітей, які сьогодні дивують світ. Збережи їх і дай силу перемоги добра над злом», — сказав він.

«Ми знаємо, що якщо сам Син Божий молиться у нас, з нами і за нас, Отець Небесний нас чує, наша і Його молитва буде вислухана. Це доводить дійсність десятирічної історії цього молодого Харківського екзархату», — ствердив Патріарх.


Також Глава Української Греко-Католицької Церкви пригадав, що сьогодні Україна святкує День батька.

«Сьогодні серед вас маємо татусів, за яких молимося. Але нині Україна молиться за батьків, синів України, які зі зброєю в руках захищають наш народ, нашу молитву, наше життя сьогодні й майбутнє завтра. Молимося нині за тих наших батьків, за якими плачуть їхні діти, проводжаючи їх на фронт словом „татусю“. Ми за них молимося: Отче святий, ради імени твого, збережи їх. Дай ту життєву силу і віру в Твою перемогу, яку ти даєш Україні. Збережи їх і дай їм живими, неушкодженими переможцями повернутися до своїх дітей, щоб вони ще почули від своїх дітей слово „тату“, „татусю“, „отче“. Сьогодні ми відчуваємо, як бринить те слово в наших серцях», — сказав духовний лідер українців.

Наприкінці Божественної Літургії Блаженніший Святослав привітав і подякував усім присутнім єпископам УГКЦ, зібраним з усієї України.


Зокрема, Глава УГКЦ подякував за працю в Харкові та всю передісторію для створення екзархату владиці Степанові Меньку, який тепер є екзархом Донецьким.

Окремо Патріарх привітав владику Василя Тучапця з 10-річчям єпископської хіротонії і подякував за ревне та жертовне служіння в розвитку екзархату.

Блаженніший Святослав і владика Василь Тучапець, екзарх ХарківськийБлаженніший Святослав і владика Василь Тучапець, екзарх Харківський

Також було вручено велику кількість патріарших подячних грамот із нагоди 10-річчя Харківського екзархату, зокрема єпископу-емериту Харківському владиці Ігореві Ісіченку, директорам Карітасів на цих територіях, священникам екзархату, сестрам Згромадження милосердя святого Вікентія, сестрам Згромадження святого Йосифа Обручника.

«Господь — то моя сила й щит мій! На Нього уповало моє серце, і допомоги зазнав я; тим і радіє моє серце, і я Його вихваляю піснею моєю»(Пс. 28, 7). Цими словами псалма заносимо до престолу Всевишнього наші молитви, дякуючи Йому за те, що сподобив нас святкувати 10-ту річницю створення Харківського екзархату УГКЦ, який зростає та огортає своєю душпастирською опікою Північ України. Протягом цього часу Господь посилав і супроводжував своїм благословенням отців, богопосвячених осіб і мирян, які, скріплені Святим Духом, причинялися до його розбудови й утвердження, несучи всім спраглим Боже благословення. За це Господеві хай буде честь і слава! А вам — за все, що Ви зробили для Божої слави і добра Харківського екзархату, особливо під час цієї жорстокої загарбницької війни, криваві наслідки якої щоденно відчуваєте — складаємо сердечну подяку та висловлюємо визнання і похвалу», — мовиться у Патріарший грамоті з нагоди 10-річчя Харківського екзархату.

Окремо Блаженніший Святослав патріаршою грамотою привітав мера Харкова — п. Ігоря Терехова.

Харківський екзарх владика Василь Тучапець подякував Блаженнішому Святославові за присутність, підтримку та заклик допомагати Харкову і закликав усіх бути солідарними та небайдужими.

А також військовий капелан о. Ігор Табака, що потрапив під обстріл і був поранений, подарував Блаженнішому Святославові хрест, який його врятував, як символ, який свідчитиме всьому світові про те, що УГКЦ проливає і сьогодні кров за волю та незалежність України.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Локації

Персони

Дивіться також

Живе Телебачення Мукачівська греко-католицька єпархія Релігійно-інформаційна служба України Український Католицький Університет Офіційний сайт Ватикану Новини Ватикану Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae