Вроцлавський собор УГКЦ став місцем проведення молитовних зустрічей Тезе

4 січня 2020

Впродовж 28 грудня 2019–1 січня 2020 року у Вроцлаві (Польща) відбувається зустріч молоді Тезе. Катедральний собор Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦ став одним з дев`ятьох місць, де проходили молитовні зустрічі.

Вроцлавський собор УГКЦ став місцем проведення молитовних зустрічей Тезе

В суботу, 28 грудня 2019 року, від ранку відбувався прийом учасників. Майже 50 прочан знайшло місце на ночівлю в гостинних парафіян катедрального собору, а молодь цієї парафії активно включилася в організацію цього свята.

Вечером, першого дня зустрічі відбулася вечірня молитва, яка зібрала в храмі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього близько 800 осіб.

В неділю, другого дня Тезе, о 10.00 год. відслужено Архиєрейську Божественну Літургію, яку очолив владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Ґданський, у співслужінні з греко-католицькими отцями-опікунами груп прочан з України та Польщі. Після Літургії відбувся концерт дітей із катедральної парафіяльної спільноти.

Відтак, о 15.00 год. у вроцлавському соборі можна було почути пісні, псалми у виконанні гурту «Зерно», а ввечері учасники Тезе разом із владикою Володимиром Ющаком, братами зі спільноти Тезе та отцями молилися вечірні молитви.

Довідка

Катедральний собор Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦ споруджений на кошти Генрі Благочестивого, разом з монахами-францисканцями які прибули з Праги близько 1240 (можливо, в 1232 або 1234). Спочатку це була крипта св. Якуба, звершена в романському стилі. Ще під час будівництва вона стала місцем поховання засновника, котрий загинув в 1241 році в битві з монголами під Легницею. Саме в цьому костелі, будівництво якого завершено в 1254 році, оголошено 16 грудня 1261 установчу грамоту Нового міста на Магдебурзьке право, що дозволило подальший розвиток Вроцлава. Цей найстарший костел був тринавним і мав один або два бічні вівтарі.

У XIV і XV століттях проводились значні реконструкції та розширення, які через відсутність коштів тягнулися дуже довго та з перервами. В цей час храм вибудовано в готичному стилі. Центральна нава костелу, довжиною 77,5 м і висотою 23 м збережена до нашого часу. Чотирикутник монастиря, прилеглий до костелу з півночі, є незвичним для цієї частини Європи.

На початку шістнадцятого століття, частина францисканців перейшли на протестантизм, а решта покинули Вроцлав. Ті ж, хто залишився, 1529 року перейшли до костелу св. Дороти. Покинуту францисканцями споруду зайняли норбертани і за рішенням міської ради, знесли будівлю монастиря, а на його місці побудували споруду нинішньої церкви Архангела Михаїла в м. Ольбіні. 3 червня 1530 року посвятили її на честь свого патрона з Ольбіни св. Вінсента.

У 1662–1674 роки церква була оздоблена в стилі бароко, зокрема 1667 року Франц Шермак і Георг Зеллер побудували новий вівтар. У період правління абата Андреаса Гебеля в 1673 році почалась реконструкція монастирської будівлі в стилі бароко. Каплиця Божої Матері Болісної (пізніше Святих Дарів) була зведена в стилі пізнього бароко на південному боці Хрістофом Гацкнером у 1723–1727 роках.

Після ліквідації Ордена в 1810 році костел був перетворений в парафіяльну церкву, а монастирські будівлі передані суду.

В останні дні Другої світової війни церква була сильно пошкоджена, звалилася вежа, а разом з нею частини бічних стін і стеля. Ті стели, що зберіглися, були перенесені на хори собору. Перебудована церква (ліхтар і купол вежі закінчено тільки у 80-х роках) протягом деякого часу використовувалась як гарнізонна, до закінчення реконструкції після пожежі костелу св. Елізабети.

У 1997 році в Вроцлаві відбувся Міжнародний Євхаристійний Конгрес, і з цієї нагоди Святіший Отець Іван Павло ІІ отримав церкву Св. Вінсент в дар від кардинала архиєпископа Генріка Гульбіновича і постановив його церковним катедральним собором Вроцлавсько-Ґданської єпархії Української Греко-Католицької Церкви, передавши у руки першого єпископа Теодора Майковича.

Парафія греко-католицької церкви в Вроцлаві провела в 1997–1999 роках необхідні ремонтно-адаптаційні роботи, зокрема із перекриття даху та облаштування для потреб східного обряду. Успішне завершення цієї роботи стало можливим завдяки великим намірам і організаторським навичкам о. мітрата Петра Крика, парафіяльного священика та адміністратора Вроцлавсько-Ґданського єпархії.

В катедрі можна побачити ікони Юрія Новосельського, Віталія Садовського та інших.

Щонеділі та по святах служаться служби українською мовою. При церкві діє українське просвітянське товариство, класи для молоді.

Українська греко-католицька парафія у Вроцлаві існує з 1956 року. Належить до Вроцлавсько-Ґданської єпархії.

За матеріалами Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦ
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Локації

Персони

Дивіться також

Живе Телебачення Мукачівська греко-католицька єпархія Релігійно-інформаційна служба України Український Католицький Університет Офіційний сайт Ватикану Новини Ватикану Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae