Папа: Церква повинна бути зразком чесності й прозорості у фінансах

30 березня 2021

У своїй промові з нагоди відкриття 92-го судового року трибуналу Держави-Міста Ватикану, Святіший Отець закликав працівників цієї установи сприяти досягненню абсолютної прозорості інституційної діяльності Ватиканської держави, особливо, в економічній та фінансовій сфері.

Папа: Церква повинна бути зразком чесності й прозорості у фінансах

У суботу, 27 березня 2021 року, Папа Франциск прийняв на аудієнції працівників трибуналу Держави-Міста Ватикану з нагоди відкриття 92-го судового року. Серед учасників аудієнції був Прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі.

Роль Церкви в суспільстві

Звертаючись до присутніх, Наступник святого Петра зазначив, що значення та роль Церкви, заснованої Христом, полягає в тому, аби сповняти місію служіння правді та «своїм прикладом поширювати смирення і самозречення» (Конст. Lumen gentium, 8) із властивим Богові стилем: близькістю, співчуттям та ніжністю. «З цим дорученням, — підкреслив Папа, — Церква входить в історію і стає місцем зустрічі між народами та примирення між людьми, аби словом і Таїнствами, Благодаттю та прикладом життя провадити їх до віри, свободи та миру Христа (пор. Декр. Ad gentes, 9).

Єпископ Риму зауважив, що вже другий рік поспіль він бере участь у відкритті судового року. Він висловив вдячність працівникам трибуналу Держави-Міста Ватикану за їхні зусилля, яких вони щодня докладають у сприяння «порядкові міжособистісних та соціальних стосунків, що знаходять рівновагу в правосудді».

Сприяти подальшим реформам

Пригадуючи про зміни, запроваджені у законодавство Ватикану останніми роками, Святіший Отець підкреслив, що вони зможуть приносити більшу користь, якщо супроводжуватимуться подальшими реформами у галузі кримінального права, особливо щодо протидії фінансовим злочинам та їхньому запобіганню, а також активізацією інших заходів, спрямованих на покращення міжнародного співробітництва між слідчими органами Ватикану та подібними інституціями інших країн.

Папа закликав присутніх сприяти тому, аби нещодавно розпочаті ініціативи, спрямовані на досягнення абсолютної прозорості інституційної діяльності Ватиканської держави, особливо, в економічній та фінансовій сфері, завжди «були натхнені основоположними принципами церковного життя» й, одночасно, враховували успішний досвід, досягнутий на міжнародному рівні, та «щоб були зразковими, як це вимагається від такої дійсності, як Католицька Церква».

Обов’язок свідчити про цінності

Глава Католицької Церкви підкреслив, що всі, хто трудиться в цьому секторі, а також усі, хто займає інституційні посади, повинні мати «бездоганну та зразкову поведінку» в теперішньому, а стосовно можливих помилок в минулому, повинні здійснити «активне відшкодування».

В цьому контексті Папа також вказав на необхідність того, аби у поточній процедурній системі забезпечувалася рівність між усіма членами Церкви та їхні однакові гідність та становище, без привілеїв, які своїм корінням сягають минулого та вже більше не є співзвучними з обов’язками, які кожен має у побудові Церкви.

Святіший Отець наголосив, що відносно незначна роль в динаміці економічних відносин не звільняє Церкву, як спільноту вірних, і як окремих осіб, від обов’язку свідчити. «Виконуючи відповідні ролі та завдання, — підкреслив він, — ми покликані конкретно й вірогідно свідчити величезну спадщину цінностей, що характеризує місію Церкви бути „сіллю та світлом“ в суспільстві та міжнародному співтоваристві, особливо в часи кризи, такі як теперішній».

Папа заохотив усіх, хто покликаний працювати задля справедливості, що є однією з кардинальних чеснот, не боятися тратити багато часу на молитву. «У молитві, і тільки в ній, — наголосив він, — ми черпаємо від Бога, з Його слова, той внутрішній спокій, що дозволяє нам сповняти свої обов’язки з великодушністю, справедливістю, далекоглядністю».

У цьому сенсі Святіший Отець пригадав, що в живописі та скульптурі Справедливість, зазвичай, зображується як жінка, що в одній руці тримає терези, які символізують зважування протилежних інтересів чи ситуацій, а в іншій руці — меч, на знак захисту права. Християнська іконографія, за його словами, додає до попередньої художньої традиції одну деталь немалого значення: очі Справедливості не зав’язані, а звернені вгору до неба, «бо справжня справедливість існує лише на небі». Папа побажав присутнім, аби це усвідомлення супроводжувало та надихало їх на весь рік у їхній щоденній діяльності на служіння справедливості.

За матеріалами VaticanNews