Владика Тарас Сеньків освятив духовно-просвітницький центр «Оранта» поблизу Моршина

21 серпня 2024

18 серпня 2024 року владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, відвідав с. Довге Моршинського деканату, де в храмі Успіння Пресвятої Богородиці очолив Архиєрейську Божественну Літургію, а після богослужіння освятив нову дзвіницю і розміщений в ній духовно-просвітницький центр «Оранта». Він був відкритий з нагоди 150-ліття від дня народження багатолітнього пароха с. Довге отця Северина Яминського.

За традицією, при вході до храму, єпископа зустріли парафіяни та запрошені священнослужителі на чолі з парохом отцем Миколою Мільчаковським, як інформує пресслужба Стрийської єпархії УГКЦ.

Христос дивує своїх учнів милосердям до людей

Звертаючись до присутніх з проповіддю, владика Тарас роздумував над духовним змістом недільного євангельського читання про чудо розмноження хлібів, коли Христос нагодував п’ять тисяч народу. Це грандіозне явище, чудо, котре має виразно євхаристійний характер, за словами єпископа, має дуже важливе послання для всіх нас.

«Пустинне місце, куди люди приносили хворих. Христос лікував, оздоровлював, проповідував. Підходив вечір, і учні побачили, що є проблеми — ті люди, які прийшли до них, були голодні. І апостоли хотіли, як звичайно, малим коштом вирішити велику проблему. Кажуть Ісусові, мовляв, відпусти цих людей, нехай йдуть собі, і рятуються, як можуть. І тут, звучать слова, які є найважливішим моментом у цій Євангельській розповіді. Каже Ісус: „Не треба їм нікуди йти. Ви дайте їм їсти“. Апостоли були здивовані, шоковані. „Маємо п’ять хлібів і дві риби“. Каже Ісус: „Дайте їх мені!“. І коли принесли, він поблагословив, розламав і дав апостолам, а апостоли роздавали людям. Всі наїлися, наситилися, і залишилося ще дванадцять кошів кусків. Як маленьке людське, котре людина щедро дає в руки Богові, повертається назад людині великим Божим», — зазначив владика Тарас.

Христос повертає діло людських рук із самим собою

«На Тайній вечері Христос бере хліб, який дають Йому апостоли, а хтось дав їм. Бере той хліб з нужденних людських рук. А хліб — це символ життя. Бере в свої руки, перемінює його в білий Євхаристійний хліб і повертає назад апостолам, а ті — людям. Але на Тайній Вечері — це не є просто розмножене багатство з нічого, з тої людської нужденності, розмножене Богом багатство, яке вертається людині. В Євхаристії Він дає вже сам себе. І коли ви приносите до церкви жертву, яку складаєте, ви не складаєте гроші, а складаєте частинку свого життя, даєте хліб, котрий мав би забезпечити вам життя. Він ніколи не задовольнить всіх потреб і не допоможе ні вам, ні іншим, бо це дуже маленький шматочок. Але ви даєте в руки священника, а він ставить на престіл, дає Христові, а Христос розмножує, перемінює та повертає назад і здоров’я, і благополуччя, і прощення гріхів. Все повертає з самим собою. Щоб ви побачили це чудо, коли мізерне людське, котре ми даємо Богові до рук, стає величезним Божим благословенням для нас і для інших», — наголосив єпископ.

Милостиня — вияв нашої жертви

«Це є розмноження хлібів, коли ми проявляємо милостиню. І тому Церква завжди живе з милостині. Якщо в Церкві хтось хоче щось виторгувати, то він потрапив не туди. І коли говоримо про любов, то розуміння любові спочиває у взаємному даруванні, бо любити означає жити для інших. І це є для нас сьогодні уроком… Ми маємо усвідомити, що багатіємо тоді, коли роздаємо, бо добро у своїй природі потребує роздаватися, тому що джерелом всякого добра є Бог, котрий є безконечний», — вів далі проповідник.

«Сьогодні молимося за те, щоби ця жертва, яку ми складаємо, велика чи мала, але щоб ми завжди її складали у Божі руки, щоби все те, що сьогодні наш бідний, пограбований до певної міри народ, віддає заради того, щоб мати завтрашній день і майбутнє, щоб Він помножив і дав нам багатство, мир і щастя, опіку і охорону наших воїнів, і той великий дар — справедливу перемогу і справедливий мир. Нехай за молитвами Діви Марії Бог прийме цю нашу жертву, щоб ми нарешті усвідомили, що чим більше ми живемо для інших, тим більше ми насправді живемо», — сказав владика Тарас, завершуючи проповідь.

Освячення нової дзвіниці та духовно-просвітницького центру

По завершенні богослужіння, владика Тарас привітав парафіян зі знаменною подією в житті спільноти і вручив подячні грамоти жертводавцям і добродіям парафії. Після цього єпископ звершив Чин освячення дзвіниці, збудованої в 2022 році і розміщеного в ній духовно-просвітницького центру «Оранта», який відкрито з нагоди з нагоди 150-ліття від дня народження отця Северина Яминського, який був парохом с. Довге в 1900–1942 роках.

У свою чергу, отець Микола Мільчаковський подякував владиці Тарасу за візит і спільну молитву і всім, хто своєю працею і пожертвами спричинились до цієї великої справи. Насамкінець, усі помолилися «Боже, великий, єдиний» за наших захисників та перемогу і мир в Україні.