«Релігію ніколи не можна інструменталізувати з політичною метою», — Глава УГКЦ

6 травня 2021

Блаженніший Святослав Шевчук в інтерв’ю «Українській правді» нагадав, що в УГКЦ для священнослужителів діє чітка заборона балотуватися в депутати. Якщо ж якийсь священнослужитель порушує це правило, його позбавляють священичих функцій.

«Релігію ніколи не можна інструменталізувати з політичною метою», — Глава УГКЦ

Мова йшла про те, що на Західній Україні під час виборів доволі популярно використовувати Церкву для піару.

«Бачите, церковний авторитет для політиків є великою спокусою. Багато хто хоче завдяки довірі людей до Церкви збільшити свої політичні дивіденди. Тобто спокуса інструменталізації Церкви у всіх політиків буде завжди. Напередодні чергових виборів ми завжди відчуваємо, що саме це є великою проблемою. Бо ті чи інші кандидати на пост президента, чи то на пост депутата різного рівня, щораз безсоромніше намагаються присвоїти собі прихильність тої чи іншої Церкви.

Я думаю, що це абсолютно неприпустимо. Ми зі свого боку завжди кажемо, що ми ніколи не підтримуємо жодного кандидата на місце жодної функції в державній системі. А що ми підтримуємо?

Ми підтримуємо цінності і принципи. І коли якийсь кандидат бере зобов’язання перед суспільством втілювати в життя ті чи інші засади, тоді громадяни мають самі вирішувати. Якщо Церкву починають використовувати як інструмент для політичної боротьби, тоді Церква завжди втратить», — відповів Патріарх Святослав.

Разом з тим, він додав, що є певні спокуси, які не завжди вдавалося і вдаватиметься Церквам обійти: «Ми живемо сьогодні в секулярному світі. І коли якась політична партія бере на себе обов’язок часом навіть силою насаджувати якісь релігійні цінності, для певних Церков це може бути спокуса.

Коли така партія приходить до влади і починає силою державного примусу змушувати сповідувати ті чи інші цінності, тоді програють всі. І перш за все — підривається довіра людей до Церкви як такої».

За словами першоєрарха, в релігійному питанні в сучасному світі такого типу практика чи політика завжди йде на шкоду Церкві. Тому ми бачимо часами навіть конфлікти між Церквами виникають через те, що інша Церква дала себе зінструменталізувати з тої чи іншої політичної, я би сказав, частини тієї палітри. І це, наголошує Блаженніший Святослав, дуже небезпечно.

«Релігію ніколи не можна інструменталізувати з політичною метою», — акцентував Глава УГКЦ і додав: «Ми справді хотіли партнерства завжди і співпраці в ім’я партнерства нашої країни, нашого народу. У нас є чітка інструкція, як мають поводитися священнослужителі, зокрема в контексті виборчої кампанії. Хоча ми констатуємо певні факти, що є порушення, священники порушують цю інструкцію. Пізніше навіть робимо розслідування. Згідно з нашою інструкцією, священнослужитель не може бути кандидатом в депутати. Але, на жаль, маємо такі випадки. І тоді єпископ що робить? Він суспендує цього священника, тобто — Забороняє йому здійснювати священичі функції. Бо священнослужитель не може бути членом політичної партії, яка йде до влади. Інші Церкви мають іншу позицію. У нас це чітка заборона.

З іншого боку ми сьогодні маємо справи з кричущим популізмом. Той чи інший мер, та чи інша політична партія буде озвучувати те, що люди хочуть чути. Чи потім буде виконувати те, що обіцяла — ні. Але для того, щоб прихильність здобути — і до церкви будуть ходити, і будуть показувати свою набожність на камеру, щоб завоювати симпатію. І це є великою бідою», — наголосив Глава УГКЦ.

За матеріалами інтернет-видання «Українська Правда»