«Ми є живою Церквою, бо Святий Дух мешкає в нас», — митрополит Володимир Війтишин у свято Зіслання Святого Духа

24 червня 2024

«Ми, християни, є помешканням, храмом, живою Церквою, бо Святий Дух мешкає в нас. Це наше щастя, наша велич і наша найвища гідність». Про це 23 червня, у празник Зіслання Святого Духа, сказав архиєпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин.

У цей світлий празник митрополит Володимир очолив Архиєрейську Божественну Літургію в архикатедральному і митрополичому соборі Воскресіння Христового, що у м. Івано-Франківськ. Співслужили архиєпископу о. Юрій Новіцький, настоятель святині, та о. Іван Жук, сотрудник собору. Про це зазначає Департамент інформації Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ.

Дух Святий очищає від гріхів

Звертаючись до вірних із проповіддю, владика Володимир роздумав над містерією Зіслання Святого Духа: «Святий Дух зійшов на апостолів в Єрусалимі, у тому самому приміщенні, в якому Христос з учнями споживав останню вечерю, в якому Христос зʼявився апостолам після Воскресіння з мертвих, в якому апостоли перебували спільно на молитві разом з Пречистою Дівою Марією (Ді. 1, 14). Святий Лука описав цю подію в Діяннях апостолів: „Аж ось шугнув зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І зʼявились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них“ (Ді. 2, 2–3). Святий Дух зʼявився у виді огненних язиків, бо Дух Святий очищає від гріхів, огріває душі й серця любовʼю та просвічує розум».

Святий Дух є душею Церкви

Розповідаючи про історію та значення свята, митрополит зауважив, що празник Зіслання Святого Духа є днем народження Христової Церкви: «Святий Дух постійно діє у Христовій Церкві. Він є її душею. У Таїнстві Хрещення ми народжуємося для Бога водою й Духом Святим, а в Таїнстві Миропомазання одержуємо „печать Святого, Духа“. Саме Святий Дух під час Божественної Літургії перемінює хліб і вино у Тіло і Кров Христову. Силою Святого Духа ми одержуємо прощення провин у Таїнстві Сповіді. Усе натхнення, всі просвітлення душі, всі добрі постанови походять від Святого Духа».

Не засмучуйте Святого Духа

«Ми, християни, є помешканням, храмом, живою Церквою, бо Святий Дух мешкає в нас. Це наше щастя, наша велич і наша найвища гідність. Тому „не засмучуйте Святого Духа, що ним ви назнаменовані на день відкуплення“ (Еф. 4, 30). Кожна наша провина й невірність засмучує Святого Духа, тож стараймося, щоб наша душа, наше серце було завжди приємним мешканням Небесного Утішителя. Бо „Він — Бог і той, що обожнює. Він — вогонь, що від вогню походить. Він промовляє, діє й розділяє дари. Ним прославилися всі пророки й божественні апостоли з мучениками“», — ствердив архиєрей.

Опісля моління у святині лунало «Многоліття». Відтак о. Юрій Новіцький подякував архиєпископу за спільну молитву. Також священнослужитель зазначив, що наступної неділі в архикатедральному і митрополичому соборі Воскресіння Христового Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук здійснить Чин освячення престолу і кивоту.

Відтак владика Володимир побажав присутнім у благополуччі відчути й пережити радість Зіслання Святого Духа. Насамкінець у соборі лунала молитва за Україну «Боже Великий, Єдиний», а митрополит Володимир уділив всім своє архиєрейське благословення.