Владика Ярослав Приріз: Чого нас навчає Йоан Хреститель у контексті Ювілейного року?
5 січня, у надвечір’я Богоявлення Господнього, владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, відслужив Божественну Літургію у катедральному соборі Пресвятої Трійці в м. Дрогобич.
Під час проповіді владика Ярослав Приріз особливу увагу приділив символічному значенню пустелі, як стану сучасного світу, та ролі Йоана Хрестителя у підготовці людства до приходу Спасителя, як повідомляє пресслужба Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.
Покаяння — це заклик до дій
Проповідник підкреслив, що саме в «пустелі» сьогодення, сповненій викликами та невизначеністю, Господь прагне зустрітися з кожною людиною.
Єпископ розкрив глибокий зміст покаяння, до якого закликав Йоан Хреститель, пояснюючи його не лише як внутрішнє очищення, але й як заклик до конкретних дій справедливості та милосердя. «Заклик Предтечі наповнений надією: Бог приходить, щоб спасти людину. Господь Ісус прийшов, щоб принести справжнє визволення і надію для всього людства», — пояснив владика Ярослав.
Ювілейний рік надії і милосердя
Проповідник наголосив на актуальності настанов Йоана Хрестителя в контексті Ювілейного 2025 року. «Ці поради особливо актуальні в Ювілейний рік надії, адже дорога до Бога — це шлях милосердя і любові. Ювілейний рік вказує на безмежне Боже милосердя і здатність змінити навіть те, що здається безнадійно втраченим», — зазначив проповідник.
«Майбутнє будь-якого народу залежить не тільки від справедливих законів, їх виконання та чесних судів, а й від милосердя, тобто небайдужості, співчуття до ближнього і здатності до взаємного прощення», — наголосив проповідник, розмірковуючи про значення Ювілейного року.
Тож, за словами проповідника, сьогодні, в умовах нашої «пустелі» — викликів, втрат і невизначеності — ми запрошені не лише шукати сенсу, але й стати свідками надії для світу. «Готуючи дорогу Господу, ми творимо простір, де Христос діє через нас, даруючи світу світло й надію. Ювілейний рік надихає до глибшого розуміння нашої місії як християн — бути світлом у світі (пор. Мт. 5, 13), надією для тих, хто впадає у відчай, і джерелом підтримки для тих, хто потребує допомоги», — додав він.
Нагода для переміни власного життя
Владика Ярослав також зауважив, що Ювілейний рік надії — це унікальна можливість для кожного християнина переосмислити свої відносини з Богом і ближніми. «Ювілейний рік вказує на безмежне Боже милосердя і здатність змінити навіть те, що здається безнадійно втраченим. Це час для поглибленої молитви, конкретних вчинків любові та милосердя», — наголосив єпископ.
Йоан уділяє хрещення через покаяння, але одночасно сповіщає про прихід Христа, Який буде хрестити «буде вас христити Духом Святим і вогнем» (Лк. 3,16). Тому, як стверджує архиєрей у своїй проповіді, на шляху до Бога недостатньо лише дотримуватися заповідей — необхідно очистити душу від прив’язаності до гріха, пристрастей і жадібності. Щоб пояснити це, — продовжує далі владика Ярослав, — Йоан використовує у своїй проповіді дуже промовистий образ. Як вітер відділяє пшеницю від полови, так і благодать Божа очищує нашу душу від злих схильностей і вад, щоб була вона сховищем — клунею для чистої пшениці. Це очищення іноді буває важким і болісним, але саме в ньому ми знаходимо ту надію, яка дає можливість нашій душі зберегти в собі те, що є шляхетне, чесне і чисте.
«У Ювілейний рік надії ми покликані до цього очищення, до глибокого преображення наших сердець. Це важливий шлях, який має велике значення для кожного з нас. Полову необхідно спалити, щоб залишилась лише пшениця, яка потрібна для приготування хліба. Ось чого навчає Йоан Хреститель над Йорданом», — підкреслив проповідник.