Митрополит Ігор Возьняк: «Папа нас точно почув, та чи це матиме якийсь вплив — побачимо»

10 жовтня 2023

Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, який відбувся у вересні в Римі, став знаковою подією не лише для нашої Церкви, а й всього українського народу у світовому вимірі.

Архиєпископ і митрополит Львівський Ігор був серед 45 із 55 єпископів (10 єпископів, які не брали участі в Синоді, є емеритами або в той час хворіли), що зібралися у християнській столиці на зустріч під головуванням Блаженнішого Святослава.

«Дуже важливо, що цей Синод Єпископів УГКЦ проходив саме в Римі. Це дало змогу доєднатися більшій кількості представників із різних дикастерій. А також ми мали аудієнцію зі Святішим Отцем. Папа Франциск вислухав звернення наших єпископів про різні потреби. Ми дякували за допомогу, за молитви. Говорили й про те, що йому не було приємно почути, зокрема про те, що стосується його виступів для російської молоді. Натомість очільник Ватикану дав нам 227 проповідей, у яких звертався про підтримку України. За підсумками цієї зустрічі можу запевнити: Папа нас точно почув, та чи це матиме якийсь вплив — побачимо», ― розповів владика Ігор.

Митрополит додав, що дехто з єпископів пропонував, щоб Папа приїхав в Україну, та від Святішого Отця не було однозначної реакції. Тож зрозуміло, що цього візиту, швидше за все, не відбудеться допоки в нашій країні триває війна.

Єпископи звернулися до Святішого Отця, щоб Апостольський екзархат у Німеччині та Скандинавії піднести до стану єпархії. А також просили про заснування екзархату в Іспанії.

«Серед тем, які обговорювали на Синоді Єпископів, ― зцілення ран війни. Ми постаралися охопили різні категорії людей, зокрема вимушено переміщених осіб, поранених. Говорили не лише про фізичне зцілення, матеріальну допомогу, а й про психологічне, про те, як Церква могла б допомагати в цьому. Акцентували на важливості вишколу священників до такого служіння», ― додав владика Ігор.

Під час Синоду Єпископів аналізували пропозиції змін до літургійного тексту святих Івана Золотоустого та Василія Великого. Йшлося про заміну окремих слів, переклад яких не цілком відповідав оригіналу, про необхідність наблизити їх до сучасної української мови.

«Також багато уваги ми приділили питанням канонічного права нашої Церкви. Архиєпископ і митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк запропонував посприяти в підготовці священників, які могли би стати посланцями Церкви для зовнішньої комунікації», — розповів владика.

Архиєрей зазначив, що Синод Єпископів проходив виважено й результативно. «Синодальні єпископи ― зрілі люди. І це допомагало заглиблюватися в дискусії і приймати виважені рішення. Також дуже добре, що ми мали Літургію в Базиліці, бо до молитви доєдналося багато українців. Приїхав навіть хор з Утрехту».

Повертаючись в Україну, митрополит Ігор відвідав монахинь-редемптористок у Граці та Відні, з якими спільно помолився за мир в Україні.

Розмовляла: Наталія Павлишин для пресслужби Львівської архиєпархії УГКЦ