Десять років тому упокоївся у Бозі преосвященний владика Юліан Ґбур

24 березня 2021

Ранком у суботу, 26 березня 2011 року, декаду тому ми відпровадили в останню дорогу блаженної пам’яті владику Юліана Ґбура, першого єпископа Стрийської єпархії Української Греко-Католицької Церкви, який упокоївся 24 березня 2011 року, на 69 році життя. Архиєрейські похоронні богослужіння відбулися у катедральному храмі Стрия, у присутності 28-ми єпископів нашої Церкви, членів Синоду, який зібрався у Києві для вибору нового Патріарха УГКЦ. Владику Юліяна Ґбура похоронили на міському кладовищі Стрия.

Десять років тому упокоївся у Бозі преосвященний владика Юліан Ґбур

Владика Юліан народився 4 грудня 1942 року в селі Брижава, біля Сянока (недалеко сіл Улюч, Грушівка, Явірник Руський, Жаготин). Проте, у рідному селі недовго довелося йому жити. Депортаційна акція «Вісла» закинула його разом з сім’єю на землі північної Польщі.

Відповідаючи на поклик Божий, майбутній єпископ після закінчення середньої освіти в Місійній семінарії у Нисі став студентом філософії і богослов’я у Вищій духовній семінарії Отців Вербістів в Пєнєнжні.

Згідно з зобов’язуючими законами Народної Польщі в 1964–65 роках відбув військову службу в казармах Бартошиць.

Після закінчення семінарії та ієрейських свячень, що відбулися 21 червня 1970 року, отець Юліан Ґбур став працювати разом з о. Миколою Деньком у краківській парафії УГКЦ. Від 10 липня 1973 року його призначено парохом парафії в Гурові Ілавецькому та Острому Барді. Був це час, коли молодий священник запрезентував себе як відданий Церкві та народові душпастир. Його клопотанням і при сприятливій поставі тодішнього Начальника міста в Гурові Ілавецькому греко-католикам вдалося придбати знищений ґотичний храм і обладнати його у візантійському стилі. Був це також час інтенсивної праці з ліцейською молоддю, яка в особі душпастиря бачила не тільки священника, але й доброго приятеля.

У 1982–1991 роках о. Ґбур виконував обов’язки декана Ольштинського деканату, натомість від 11 червня 1983 року був призначений декретом Примаса Польщі візитатором для греко-католиків у Польщі та консультантом Примаса у справах управління Українською Греко-Католицькою Церквою. 26 квітня 1991 року його призначено протосинкелом Перемиської єпархії.

Доцінюючи роль друкованого слова, отець Юліян Ґбур з групою мирян закладали у 1990 року існуючий по сьогодні суспільно-релігійний місячник «Благовіст».

7 липня 1994 року в архикатедральному соборі Св. Юра у Львові відбулася хіротонія владики Юліана, яку провів Блаженніший Мирослав-Іван кардинал Любачівський. Нового владику Української Греко-Католицької Церкви призначено протосинкелом Львівської архиєпархії. У жовтні 1996 року обрано його Секретарем Синоду Єпископів УГКЦ. Від 18 листопада 2000 року став першим єпархіальний єпископом Стрийської єпархії. Під час Синоду у 2001 році склав обов’язки Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ.

Владика Юліян Ґбур помер після важкої недуги, яка поступала швидким темпом і не дала йому відзначити ювілею 70-ліття.

Будучи ординарієм Стрийської єпархії, владика Ґбур показав себе як справний організатор. Варто, між іншими, згадати про перевезення, за його клопотанням, мощей блаженного Петра Вергуна і блаженної сестри Тарсикії з Сибіру. В організації перевезення мощей з Сибіру в Україну допомагав йому владика Петро Крик, Апостольський екзарх Німеччини і Скандинавії. Очолюючи комісію із приготування до візиту Йоана Павла ІІ до України, владика Юліан Ґбур долучився до проголошення обох мучеників блаженними.

Вшанування пам’яті:

• 1 червня 2011 р. перед Комплексом шкіл з українською мовою навчання в Гурові Ілавецькому було посаджено «Дуб пам’яті», й встановлено пам’ятник у вигляді каменя з інскрипцією.
  • У селі Верин (Миколаївський район, Львівська область) на фресках церкви святого Архистратига Михаїла зображений Владика Юліян (поруч Митрополита Андрея Шептицького, Блаженнішого Любомира Гузара і владики Тараса Сеньківа — теперішнього єпарха Стрийського).
За матеріалами о. Богдана Тхора