«Його життя було багатим на новаторські проєкти в церковній та громадській сферах», — митрополит Борис Ґудзяк про владику Василя Лостена

24 вересня 2024

У віці 95 років у Коннектикуті помер український католицький єпископ, чия спадщина стала одним з «новаторських і тривалих» досягнень як для Церкви, так і для громади.

Єпископ-емерит Василь Лостен помер рано вранці 15 вересня в лікарні Стемфорда (штат Коннектикут, США) після нетривалої хвороби, повідомляє пресслужба Стемфордської єпархії УГКЦ та Департамент інформації Української Греко-Католицької Церкви.

Заупокійна Літургія відбулася 23 вересня в Українській католицькій церкві Святого Андрія Первозванного в Кемпбелл-Холі (штат Нью-Йорк, США), після чого відбулося поховання на тамтешньому цвинтарі Святого Духа. Напередодні похорону 21 та 22 вересня в Українській католицькій семінарії Святого Василія Великого у Стемфорді відбулося прощання та Парастас.

Уродженець міста Чесапік (штат Меріленд, США), єпископ, який вийшов на пенсію у 2006 році, був одним із десяти дітей. Після закінчення парафіяльної школи Непорочного Зачаття в Елктоні (штат Меріленд, США) він вступив до підготовчої школи та семінарії Святого Василія Великого в Стемфорді, здобув ступінь бакалавра філософії, а згодом ліцензіата богослов’я в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні.

Висвячений на священника в 1957 році, а на єпископа в 1971 році, владика Лостен «здійснював невтомне душпастирське служіння присутності та залучення», вплив якого відчувався як у США, так і в усьому світі, зазначив митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк.

Владика Василь ЛостенВладика Василь Лостен

У співчутті архиєпископ Ґудзяк зазначив, що владика Лостен у 1980-х роках очолював кампанію, спрямовану на привернення міжнародної уваги до долі Української Греко-Католицької Церкви, яка була формально заборонена в Україні радянською владою у 1946 році. Тисячі священнослужителів, богопосвячених осіб та мирян УГКЦ були затримані, піддані тортурам та ув’язнені, а церковні будівлі були конфісковані або зруйновані радянською владою.

У 1988 році, всього за три роки до розпаду Радянського Союзу і здобуття Україною незалежності, єпископ Лостен відіграв «фундаментальну роль» у поширенні інформації про 1000-літню історію християнства в Україні серед «широкої світової аудиторії», — написав архиєпископ Ґудзяк, зазначивши, що єпископ спонсорував дві мозаїчні ікони святого Володимира і блаженної княгині Ольги, під проводом яких Україна прийняла християнство в X столітті, у базиліці св. Петра в Римі.

У 1990-х роках єпископ «допоміг нашій Церкві в Україні встати з колін», коли ця країна вийшла з тіні комунізму, розповів архиєпископ Ґудзяк.

З повномасштабним вторгненням Росії в Україну в лютому 2022 року — яке продовжує атаки, розпочаті в 2014 році, і було оголошено геноцидом у двох основних звітах з прав людини — єпископ Василь Лостен став «довіреним радником» Блаженнішого Святослава Шевчука, Отця і Глави УГКЦ, «під час війни, гуманітарної кризи… і критичної духовної та соціальної потреби», — написав архиєпископ Борис Ґудзяк.

У межах свого «невтомного душпастирського служіння» владика Лостен також очолив будівництво «Маєтку Вознесіння» у Філадельфії, комплексу з близько 240 доступних квартир для малозабезпечених літніх людей українського, афроамериканського, азіатського та іспаномовного походження, зазначив митрополит Філадельфійський.

«Сьогодні, коли країна бореться за гармонію між народами і расами… „Маєток Вознесіння“ є яскравим свідченням того, як наша українська католицька громада може простягнути руку допомоги нашому оточенню і служити меншинам у наших районах», — сказав архиєпископ Ґудзяк.

Владика Лостен, який заснував програму вивчення української церкви в Католицькому університеті Америки, а також був «щедрим благодійником» Українського католицького університету у Львові «уособлював тяглість поколінь віри, які живуть у єдності з Христом», — підкреслив митрополит Борис Ґудзяк.