Блаженніший Святослав: «Священик — духовний батько на парафії»

24 квітня 2019

«Будучи слугою Божим за прикладом Христа-Спасителя, священик покликаний ставати для своїх парафіян духовним батьком». Про це сказано у традиційному Посланні Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава до духовенства на Великий Четвер.

Блаженніший Святослав: «Священик — духовний батько на парафії»

Цьогорічне Послання Предстоятеля Церкви базується на духовному спадку блаженного Омеляна Ковча, якого десять років тому Блаженніший Любомир проголосив покровителем душпастирів УГКЦ.

Цього року в Україні також відзначаємо 75-ту річницю мученицької смерті блаженного священномученика Омеляна Ковча в концтаборів Майданек.

«Духовний батько, — наголошується у Посланні, — є кимось більшим від простого управителя парафіяльної спільноти чи навіть учителя-викладача християнських правд віри і норм поведінки. Батько дає своїм дітям життя, народжує їх до життя в Господі, плекає це життя в щоденному служінні, захищає його від хижих вовків, будучи готовим до самозречення і самопожертви».

Слушно зауважив, зазначається, нещодавно один із ваших співбратів, цьогорічний лауреат Відзнаки блаженного Омеляна Ковча, який дуже добре збагнув сутність священичого служіння на прикладі пароха Майданека: «Пастир має бути там, де його паства. Є час збирати овець, а є час відганяти вовків від них. Омеляна Ковча цікавив свій народ, але ще більше — безсмертні душі».

Маючи в особі свого душпастиря взірець саме такої поведінки, вважає Глава УГКЦ, парафіяни, за словами Омеляна Ковча, «привикнуть дивитися на нас не як на майстрів, урядовців, або поміщиків-експльоататорів, а як на своїх найліпших і щиро люблячих батьків, що раді би їм і крови зі серця виточити».

«Ключем до серця парафіян, — на погляд автора Послання, — а відтак до духовного батьківства щодо них є, на думку блаженного Омеляна, „докладне розуміння душі народу“ з боку священика. Щоб набути цю цінну і незамінну для душпастиря прикмету, він мусить передусім „часто приставати з цим народом“, іншими словами, постійно перебувати посеред своїх вірних».

Хоча священик є духовним батьком своїх вірних, відзначає Блаженніший Святослав, — його служіння не обмежується сакральним простором храму чи парафіяльного будинку. Що більше, він неминуче зраджував би свою, отриману від Бога, місію, якщо б полишав паству поза храмом сам на сам із різноманітними викликами та спокусами, на які вона натрапляє в щоденному житті.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ