90-річчя з дня народження патріарха Любомира вшанували духовним вечором «Бути людиною…»

21 грудня 2023

18 грудня у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької презентували духовно-мистецьку програму «Бути людиною…». Захід присвятили 90-річчя від дня народження Блаженнішого Любомира, видатного Глави УГКЦ.

Про це інформує Департамент з питань культури, національностей та релігій ОДА та пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

Організаторами стали Львівська архиєпархія УГКЦ та Фундація «Андрей». Таким заходом увінчали ювілейний рік, яким Українська греко-католицька церква вшанувала пам’ять Патріарха Любомира.

«Заповіт, який залишив нам Блаженніший Любомир ― „Бути людиною“ ― це перш за все спонука для кожного подивитися на себе, запитати себе, якою я є людиною. Заповіт „Бути людиною“ має стати для нас іспитом сумління», ― наголосив у своєму зверненні до присутніх на духовно-мистецькому вечорі архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк.

Виконавцями стали Заслужена академічна капела України «Трембіта» та Симфонічний академічний оркестр Луганської обласної філармонії під батутою Володимира Вівчарика. У межах духовно-мистецької програми прозвучала музика українських композиторів, зібрана в єдине полотно. Серед творів — фрагменти ораторій Мирослава Волинського та Ігоря Щербакова, композиції Віктора Камінського, с. Марії Слєпченко, Ярослава Воротняка, Богдани Фроляк, Олександра Козаренка, Станіслава Людкевича. Духовний вечір супроводжували світлини із життя патріарха.

«Справжньою людиною бути не так вже й легко. Справжня людина вміє віддавати, мотивувати, любити, дарувати, вірити та спонукати. І такою людиною був блаженніший Любомир Гузар. Хоч патріарха нема з нами вже понад шість років, його праця та настанови живі і допомагають нам залишатися людьми навіть під час війни. „Якою буде Україна — залежить від кожного з нас“, — памʼятаємо ці слова Блаженнішого, віримо у ЗСУ та нашу державу. Дякую Львівській архиєпархії УГКЦ та фундації „Андрей“ за духовно-мистецьку програму „Бути Людиною…“, яку ви організували сьогодні у Львівській Опері на честь цього надзвичайного сина України», — мовив Максим Козицький, голова Львівської обласної адміністрації.

Слово про блаженнішого Любомира окрім архиєпископа і митрополита Львівського УГКЦ владики Ігоря Возьняка, також мали архиєпископ і митрополит Філадельфійський УГКЦ Борис Ґудзяк, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ владика Микола Семенишин — багатолітній секретар патріарха.

Згадуючи блаженнішого Любомира, владика Борис зазначив: «Любомира Гузара нашому народові й нашій Церкві прислав Господь. Це була постать протягом пів століття. Шести-семирічним хлопчиком я бачив його в Америці. Тоді він був знаний як пластун, волейболіст. Потім він був близьким співпрацівником Патріарха Йосифа, який його висвятив на єпископа. Це єпископство 19 років було підпільним у вільному світі. І згодом з підпілля Боже провидіння поставило Любомира Гузара на Главу й Отця нашої Церкви. Це була людина, яка знаходила час слухати, яка чула Боже Слово і передавала його нам ― у найскладніших моментах, у найтонших питаннях, передаючи найглибший зміст найпростішими словами. Блаженніший Любомир об’єднав наш Синод, нашу Церкву і наш Народ. Досі він залишається особливим моральним авторитетом нашого часу. Дякую Богові, що Він послав нам цю постать. Він вчив нас слухати, тож слухаймо його!»

Глибоко емоційними були спогади про блаженнішого Любомира і від єпископа-помічника Івано-Франківської архиєпархії владики Миколи Семенишина, який останніх чотири роки життя був його секретарем.

"За чотири роки, коли мав ласку бути поруч із Блаженнішим Любомиром, я багато чув, багато бачив, багато приглядався — був поруч. Тож хотів би поділитися однією історією: коли до Блаженнішого Любомира підійшли режисери, щоб зняти фільм про нього — «Любомир. Бути Людиною» і почали представляти ідею, він спершу відмовився, сказавши ― «дайте спокій, який фільм про мене». Та коли вони донесли, що не він буде головним героєм фільму, а ідея полягає в тому, щоб молоде покоління, переглядаючи цей фільм, ставало добрими людьми, добрими християнами, люблячими батьками, він згодився. Блаженніший Любомир ніколи не акцентував на собі. Він і сьогодні з такою усмішкою споглядає на нас. Його бажання було б, щоб після цього заходу ми вийшли кращими людьми. Тому бажаю усім учасникам і глядачам вийти звідси кращими!"

Автор проєкту та втілення Михайло Перун, розповідаючи про Духовно-мистецьку програму «Бути людиною…», відзначив:

"Духовно-мистецька програма «Бути людиною…» має чотири частини, а саме: «Роки покликання», «Роки посвяти», «Роки служіння в Україні» та «Духовні орієнтири для майбутніх поколінь». Кожна з яких розкриває через слово, тематичну духовну музику та візуальний ряд – мультимедія постать Блаженнішого Любомира: у першій частині – його дитячі роки, покликання та служіння, у другій – духовну близькість із митрополитом Андреєм Шептицький, Ісповідником віри Йосифом Сліпим, монашим шляхом у монастирі студитів. Третя частина – основні віхи єпископського та патріаршого служіння: повернення до України, візит любові святого папи Івана Павла II та перенесення осідку Отця і Глави УГКЦ до Києва. В останній, четвертій частині, глядач мав можливість увійти у духовно-світоглядні орієнтири Блаженнішого Любомира для нас, а це думки про Батьківщину, життєві дороговкази та подячна молитва».

Долучилися до заходу духовенство Львівської архиєпархії УГКЦ, а також представники міської й обласної влади та громадськості Львова.

Фото: Наталія Павлишин