Глава УГКЦ в неділю мироносиць: «Так важливо, щоб мама передала своїм дітям віру в Бога і сповістила їм Добру Новину про воскреслого Христа»

8 травня 2022

Все, що найглибше робить нас людьми, ми отримуємо з молоком матері: спосіб спілкування, нашу мову, нашу культуру. Але так важливо, щоб у той момент передавання фундаментальних правил життя мама зуміла передати віру в Бога, бути першою євангелізаторкою, яка сповістить Добру Новину про воскреслого Христа своїм дітям. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді в неділю мироносиць.

У проповіді Глава УГКЦ зауважив, що у неділю мироносиць Церква звертає увагу вірних на перші моменти передачі Доброї Новини — Євангелія, осердям якого є вістка про Воскресіння Христове, порожній гріб і те Життя, яке перемогло смерть. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Проповідник звернув увагу, що євангельський уривок неділі мироносиць (Мк. 15,43–16,8) має дві частини. Одна частина описує похорон Ісуса Христа, кінцем якого є камінь, який закриває вхід до гробу. Друга — теж починається з мови про камінь. Жінки ідуть до гробу і кажуть: «Хто нам відкотить камінь від входу до гробу?»

Той камінь, за словами Глави Церкви, з одного боку, символізує кінець, а з іншого — новий початок. Саме жінки, зауважив він, бачили, як камінь був засунений і гріб був закритий, а згодом першими побачили, як камінь був уже відкочений.

Блаженніший Святослав звернув увагу на те, що, прямуючи до гробу, жінки-мироносиці бажали неможливого — вони йшли з пахощами, щоб намастити тіло Ісуса і таким чином довершити похоронний обряд, але доступитись до тіла Ісуса було неможливо через ті всі перешкоди, які поставила ізраїльська та римська влада. «Бажання неможливого усуває велику перешкоду в дорозі до Ісуса. Цей камінь відкочує, з одного боку, ангел Божий, але насправді це Воскресіння Христове відкриває дорогу для того неможливого, чого вони, не до кінця навіть усвідомлюючи, прагнули і бажали. Вони знаходять вістку від ангела про те, що Христос воскрес», — зауважив проповідник.

Вертаючись назад, продовжив він, жінки-мироносиці стають жінками-благовісницями. Цією вісткою змінюється не тільки напрямок їхнього руху, але зміст їхньої дії, свідоцтва і служіння. Вони вже більше не відчувають покликання служити тому, хто помер, але покликані бути носіями радості, носіями Доброї Новини. «Вони є першими євангелізаторками апостолів, першими, які несуть Євангеліє до спільноти Христових учнів, першими, кому Господь доручив вістку про Своє воскресіння», — пояснив Глава УГКЦ.

У проповіді Блаженніший Святослав також відзначив, що в другу неділю травня в Україні святкують День матері і пригадав з цієї нагоди фотографію так званої «Київської мадонни», що облетіла весь світ, — молодої жінки, яка кормила грудьми свою дитину, ховаючись від російських бомб у київському метро.

«Чому так зворушила ця постать, це зображення людей по цілому світі? Тому що вона так глибоко відкрила природу жіночого покликання, — сказав Глава УГКЦ і додав: — Жінка-мати, яка дає життя, яка чуває над життям, не просто його дає, але чуває над тим, щоб це життя росло, розвивалось. Так само, як Господь Бог, Який дає нам життя, але нас не покидає… Мама — це та, яка повинна дати життя і навчити жити».

Cьогоднішнє Євангеліє, зазначив Глава УГКЦ, показує нам ще глибше покликання жінки. «Жінка не лише співпрацює зі своїм чоловіком і у таїнстві народження нового життя, його виховання. Вона покликана, подібно, як жінки-мироносиці, навчити свою дитину бажати великого, бажати неможливого, а остаточно збудити в сучасній людині бажання живого Бога. Бо так часто ми є полоні власних страхів, власних планів, які неспівмірні з тими труднощами, які переживаємо. І всі говоримо, як бути певним у непевному майбутньому. Сьогодні жінки-мироносиці відповідають: найперше майбутнього треба бажати. Бо Христове воскресіння — це остаточне майбутнє, яке відкрите для всіх», — сказав Предстоятель.

Блаженніший Святослав наголосив, що саме жінка у Церкві як мати та учителька віри є покликана збуджувати бажання зустрічі з воскреслим Христом. Жінка, яка передає віру своїм дітям, відкриває двері у вічність. «Ми кажемо, що все, що найглибше робить нас людьми, ми отримуємо з молоком матері: спосіб спілкування, нашу мову, нашу культуру. Але так важливо, щоб у той момент передавання фундаментальних правил життя мама зуміла передати віру в Бога, бути першою євангелізаторкою, яка сповістить Добру Новину про воскреслого Христа своїм дітям», — підкреслив проповідник.

Глава УГКЦ також зауважив, що слова «Хто нам відвалить камінь від входу до гробу?» є особливо актуальними для українців в час війни, у якій «ми мусимо перемогти».

«Ми розуміємо, що це виклик, який є часом більший від наших можливостей, що цей ворог є більший і сильніший за нас, ворог, який хоче покласти нас у гріб, хоче завалити нас каменем, запечатати, свою військову сторожу поставити і сказати: „Ви будете похоронені на віки!“ Сьогодні ми, можливо, плачемо, як жінки-мироносиці, які так само йшли до того гробу, прийнявши виклик біди. Ми сьогодні, можливо, теж себе питаємо: „Хто нам відвалить цей камінь?“ Але ми відчуваємо, що в тій історії першого моменту сприйняття вістки про воскресіння саме нам, українцям, як мироносицям, Христовий посланець, ангел, скаже: „Не бійтеся“. І саме сила Воскреслого відвалить наш камінь», — наголосив Блаженніший Святослав.

Фото з архіву