Митрополит Ігор Возьняк: «Господь більше бажає, щоб ми були щасливими, як люди того самі хочуть!»

21 жовтня 2024

Архиєпископ і митрополит Львівський Ігор Возьняк у черговій недільній проповіді, 20 жовтня 2024 року, застановився над діалогом Ісуса Христа з жінкою-хананейкою, який пропонує Церква читати у 17-ту неділю після Зіслання Святого Духа. За словами єпископа, Господь Бог «хоче мешкати в людях, щоб вчинити їх щасливими». Як це виявилося у розмові з хананейкою — читаємо далі.

З цієї проповіді митрополита Ігоря Возьняка ви дізнаєтеся:

• яке ставлення має Господь Бог до людського щастя?
  • чому ми повинні бути гідними синами і доньками Божими?
  • у яких рисах виявилася незвична віра жінки-хананейки?
  • як завершився діалог жінки-хананейки з Ісусом Христом, який так усіх здивував?

Господь бажає щастя людині

Господь Бог любить і опікується своїм народом, який покликав до існування. Бог потрібен нам не для того, щоб зробити щасливими, бо Він завжди перебуває у радості та щасті. Він хоче мешкати в людях, щоб вчинити їх щасливими, тому закликає, аби вони покидали стиль старого та грішного життя. Дехто думає, що ходити в храм потрібно заради необхідності Богові. Це — велика помилка! Богові нічого не потрібно. Його не змінимо і йому нічого не дамо. Господь більше бажає, щоб ми були щасливими, як люди того самі хочуть! Ісус Христос, Син Божий, помер з любові до нас. Господь бажає бути нашим добрим Батьком, а ми повинні бути його гідними синами та доньками.

Відвага і смирення хананейки

Святий євангелист Матвій описав історію, що сталася з жінкою-хананейкою. Ісус з учнями прямували до Тиру та Сидону. Якась жінка вийшла з околиць й сильно закричала, щоб Ісус змилувався над нею, бо біс мучив її доньку. Господь мовчав, не відзивався. Це дивувало учнів Христових, які уже самі просили, щоб Спаситель допоміг жінці. Він відповів, що «посланий до загиблих овець з дому Ізраїлю». Жінка наблизилася й просила Ісуса, щоб допоміг їй. А Господь відповів їй порівнянням, що не годиться забирати хліба в дітей і давати щенятам. Хананейка не відступала, відповідь Ісуса не засоромила її й не відігнала, вона мужньо стояла при Ісусі, очікуючи допомоги. Жінка відразу зрозуміла мову Ісуса, зорієнтувалася й вказала, що й щенята кормляться окрушинами, що падають зі стола панів. Мовляв, Господи, я не хочу від тебе багато, лише прошу, зверни увагу на моє прохання, зроби для мене маленьку послугу, на вартість окрушини і цього мені вистарчить.

Бог відгукується на потреби покірних

Присутнім трудно було передбачити глибоку відповідь хананейки, а Ісус Христос наперед її знав. Ніхто із присутніх не очікував почути таких слів жінки. Їх промовляють люди глибокої віри і покори! Милостивий та люблячий Бог не встояв проти віри та покори жінки, вислухав її благання, оздоровив дочку, прогнавши демона на віддалі. Ісус Христос промовив дуже похвальні слова, звернувшись до жінки-хананейки: «О жінко, велика твоя віра: хай буде так, як ти хочеш…» (Мт. 15, 28).

Молитва жінки була короткою, але промовлена з великою вірою та простотою: «Господи, Сину Давидів, милосердись наді мною…» та «Господи, допоможи мені». Бог допоміг жінці, вислухав її прохання, — ще й похвалив її віру.

Стараймося щиро молитися до Господа, він — наш добрий Батько, завжди почує нас й відгукнеться на нашу потребу. Пам’ятаймо й про нашу матір, Марію, ми — її сини та доньки і вона охоче почує нас!

† Ігор Возьняк,
архиєпископ і митрополит Львівський