10 порад від митрополита Андрея Шептицького на кожен день
Сьогодні, 29 липня, 159-й День народження Праведного митрополита Андрея Шептицького. Він народився багатим графом, але став монахом.
Андрей Шептицький був щедрим меценатом та благодійником. До прикладу, він віддав свою пожертву від Папи Бенедикта XV на утримання сиротинця, а свій маєток подарував дитячій патріотичній організації «Пласт». Також він врятував у 1944 році 2000 дітей євреїв, яких переховували у Львові та околицях. Про це зазначає медіа-хаб «Твоє місто».
За часи його діяльності на Галичині сім разів мінялися господарі: австрійці, росіяни, українці, поляки, совіти, німці і знову совіти.
Митрополит був реформатором багатьох сторін життя українців. Зокрема, він закликав селян об’єднуватися, відкривати крамниці, громадські установи. На його заклик активно відгукувалися. По селах створювали осередки товариства «Сільський господар», розвивали Народні доми, займалися виробництвом. Митрополит все життя повторював, що потрібно спільно працювати на благо своїх міст та сіл.
Десять настанов митрополита на кожен день
1. Вкладайте у свою працю серце
У кожну працю треба вкладати ціле своє серце, цілого себе, і то в усіх званнях, бо інакше праця не дає добрих наслідків.
2. Робіть своє завдання, не чекаючи лаврів
Служба любові не знає лаврів. Легше часами кров пролляти в одній хвилині ентузіазму, чим довгі літа з трудом сповнювати обов’язки і двигати спекоту дня, і жар, і злобу людей, і ненависть ворогів, і брак довір’я своїх, і недостачу помочі від найближчих, і серед такої праці аж до кінця виконувати своє завдання. Своє завдання, не чекаючи лаврів перед перемогою, ані винагороди перед заслугою.
3. Будуйте рідну хату
Українці прагнуть єдиної держави, і водночас у кожного своє бачення цієї держави. Треба вивчати робити все, щоб посилювати елементи єдності й усувати елементи роздору.
4. Візьміть в свої руки торгівлю і промисел
Нехай майбутні покоління візьмуть в свої руки торгівлю і промисел, бо слабкою завжди є суспільність, що свого промислу не має, убогою є суспільність, в котрій торгують чужинці.
5. Культивуйте найкраще
Формування шляхетної людини потребує цілеспрямованих і довготривалих зусиль. Проте у суспільстві завжди будуть кращі та гірші. Необхідно культивувати все найкраще.
6. Змінюйте себе
Ключ до перетворення України знаходиться в ній самій. Нам важко змінити зовнішні обставини, проте в нашій волі змінити себе.
7. Будьте винахідливими і творчими
Не зловживайте довірою інших, будьте свідомі і своїх прав, і своїх обов’язків. Розвивайте те, що є прекрасне, а не робіть гроша на людських вадах та слабкостях. Будьте винахідливими та творчими.
8. Віддавайте 10 відсотків на корисні справи для громади
Пам’ятайте віддавати принаймні 10 відсотків на корисні справи для громади, вразливих верств. Тобто любіть ближнього, як себе самого. Це і є справжній відпочинок і свято: бачити щасливими людей навколо себе.
9. Розвивайте таланти і здібності
Несіть добру звістку, робіть добро. Пізнайте красу світу, а не руйнуйте її. Ваш стан — це навчитися давати, а не брати. Тому не крадіть те, що не є вашим, а розвивайте таланти та здібності. Тільки так станете справжнім господарем на землі.
10. Любіть Україну
Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ