Владика Володимир Груца на Стрітення: «Бажаю Вам і собі очей, які здатні завжди бачити перед собою спасіння!»

16 лютого 2022

Кожна людина по-різному зустрічає Бога. Скільки людей терпить та чекає просвітлення своєї дальшої життєвої дороги. Сьогодні відзначаємо Всесвітній день онкохворих дітей, обіймімо їх своєю молитвою, щоб у своєму терпінні бачили світло надії. Про це попросив єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца під час проповіді до вірних на свято Стрітення Господнє у храмі свв. апп. Петра і Павла у м. Новояворівську.

«Сьогодні звершуємо свято, яке від зустрічі Святої родини з Симеоном отримує назву Стрітення», — зазначив владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ. Про це повідомляє пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

«Пречиста Діва як Божа Мати не мала обов’язку очищуватися, бо освятилася Христовим Різдвом, як каже кондак празника: „Ти лоно дівиче освятив Різдвом Твоїм“. Але вона приходить у великій покорі, приносячи пару горлиць, бо закон Мойсея казав, що жінка до 40 днів від народження дитини вважалася нечиста, не входила до храму. Тоді жінка приносила певну жертву очищення. Пречиста Діва прагне бути солідарною з цим законом», — зауважує єпископ.

Праведні очі бачать Бога

Всі ми, каже проповідник, маємо очі та бачимо багато різних речей. Живемо в інформаційній турбулентності. Як важливо вміти відрізнити, що істотне, скласти собі ієрархію цінностей/вартостей. Напевно, у храмі було немало людей, але лише Симеон побачив в дитині Спасителя, і тим самим спасіння.

За його словами, праведні очі бачать в дитині Бога, вони не мають перешкод. Цей погляд був цінніший від цілого земного життя, бо Симеон може в мирі відійти. Як важливо у вирі щоденних викликів зрозуміти, що я конкретно є адресатом спасіння. Євангелист Лука наголошує, що Симеон був праведний. Він бере на руки Ісуса, пізнає в Ньому Месію, звершуючи молитву: «Нині відпускаєш слугу Твого владико…». Ми молимося цю молитву щодня на Вечірні. Старечі очі Симеона здатні побачити благодать, бо таким є його серце.

Важливо мати для кого терпіти

«У святині вже не промовляє різдвяний ангел, а Святу родину зустрічають Симеон і Анна. Йосиф та Марія не кажуть, що там старий може знати, він вже не сучасний. Тут представлена ідеальна модель функціонування суспільства: старечий досвід зустрічається з молодечим запалом», — каже архиєрей.

«Симеон як праведна людина володіє даром пророцтва. Він предсказує Богородиці її майбутню жертву — терпіння заради сина. Тут народжується і промовляє така істина: не важливо чи ти живеш багато чи бідно. Набагато важливіше, чи ти маєш для кого жити, а навіть терпіти», — додає проповідник.

Подяка монашеству за їхнє світло

Преосвященний владика Володимир наголосив, що свято Стрітення є також Днем богопосвяченого життя.

«Ми з великою вдячністю споглядаємо на чернецтво, на всю монашу родину нашої Церкви, зокрема Львівської архиєпархії. Ми вдячні за численні монаші покликання з цієї парафії», — сказав він.

Відтак зауважив, що в момент облечин чи монаших обітів ченці та черниці переживають по-особливому Стрітення з Богом, пов’язують з Ним своє життя. Вони є тими світильниками у світі, які свідчать, запалюють інших, допомагають їм зустріти Бога.

«Молімося за витривання монашества на цій дорозі служіння і свідчення, просімо Бога за добрі і святі покликання до богопосвяченого життя. А Бог кличе на кожному етапі історії, головне, щоб людина почула і була готова служити», — попросив владика Володимир.

Чути голос Божий, бачити істотне та мудро інвестувати своє життя

Проповідник пригадав, що на Вечірні празника Стрітення молимося: «Той, хто носиться на херувимах і якого оспівують серафими, … сидить на руках Старця, немов на престолі». Він сходить на престоли наших храмів, за допомогою священичих рук дає себе нести до людей.

«У Церкві завжди потрібно добрих слуг для служіння Божому люду, щоб в різний спосіб несли Бога до народу. До сердець людей скеровані різні покликання. Як важливо цей голос чути, бачити істотне та мудро заінвестувати своє життя», — переконаний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.