Духовенство у Канаді на чолі із митрополитом Лаврентієм Гуцуляком обговорили пасторальне ставлення щодо медичного асистування
Духовенство Вінніпезької архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви на чолі із своїм архиєпископом і митрополитом Лаврентієм Гуцуляком зібралися у м. Вінніпег (провінція Манітоба, Канада) на чергову передлітню зустріч священнослужителів у п’ятницю, 21 червня 2019 року. Зустріч відбулася у Східному Кілдонанському районі на парафії Пресвятої Євхаристії, яка була рада їх прийняти, адже парафіяльна спільнота святкує цьогоріч столітню річницю із дня створення блаженним єпископом Никитою Будкою.
День зустрічі розпочався із спільної молитви Божественної Літургії, яку очолив високопреосвященний владика Лаврентій Гуцуляк, архиєпископ і митрополит Вінніпезький. Відтак відбувся сніданок в аудиторії, де згодом відбувалися засідання та дискусії.
Сама ж конференція розпочалася із вступного звернення владики Лаврентія Гуцуляка. Оскільки ця зустріч стала останньою перед літнім графіком безлічі заходів та подій, то була надана можливість та час для усіх, хто хотів поділитися власними напрацюваннями на парафії та душпастирськими викликами, перед якими повстав. Також це включало кілька ювілеїв священства, розгляд майбутніх паломництв та прощ, зокрема щорічна святкова проща блаженного священномученика Василія Величковського 27 червня та паломництво до Кукс-Крику 16–18 серпня 2019 року.
Однією із найважливіших тем дня став розгляд трагедії медичного асистування у самогубстві, що була прийнята на законодавчому рівні у Канаді два роки тому і, очевидно, накладає свій відбиток на сім’ї, а особливо людей похилого віку та немічних, які не мають змоги реагувати. Цей виклик стоїть перед вірними Української Католицької Церкви в Канаді, адже вони проживають у цьому суспільстві. Відповіді на легалізоване та лоббійоване «асистоване самогубство» можуть бути різними з боку вірних та духовенства, однак вони потребують напрямних та чітких керівних принципів. Саме це обговорення стало найважливішим на зустрічі духовенства. Вагома частина дискусії включала перегляд інформативного відео, випущеного Коаліцією із запобігання евтаназії під назвою «Фатальні недоліки». Також духовенство ділилося між собою різними друкованими матеріалами на цю тематику.
Ця зустріч духовенства стала однією із найсерйозніших дискусій, які коли-небудь проводили священники на їхніх регулярних конференціях на території всієї провінції. Всі вони визнають тяжкість та численні ускладнення проблеми, оскільки особи і сім’ї мають справу з давньою проблемою старіння та хвороби і необхідністю догляду за літніми батьками та іншими немічними членами сім’ї. Те, що є знаковим сьогодні — це факт того, що відбувся культурний зсув, який дивує багатьох: відповідь полягає не в допомозі немічним і дорослим на їхньому шляху, а у подачі їм речовини і / або у дозволі їм приймати речовини, які б завершили їхнє життя. Кілька десятиліть тому саме це було засуджено як один з жахів нацистського режиму, який викликав жах в усієї Європи. Тепер же деякі на Заході хочуть просунути це явище як хороше і навіть гуманне «вирішення» справи з нашими літніми людьми і немічними. Останнім часом уряд не тільки покращив доступність, але, за всіма даними, все частіше до цього заохочують деякі ЗМІ, а також деякі медичні працівники. Таким чином, священники розуміють, що вони повинні більш ефективно реагувати заради людей, які довіряють їхній пастирській опіці, які шукають керівництва.
Дискусія була надзвичайно плідною, і духовенство запропонувало кілька підходів до цього питання, включаючи підвищення обізнаності між собою та їхніми парафіянами, надання легкодоступних та зрозумілих ресурсів. Митрополит Лаврентій, у свою чергу, запропонував своє керівництво духовенству з різних аспектів викликів, таких як евтаназія або MAID (медичне асистування у самогубстві), які пропонують вірним християнам сьогодні.
Серед інших різноманітних питань обговорювалася друга головна тема: о. Джон Сянчук, ЧНІ, який презентував тематику практики похоронів і послуг для померлих. Знову ж таки, в архиєпархії були підкреслені зміни в тенденціях, і були внесені пропозиції щодо того, як найефективніше можна здійснити похорон в майбутньому. Нові тексти були передані духовенству, і вони будуть обговорювати це згодом. Відтак остаточні рішення будуть прийняті тоді, коли духовенство знову зустрінеться.
Наприкінці засідань, у церкві відбувся Молебен до блаженного священномученика Никити Будки на чолі з парафіяльним священиком о. Михайлом Квятковським. Тоді, всі повернулися назад у аудиторію для обiду. Його високопреосвященство митрополит Лаврентій Гуцуляк, як і велить традиція, подякував усім організаторам зустрічі, а духовенство заспівало подяку: «Многая літа!».
За матеріалами Вінніпезької архиєпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ