Звернення владики Володимира Ющака з нагоди підготовки 25-ліття Вроцлавсько-Ґданської єпархії
В понеділок, 24 травня, виповнилося 25 років від дня проголошення історичного адміністративного поділу Греко-Католицької Церкви у Польщі, який мав місце у 1996 році. Відновлена у 1991 році, після воєнного лихоліття та комуністичного переслідування, Перемиська єпархія з єпископським осідком в Перемишлі, була 24-го травня 1996 року піднесена рішенням Апостольської Столиці до гідності архиєпархії. Нова адміністративна церковна одиниця отримала назву: Перемисько-Варшавська архиєпархія. Одночасно територія бувшої Перемиської єпархії була поділена на дві частини вздовж ріки Вісли.
Число: 2021/139
Вроцлав, дня 17 травня 2021 р.
ЗВЕРНЕННЯ
преосвященного владики Володимира Ющака,
з нагоди підготовки до ювілею 25-ліття Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦ
Духовенству, монашеству та вірним
Вроцлавсько-Кошалінської єпархії
Христос Воскрес!
Дорогі у Христі Сестри і Брати!
В понеділок, 24 травня, виповниться 25 років від дня проголошення історичного адміністративного поділу Греко-Католицької Церкви у Польщі, який мав місце у 1996 році. Відновлена у 1991 році, після воєнного лихоліття та комуністичного переслідування, Перемиська єпархія з єпископським осідком в Перемишлі, була 24-го травня 1996 року піднесена рішенням Апостольської Столиці до гідності архиєпархії. Нова адміністративна церковна одиниця отримала назву: Перемисько-Варшавська архиєпархія. Одночасно територія бувшої Перемиської єпархії була поділена на дві частини вздовж ріки Вісли. З території, яка знайшлась по лівому боці цієї ріки утворено нову церковну структуру, якою стала Вроцлавсько-Ґданська єпархія з новим єпископським осідком у Вроцлаві. Обидві єпархії об’єднала утворена тоді Перемисько-Варшавська митрополія. Одночасно дотеперішній Перемиський єпископ Іван Матриняк був піднесений до гідності архиєпископа та першого Перемисько-Варшавського митрополита. Новоутворену Вроцлавсько-Ґданську єпархію очолив новопризначений владика Теодор Майкович, як перший її єпарх.
Пів року тому ми були свідками чергової еволюції наших церковних структур. З частини території обох дотеперішніх єпархій утворено третю — Ольштинсько-Ґданську єпархію з єпископським осідком в Ольштині. Першим Ольштинсько-Ґданським єпархом був призначений владика Аркадій Трохановський. Одночасно помінялась дотеперішня назва Вроцлавсько-Ґданської єпархії, яка від 25 листопада 2020 року називається Вроцлавсько-Кошалінською.
Чверть століття тому згадані вище події мали величезне значення для цілої тодішньої Греко-Католицької Церкви у Польщі. Вони викликали в серцях вірних сильні внутрішні переживання, бо були знаком не тільки відродження Церкви, але також її розвитку після десятиліть комуністичного переслідування та насильного усування кожної чутки про неї з громадського простору та з громадської свідомості. Після майже п’ятдесяти років від проведення акції Вісла виявилось, що Греко-Католицька Церква у Польщі не тільки не перестала існувати, але навіть поширює та розвиває свої адміністративні структури, що було наслідком глибокої віри, прив’язання до Церкви та духовної живучості Божого народу.
Очевидно, з-поміж усіх цих подій, для нашої Вроцлавсько-Кошалінської єпарїі як безпосередньої континуаторки Вроцлавсько-Ґданської єпархії, найбільше значення має її Срібний ювілей. Двадцять п’ять років тому, крім історичної Перемиської єпархії, перейменованої на Перемисько-Варшавську архиєпархію, почала існувати друга церковна структура. Значення цього факту виходило далеко поза Вроцлав, як столицю нової єпархії. Рішення про виокремлення нової єпархії доторкалось чотирьох тодішніх деканатів: Вроцлавського, Зеленогірського, Кошалінського та Слупського, які увійшли в склад нової єпархії. Рішення це стосувалось прямо також всіх парафій, які творили згадані деканати та вірних, які творили та давали життя цим парафіям. Наслідком утворення нової єпархії було також те, що всі греко-католицькі священики, які працювали на території Польщі, по лівому боці ріки Вісли, стали автоматично приписані до нової церковної структури. Від тепер, у Божественній Літургії, вони почали згадувати у молитві свого першого митрополита Івана та свого першого Вроцлавсько-Ґданського єпархіяльного єпископа, Теодора.
Дорогі у Христі Сестри і Брати!
Нова єпархія — це не лише новий єпископський осідок, не тільки новий єпархіяльний та конкатедральний собор, це не тільки нові структури та уряди. Єпархія — це передовсім помісна Церква, це спільнота вірних, яка діє на окресленій правом території, та яку очолює призначений згідно з правом єпархіальний єпископ, та з яким співпрацюють покликані до душпастирської послуги священники і монашество. Єпархія — це спільнота вірних, яка молиться, слухає Боже Слово та живе ним на щодень. Єпархія — це спільнота вірних, яка стремить до спасіння, черпаючи силу з Пресвятої Євхаристії та з інших Святих Таїнств. Єпархія — це спільнота, яка живе за річним літургійним циклом та яка реалізує душпастирську програму, що випливає з цього літургійного порядку. Єпархія — це помісна Церква, яка згідно зі своєю літургійною традиціє та власним обрядом старається вести всіх вірних до зустрічі у небесній вічності з Воскреслим Спасителем.
Святкуючи ювілей 25-ти річчя покликання до існування Вроцлавсько-Ґданської єпархії, святкуємо не чверть століття єпископського уряду чи установлення поодиноких єпархіяльних структур та урядів, але з радістю відзначаємо двадцять п’ять років нашого спільного діяння як помісної єпархіальної Церкви, якою є наша єпархія. Цьогорічний ювілей не є празником наших структур, але святом нас усіх: вірних, духовенства, монашества та єрархії. Це свято нашого єпархіяльного собору, але теж це празник всіх наших деканатів, парафій, кожного священника, кожного монаха і монахині та кожного єпархіянина і кожної єпархіянки. Срібний ювілей це свято виселенців акції Вісла та їхніх нащадків, яких коріння виводиться з Лемківщини, Надсяння, Перемищини, Ярославщини, Любачівщини та Грубешівщини. Це також свято новоприбулих з України наших братів і сестер, які останніми роками прибули до Польщі, та які активно включаються у життя нашої єпархіяльної спільноти.
Початково ми задумували відзначити наш Срібний ювілей центрально, в першу суботу червня, Архиєрейською Божественною Літургією у Вроцлавському єпархіяльному соборі. Ми сподівались, що до початку червня цього року буде полегшений санітарний режим і буде можливо виконати ці задуми. Сьогодні виглядає, що не буде однак ще можливо провести центральні святкування у повному відкритому режимі. Має це однак також і свою позитивну сторону. Парадоксально, складна епідемічна ситуація, дає нам можливість спільно святкувати Срібний ювілей нашої єпархії у всіх наших парафіях. Залишаючись у своїх парафіях, можемо всі цього самого дня, в неділю, 6 червня цього року, подякувати Богові за чверть століття існування та діяння нашої помісної єпархіяльної Церкви, якою є Вроцлавсько-Ґданська, а від 25 листопада минулого року — Вроцлавсько-Кошалінська єпархія.
Всіх, духовенство, монашество і вірних, запрошую до радісного та передовсім молитовного відзначення Срібного ювілею нашої єпархії в неділю 6 червня 2021 р. Цього дня, о годині десятій, в нашому Вроцлавському єпархіяльному соборі буде відслужена подячна Архиєрейська Божественна Літургія, в якій охочі зможуть єднатись також за посередництвом інтернету: через камеру онлайн з нашого собору та за посередництвом прямої трансмісії на єпархіяльному каналі YouTube. Прошу всіх священиків, щоб цього дня, у всіх наших парафіях також дякували Богові та молилися разом з Божим народом за нашу єпархію. З нагоди Ювілейних святкувань до вірних буде спрямоване моє окреме звернення, про відчитання якого вже сьогодні прошу наших отців душпастирів.
Заохочую всіх, які будуть присутні в нашому єпархіяльному соборі та у всіх наших парафіяльних церквах, єднатись 6 червня цього року у спільній подячній молитві за нашу єпархію з нагоди її 25-ліття. Хто не зможе прийти того дня до храму, нехай молиться в хаті, користаючи з можливості віртуально творити молитовну спільноту.
Наші подячні моління будемо продовжувати також пізніше в часі єпархіяльної прощі до Білого Бору, в часі храмового празника Воздвиження Чесного Хреста у Вроцлавському соборі а також в часі інших парафіяльних святкувань. Найближчий рік нехай буде Роком ювілейних святкувань в цілій нашій єпархії та роком, в якому будемо благодарити Богові за всі отримані ласки.
З архиєрейським благословенням на рік Срібного ювілею Вроцлавсько-Кошалінської єпархії
† Володимир Р. Ющак,
єпарх Вроцлавсько-Кошалінський