Преосвященний владика Діонісій Ляхович освятив відновлені давні врата іконостасу в церкві свв. Сергія і Вакха в Римі

26 лютого 2019

У неділю, 24 лютого 2019 року, Преосвященний владика Діонісій, Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії, звершив Чин освячення оновлених царських і дияконських врат іконостасу в церкві свв. Сергія і Вакха в Римі.

Звертаючись з цієї нагоди до присутніх у храмі вірян, владика Діонісій Ляхович сказав: «Ми сьогодні посвячуємо відновлені царські і дияконські двері нашого храму завдяки пожертвам наших прихожан. Кожна наша жертва, дана Богові, повертається до нас. На Божественній Літургії приносимо хліб і вино — плоди нашої праці. Ми жертвуємо Богові те, що є наше, а Бог цю жертву повертає для нас, в цьому хлібі і вині дає нам себе самого. Хліб наш дає нам життя дочасне, а хліб, який ми жертвуємо Богові, коли повертається до нас, дає життя вічне».

До присутніх у храмі молільників звернувся також настоятель української парафії свв. Сергія і Вакха, протоієрей Іван Кулик, який розповів про виконані реставраційні роботи трьох дверей іконостасу: Царських та двох дияконських, як і відновлення рам чотирьох ікон старозавітних пророків. Саме ці елементи належать до оригінального п’ятиярусного іконостасу, який був споруджений у храмі свв. Сергія і Ваха в кінці ХІХ століття коштами тодішнього Галицького митрополита Сильвестра Кардинала Сембратовича, Кир Констянтина Чеховича, Кир Юліана Сас-Куїловського та Кир Юліана Пелеша, проте був зруйнований і пропав безвісті (окрім згаданих елементів) в 60-их роках ХХ століття.

Металеві царські і дияконські врата іконостасу майстерно прикрашені мотивами виноградної лози, а також давніми іконами чотирьох євангелистів і двох архидияконів свв. Лаврентія і Стефана. Ікони на вратах написані олійними фарбами на металевій основі округлої форми в дусі новокласичного італійського мистецтва XIX століття. Тло цих ікон є темно-брунатне, крім ореолів, виконаних старо-золотою фарбою. Їх автором є Чезаре Карозеллі (Cesare Caroselli 1847–1927), нащадок славної малярської римської родини. Він нарівні з іншими тогочасними в Римі художниками прикрасив кілька церков — св. Йоана в Лятерані (San Giovanni in Laterano) і св. Серця (Sacro Cuore). У 1897 році він написав ікони первісного іконостасу в храмі свв. Сергія і Вакха.

Металеві врата іконостасу та рами чотирьох ікон старозавітних пророків вдалося відновити завдяки щедрим пожертвам парафіян церкви свв. Сергія і Вакха та підтримці Релігійного Товариства «Свята Софія» в Бельгії, тому о. Іван виголосив усім жертводавцям найщиріші слова вдячності та висловив сподівання, що з Божою допомогою в майбутньому буде відновлено велич і красу втраченого іконостасу. Також настоятель подякував присутньому на молитві українському реставратору і художнику Олексію Зубілевичу, який приклав багато зусиль, виконуючи цю відповідальну і копітку працю.

За матеріалами Української парафії святих Сергія і Вакха та ікони Жировицької Богоматері в Римі
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ