Владика Тарас Сеньків: «Євхаристія є пульсуючим серцем, яке дає життя Христовому Містичному Тілу»

7 липня 2021

4 липня 2021 року преосвященний владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, здійснив Чин оновлення храму Успіння Пресвятої Богородиці с. Пісочна та очолив Архиєрейську Божественну Літургію. Після Євангелія архиєрей виголосив проповідь з нагоди празника Торжественного поклоніння пречистим Тайнам Тіла і Крови Господа нашого Ісуса Христа.

На свято «Божого Тіла» ми занурюємося в таємницю Страсного четверга у світлі Воскресіння. Першу Пасху євреї відзначали тієї ночі, коли в Єгипті кров пасхального ягняти на одвірках дому захищала їх від руйнівника. Такої ж пасхальної ночі Ісус видається в руки зрадника на суд і хрест, щоб врятувати людство з темряви ночі зла. Він — Слово, що сталося тілом, на Голгофі переступає поріг смерті, щоб стати живим Хлібом, небесною поживою Воскреслого для всього людства навіки.

Христос пропонується нам як дар

Символіка Христової Пасхи отримує у Євхаристії своє реальне завершення. На Тайній вечері Ісус перемінив хліб на своє Тіло, а вино — на свою Кров і заповів апостолам це зробити на Його пам’ять. Цим Христос відобразив суть своєї жертви на хресті та започаткував її вічне тривання, щоб вірні всіх часів могли стати сопричасниками на його Воскресінні заради спасіння власного та інших. Євхаристія — це єдина жертва Церкви, у якій Новий Завіт між Богом та людством був навічно скріплений кров’ю Спасителя. Христос пропонується нам як дар. Він є спокутою за наші гріхи та запевненням вислухання всіх наших благань. Тому свято Тіла та Крові Господньої є передовсім святом досконалої похвали та подяки Богові. Лише завдяки Христу, з Христом та у Христі віддається Богові вся честь і слава, яких Він гідний.

Євхаристія є пульсуючим серцем, яке дає життя Христовому Містичному Тілу

Таїнство Тіла і Крові Господньої є найдорожчим скарбом Церкви, найбільшою невидимою для очей таємницею, яку Дух Святий допомагає нам розпізнати вірою. Євхаристія є пульсуючим серцем, яке дає життя Христовому Містичному Тілу, спільноті Церкви, повністю заснованій на духовному, але конкретному зв’язку з Христом. Апостол Павло стверджує: «Оскільки це один хліб, ми складаємо одне тіло, хоча нас і багато, бо всі ми беремо участь в одному хлібі». Без Євхаристії Церква просто не існувала б. Євхаристія робить цю людську спільноту таємницею, здатною нести Бога у світ, і привести світ до Бога. Дух Святий, який перемінює хліб і вино на Тіло і Кров Господню, також перемінює тих, хто приймає їх з вірою, на образ Тіла Христового, так що Церква є справжнім таїнством єдності людей з Богом та собі навзаєм. Участь у Тілі Христовому для розуму та волі людини є ліком, який допомагає наново відкрити смак істини та розуміння загального покликання всіх до спасіння. У дедалі більш індивідуалістичній культурі сучасності Євхаристія є своєрідним «антидотом», який діє у свідомості та серцях віруючих і постійно сіє логіку взаємності, милосердя та дух Євангелія любові.

Наша життєва подорож з Христом

Спільнота Церкви постійно є на шляху до вічної мети в дусі та радості Воскресіння. Укритий у Євхаристії Воскреслий Господь є дійсно присутній у світі зі своєю вічністю вже тут і зараз. Він постійно йде попереду нас. По воскресінні ангели говорять: «Господь вас випередить в Галилеї, там Його побачите». Це «випередження» Ісуса має два напрямки. Один веде до Галилеї. Ізраїль вважав Галилею воротами у світ язичників, тому в Галилеї, на горі, учні чують від Ісуса: «Ідіть… і навчайте всі народи».

Інший вказаний словами Ісуса до Магдалини: «Не стримуй мене, не зійшов бо я ще до Отця». Ісус передує нам на шляху до Отця і запрошує нас наслідувати. Обидва напрямки вказують, що справжньою метою нашої життєвої подорожі є взаємність з Богом — сам Бог є для нас домом з багатьма житлами. Але увійти в ці оселі ми можемо лише тоді, коли йтимемо «у напрямку до Галилеї» — нестимемо Євангеліє, дар Його любові, людям усіх часів.

Євхаристія є таємницею віри у близькість Святого Бога

Євхаристія є таємницею віри у близькість Святого Бога. Воскреслий, присутній у вигляді хліба, не може бути просто «лише» як шматок хліба. Їсти цей хліб означає вступати у спілкування з живою Другою Божою Особою. Ця єдність, акт прийняття, «споживання», насправді є зустріччю, яка пронизує нас життям того, хто є нашим Творцем і Спасителем. Метою є наблизити наше життя до його життя, наша переміна та уподібнення до того, хто є живою Любов’ю. Таке прийняття передбачає особисте обожнення, волю йти за Христом, наслідувати того, хто передує нам.

З такої близькості, яка є дуже особистим Ісусовим даром, походить сила Таїнства Євхаристії за стінами наших церков. Це універсальна риса євхаристійної присутності у створінні. У цьому Таїнстві Господь завжди на шляхах світу, і ми супроводжуємо Воскреслого у Його цілосвітній подорожі. Коли ми відповідаємо на Його заповідь: «Візьміть і їжте… Візьміть і пийте», то несемо Христа у своєму серці, щоб Його присутність пронизувала усі обставини та трагедії нашого особистого і суспільного життя.

Пресвята Богородиця — «жінка-євхаристія»

У цій таїнственній Євхаристійній зустрічі нас супроводжує Діва Марія, яку св. Іван-Павло ІІ назвав «жінкою-євхаристією». Дійсно, Марія Богородиця навчає нас, що означає вступати у спілкування з Богом. Марія дарувала Ісусу своє власне тіло, свою кров і стала живою скинією Божого Слова. Вона дозволила, щоб її тіло і дух були проникнуті Його присутністю. Попросімо нашу Святу Матір, щоб за її молитвами ми дедалі більше відкривали все своє єство Євхаристійній присутності Христа та помагала нам вірно йти за Ним, день за днем на дорогах нашого життя. Амінь.

† Тарас Сеньків,
єпарх Стрийський

4 червня 2021 року,
у празник Торжественного поклоніння Пречистим Тайнам Тіла і Крови