«Ми цим празником засвідчуємо нашу єпархіяльну єдність», — владика Аркадій Трохановський на прощі у Хшаново

4 липня 2024

У велелюдних Божественних Літургіях, які щороку у празник Святих Петра й Павла служаться в Хшаново на прицерковному майдані, перед обдумано збудованою для таких потреб каплицею, беруть участь сотні прочан, що прибувають сюди з усієї новоутвореної Ольштинсько-Ґданської єпархії.

У своєму записнику, своєрідній хроніці-щоденику свого творчого життя, отець-мітрат Мирослав Ріпецький 5 липня 1947 року відзначив: «Субота. Упорядкували кімнати, вимели ґруз, уладили кухню. Вступив солтис. Приїхав до „Chrzanowa“ Михайло Вудкевич з Винник з ріднею». Натомість 6 липня 1947 року лаконічно записав: «Неділя. Відчитав Службу Божу в провізорній каплиці, улаштованій в шкільній салі. Вступили Дейнеки». Про це розповідає пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

Це був початок греко-католицьких Літургій в Хшаново, які служаться до сьогодні в згадуваній каплиці. Сьогодні це вже не тимчасове приміщення, а влаштований і дбайливо пристосований простір для літургійних потреб. Увесь будинок колишньої німецької школи з довколішньою ділянкою сьогодні належить парафії Святих апостолів Петра і Павла Венґожевського деканату Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ. Такого розвитку подій з утворенням і закріпленням структур нашої Церкви о. Мирослав Ріпецький, напевно, не сподівався, ба навіть не думав про це у буремному 1947 оці, 77 літ тому.

У велелюдних Божественних Літургіях, які щороку у празник Святих Петра й Павла служаться в Хшаново на прицерковному майдані, перед обдумано збудованою для таких потреб каплицею, беруть участь сотні прочан, що прибувають сюди з усієї новоутвореної Ольштинсько-Ґданської єпархії.

Подібно сталося і в суботу, 29 червня 2024 року. Торжественне святкування розпочалося з Молебня до Матері Божої. Після цього Архиєрейську Божественну Літургію для прочан очолив Ольштинсько-Ґданський єпископ Аркадій Трохановський.

Перед самою Літургією владику, духовенство, монашество, вірян, серед яких були й біженці з України та Білорусії, привітав разом з делегацією своїх парафіян Хшановський парох о. Григорій Столиця, пригадуючи у вітальному слові особу о. Мирослава Ріпецького та значення його діла для сучасників.

У слові до прочан Ольштинсько-Ґданський єпарх також звернув увагу на ситуацію, від якої потерпає Україна: «Сьогодні також пам’ятаймо в молитві за Україну. Молімося про духовне відродження України та збереження цілісності її кордонів. Пам’ятаймо за всіх захисників, за волонтерів, за всіх розкинених по цілому світі, та молімося за припинення війни та мир в Україні».

За словами проповідника, ця святкова подія єднає Церкву і народ. «Єдності дуже треба нашому народові. Ми єднаємося з тими, хто започаткував у цьому місці богослужіння. Вони не були байдужими до своєї церковної спадщини та національності. У них горіло бажання, щоби те, чого вони навчилися, передавати іншим. Водночас вони прагнули бути собою. Отець-мітрат Мирослав Ріпецький приймав кожного, адже розумів, що кожен, хто сюди прибуває, потребує духовної підтримки, скріплення для себе. Після цього він здатен бути собою. Кожного, хто сюди прибував, він відправляв зі словами, які ми нині почули у Євангелії від Матея: „Тож будьте досконалі, як Отець ваш Небесний досконалий“ (Мт. 5, 28)», — мовив архиєрей.

«Тож ми вдячні отцеві, що він не опустив рук, не здався, але невтомно працював, щоби духовно скріплений народ відроджувався. Він вчив народ таким чином, щоби у них було бажання і діти надалі говорили українською мовою. Коли всі мовчали, саме тут о. Ріпецький усвідовлював, як то добре говорити рідною мовою, як то добре, що маємо свої школи і добре, щоби сьогодні вони заповнювалися нашими дітьми та молоддю. Це також наше свідчення. Перед Богом всі ми такі ж самі. Ми цим празником засвідчуємо нашу єпархіяльну єдність, єдність нашої митрополії та виявляємо єдність з Апостольською Столицею», — сказав на завершення владика Аркадій Трохановський.

Відразу після Літургії владика разом з духовенством освятили воду й відбулася процесія з іконами святих апостолів Петра й Павла та Пресвятої Богородиці.