Папа: сприяти соціальній справедливості у місцях праці

18 червня 2023

У посланні до учасників Світового саміту праці, Святіший Отець закликав не піддаватися редукціоністській концепції соціальної справедливості, яка зосереджується виключно на економічних і соціальних показниках, а будувати її на трьох стовпах, якими є людська гідність, солідарність та субсидіарність.

Папа: сприяти соціальній справедливості у місцях праці

Протягом 14–15 червня 2023 року у Женеві відбувався Світовий саміт праці, організований Міжнародною організацією праці ООН на тему «Соціальна справедливість для всіх». З цієї нагоди Папа Франциск написав до його учасників послання, яке зачитав кардинал П’єтро Паролін, державний секретар Святого Престолу. Дипломат також високо оцінив започаткування Глобальної коаліції за соціальну справедливість, яку проголосили під час заходу, визначивши її як похвальну ініціативу у відповідності із закликом Католицької Церкви до вірних бути відповідальними громадянами. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».

Сприяти соціальній справедливості

«Святий Престол залишається відданим підтримці всіх зусиль для сприяння соціальній справедливості, особливо у місцях праці, надаючи свої засоби в розпорядження міжнародної спільноти і, перш за все, ділячись соціальним вченням Католицької Церкви», — зазначив у своєму посланні Папа Франциск. Нагадуючи про численні конфлікти у світі та його нестабільність, він висловив надію, що Глобальна коаліція за соціальну справедливість може сприяти просуванню справи миру. Католицька Церква, зі свого боку, вкотре підтверджує, що «зусилля задля справедливості мають бути тісно пов’язані із зусиллями задля миру в сучасному світі».

Принизливі місця праці

Папа зауважив, що бачення миру, підкріпленого соціальною справедливістю, може здатися утопічним, особливо для мільйонів людей у нашому світі, які «часто перебувають під владою економічних інтересів чи невибіркової експлуатації». Наслідком цього є безробіття чи неповна зайнятість, коли людям вдається ледь виживати. Святіший Отець пригадав також про численних працівників-мігрантів та біженців, які виконують працю, відмовляючись від комфорту, особистої безпеки та соціального статусу. Йдеться про т. зв. види праці 3 D: «Dangerous, dirty and degrading» (брудний, небезпечний і принизливий). Церква, повністю усвідомлюючи, що не має рішень для кожної проблеми, «залишається відданою тому, щоби далі звіщати Євангеліє миру та співпрацювати з усіма національними та міжнародними органами, щоб зберегти це безмірне спільне благо — дар миру, який живиться автентичною соціальною справедливістю», — наголосив Папа.

Прокласти новий маршрут

Думки Святішого Отця також були звернені до викликів, які постали під час пандемії, показуючи наскільки важливо стати на новий шлях солідарності. З цієї причини, коли ми беремо участь у будь-якій політичній дискусії про соціальну справедливість, важливо тримати на першому місці в наших серцях і розумі тих, хто живе на маргінесі ринку праці. Тому їх варто залучати «як повноцінних і активних учасників рішень, які ми приймаємо задля досягнення більш безпечного миру в наших суспільствах, знаходячи спосіб, у який соціальна справедливість може допомогти у вирішенні причин бідності, таких як нерівність, відсутність роботи, відсутність житла або відмова в соціальних і трудових правах. Це означає дивитися за межі економічних і соціальних показників», — підкреслив Папа Франциск.

Три основи у застосуванні соціальної справедливості

Святіший Отець наголосив на трьох несучих колонах, на яких повинні спиратися зусилля у визначенні та застосуванні соціальної справедливості: «Людська гідність, солідарність і субсидіарність». За його словами, повага до людської гідності, дарованої Богом, потребує «захисту фундаментальних прав і добробуту всіх людей, включаючи їхні фізичні, емоційні та духовні потреби „від зачаття до природної смерті“. Солідарність, яка є „тканиною для справжніх стосунків“, демонструє взаємозв’язок і взаємозалежність усіх, є закликом до відповідальності піклуватися один про одного, особливо про тих, хто вразливий або потерпає від несправедливості. „Ми повинні супроводжувати та захищати тих, хто стикається з дискримінацією, бідністю, насильством або несправедливістю“, — закликав Папа Франциск.

У свою чергу, принцип субсидіарності може допомогти в правильному розподілі влади та прийнятті рішень. «Більші інституції чи органи влади можуть надавати загальну підтримку, коли це необхідно, тоді як на місцевому рівні окремі особи та громади мають свободу приймати рішення, які впливають на їх життя», — зауважив Святіший Отець у посланні. За його словами, такий баланс може уникнути надмірної концентрації влади та сприяти розширенню прав і можливостей, а також участі окремих осіб і громад у формуванні власної долі.