Храм святого Миколая в Перемишлянах проголошено Прокатедральним храмом Стрийської єпархії
19 грудня 2019 року, Преосвященний владика Тарас Сеньків, Єпарх Стрийський очолив Архиєрейську Божественну Літургію в храмі святого Миколая в Перемишлянах, де впродовж близько двадцяти років душпастирював блаженний священномученик Омелян Ковч. Бажаючи виділити храм де звершував своє служіння блаженний, владика Тарас своїм Декретом, який було урочисто зачитано в часі Божественної Літургії, проголосив парафіяльний храм святого Миколая у Перемишлянах Прокатедральним храмом Стрийської єпархії.
Храм святого Миколая — прокатедральний храм Стрийської єпархії
«Цього року минуло 135 років від дня народження та 10 років від проголошення покровителем душпастирів УГКЦ блаженного священномученика Омеляна Ковча, капелана УГА, праведника України. Цей великий син своєї Церкви і Народу душпастирював близько двадцяти років у парафії святого Миколая м. Перемишляни. Бажаючи виділити це святе місце, проголошую парафіяльний храм Святого Миколая м. Перемишляни Прокатедральним храмом Стрийської єпархії УГКЦ. Нехай цей святий Прокатедральний храм, за посередництвом святого Миколая, архиєпископа Мир Лікійського, чудотворця та блаженного священномученика Омеляна Ковча і надалі засвідчує віру українського народу, його відданість своїй Українській Греко-Католицькій Церкві та його любов до своєї Батьківщини», — йдеться у Декреті.
Таким чином, Прокатедральний храм Святого Миколая в м. Перемишляни став другим за значенням храмом у Стрийській єпархії, після катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці в м. Стрию.
«Радість приносить не сам дар, а сприйняття любові та щедрості дарувальника»
Звертаючись до присутніх з проповіддю, владика Тарас зазначив: «День святого Миколая для всіх, а особливо для дітей є пов’язаний з переживанням подвійної радості. Це радість від отримання подарунку і радість з можливості обдарувати іншого. Але коли лише натяк на формалізм увірветься у це дарування та отримання — радість зменшиться. Радість приносить не сам дар, а сприйняття любові та щедрості дарувальника. Давати та отримувати — це велике мистецтво, якого маємо вчитися. У цьому відношенні св. Миколай є добрим вчителем. Він прославився своєю благодійністю. Її джерелом була любов, яка була чуйною потреби інших. Тому його дари мали силу змінити людське життя. Коли ми шукаємо коріння милосердя цього великого святого, то неминуче досягаємо Бога, який є найбільшим і найщедрішим добродійником. Маємо визнати цей факт, оскільки нас оточують Божі дари. Наше життя саме по собі є великим Божим даром, як і люди та речі, які нас оточують. Але Бог обдаровує безперервно. Це свідчення Євангелії. Ісус Христос обдаровував усіх, хто приходив до нього. І його подарунки змінили людське життя».
Боже обдарування продовжується в житті кожного
За словами єпископа, «Боже обдарування продовжується в житті кожного. Дар зцілення, прощення та покликання — чи то через таїнства, чи Слово Боже — торкається та змінює наше життя. Святий Миколай усвідомлював Божу щедрість і прагнув наслідувати цього Божественного дарувальника у своєму житті. Коли це стане для нас моделлю наслідування Божої доброти, то не тільки матеріальні речі, але і все наше життя буде таким подарунком для інших, який торкнеться їхнього життя та змінить його».
Наслідувати Бога, Який дарує
Продовжуючи проповідь, владика Тарас наголосив, що «ми маємо силу змінити якість життя наших ближніх, коли наслідуємо Бога, який дарує. Однак, прикро коли через подарунки починається безумство, яке розпалює торгівля. Це спонукає нас витрачати гроші, тому що ми повинні дати подарунок тому і тому, бо він також подарує нам подарунок. Втрачається суть краси обдарування, яка проказує подарунком іншому увагу, пошану та взаємну радість».
«Тому не завжди це мають бути матеріальні подарунки. Ми повинні приносити Божий мир там, де панує неспокій та конвульсійна суєта; де люди страждають, бо не можуть знайти справжнього спокою для свого серця. З іншого боку, ми також повинні приносити здорове занепокоєння там, де все занадто занурене у добробут, де є обманний спокій, бо люди задоволені собою і почуваються самодостатніми без Бога. Багато разів потрібен подарунок у формі слова, яке заохочує, прощає, радує, радить, виявляє співчуття та участь», — саме такі дарунки на думку проповідника відіграють велику роль у житті людини.
«Дарувати справжні подарунки — це мистецтво щедрості одітої в мудрість», — владика Тарас Сеньків
«І все ж дарувати справжні подарунки — це мистецтво щедрості одітої в мудрість. Щедрість, яка допомагає негайно, має вигляд милостині, їжі, одягу, грошей. Щедрість, яка обдаровує на все життя, має подобу виховання. Щедрість, яка збагачує назавжди, — це супровід до Бога. Святий отче Миколаю, випроси у Бога для нас ласки, щоб ми мали мудрість та мужність дати людям, яких ми зустрічаємо в житті, те, що вони справді потребують!», — сказав єпископ завершуючи проповідь.
Варто зазначити, що під час богослужіння єпископ рукоположив у диякони випускників Львівської духовної семінарії Святого Духа Ігоря Попка та Романа Стойка. Також єпископ вручив подячні грамоти митцям Львівської Академії Мистецтв, які прикрасили храм чудовими розписами. У свою чергу, парох храму о. Віктор Мельник подякував владиці Тарасу за візит, спільну молитву та глибокі слова духовного повчання.
За матеріалами Стрийської єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ