Владика Степан Сус в Угорщині: подяка за підтримку біженців та старання щодо побудови українського центру в Будапешті
Упродовж 3–5 липня 2022 року Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус відвідав Угорщину. У межах цього візиту його супроводжували працівники ПМВ о. Андрій Гах та о. Роман Ільницький, а також місцевий настоятель о. Дам’ян Габорій. Програма візиту була наповнена багатьма зустрічами та спільною молитвою із українською громадою.
Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус розпочав душпастирський візит до українців в Угорщині і очолив Архиєрейську Літургію на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті. Йому співслужили душпастир для українців греко-католиків Угорщини о. Дам’ян Габорій і працівники Пасторально-міграційного відділу УГКЦ о. Андрій Гах і о. Роман Ільницький.
У свято Матері Божої Неустанної Помочі владика Степан підкреслив під час проповіді, що Пресвята Богородиця допомагає приймати правильні рішення і знайти правильні відповіді на питання, що нас турбують. І закликав українців частіше звертатись до Богородиці в своїх молитвах.
Єпископ також охрестив немовля Вікторію. І привітав громаду УГКЦ у Будапешті з тим, що вона зростає і поповнюється новими українцями-християнами.
Після Літургії також помолились за мир в Україні та за наших захисників. По закінченні Богослужіння діти парафії приготували виступ для єпископа. Відтак Голова ПМВ поспілкувався з громадою.
Зустріч із Послом України в Угорщині
Перебуваючи із візитом в Угорщині, владика Степан Сус зустрівся з Послом України в Угорщині Любов’ю Непоп.
Єпископ подякував посольству за активну працю і опіку над мігрантами. За різними даними, з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну кордон з Угорщиною перетнули 800 тисяч українців.
Посол в свою чергу підкреслила дуже добру співпрацю з парафією УГКЦ в Будапешті і соціальним центром Фундації УГКЦ в Угорщині, який по сьогодні опікується українськими мігрантами і вже допоміг 11 тис. осіб. Фундація також допомогла поселити в Угорщині понад 1500 осіб і відправила 13 фур гуманітарної допомоги в Україну. Церковна школа прийняла 250 дітей з України.
«Дуже важливо, що українська громада може тут прийти до своєї Церкви, помолитись своєю мовою і триматись своїх традицій. Тому служіння УГКЦ в Угорщині дуже цінне», — зазначила Любов Непоп.
Голова ПМВ і Посол також говорили про реабілітацію поранених українських військових і домовились реалізовувати спільний проєкт в цьому напрямку за участі церковної громади, дипустанови та фундації УГКЦ в Угорщині.
У зустрічі також взяли участь душпастир для українців греко-католиків Угорщини о. Дам’ян Габорій і працівники ПМВ о. Андрій Гах і о. Роман Ільницький.
Бесіда із Апостольським Нунцієм в Угорщині
У понеділок, 4 липня 2022 року, Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус зустрівся Йосифом Кастанедою (José Nahum Jairo Salas Castañeda), який тимчасово виконує обов’язки Апостольського Нунція в Угорщині. Сторони обговорили стан душпастирської опіки українців греко-католиків, виклики, з якими стикається УГКЦ в Угорщині через війну, яку розпочала Росія в Україні, про збільшення кількості мігрантів та ін.
Ватиканський дипломат запевнив Голову ПМВ у своїй підтримці української громади в Угорщині та українців загалом.
Спілкування із речницею українців в угорському парламенті
У межах душпастирського візиту до Угорщини Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус зустрівся із речницею українців в угорському парламенті Ліліаною Грексою.
Сторони обговорили актуальний стан української громади в Угорщині, виклики, пов’язані із новоприбулими із України мігрантами внаслідок російської агресії, духовні потреби українців, зокрема будівництво українського храму, школи та садочку в Будапешті.
А відтак для делегації з Києва відбулася ескурсія в угорському парламенті, яку провела відомий український екскурсовод Ірина Вів.
Зустріч із Жолтоном Шем’єном, віце-прем’єр-міністром Угорщини
Під час візиту до Будапешта 5 липня 2022 року Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус зустрівся із віце-прем’єр-міністром Угорщини Жолтом Шем’єном.
Під час зустрічі владика Степан розповів про наслідки російської агресії в Україні та подякував угорцям, що прийняли біженців з України. Сторони обговорили можливості душпастирства в новостворених українських церковних громадах на території Угорщини та виклики, з якими стикається українська громада в Угорщині. Також порушувалось питання будівництва українського храму в Будапешті. Крім того, обговорили і тему українського шкільництва в Угорщині.
Своєю чергою представник угорського уряду пообіцяв зробити все, щоб українці почували себе комфортно в Угорщині.
У зустрічі взяли участь держсекретар в справах релігії та меншин Міклош Шолтис, речник українців в угорському парламенті Ліліана Грекса, заступник Голови ПМВ о. Андрій Гах та душпастир для українців греко-католиків Угорщини о. Дам’ян Габорій.
На зустрічі із Митрополитом Угорської Греко-Католицької митрополії
Опісля, владика Степан Сус зустрівся з Митрополитом Угорської Греко-Католицької Церкви владикою Филипом Кочішем. Зустріч відбулась у курії Угорської Греко-Католицької митрополії в Дебрецені.
Владика Степан подякував владиці Филипу за сприяння в організації душпастирства вірних УГКЦ на території Угорщини та соціальну підтримку новоприбулих з України мігрантів через російську агресію. Греко-католицькі ієрархи також обговорили подальшу співпрацю щодо духовної опіки українців на території митрополії та потребу будівництва української церкви в Будапешті.
Подяка за підтримку місцевим єпископам
Окрім цього, владика Степан Сус зустрівся із єпархом Ньїредьгазьким Угорської Греко-Католицької Церкви владикою Авелем Сочкою в м. Ньїредьгаза та єпархом Мішкольцьким Угорської Греко-Католицької Церкви владикою Атаназієм Оросем у м. Мішкольц.
Під час зустрічей єпископи обговорили актуальний стан душпастирства для українців в Ньїредьгазі та Мішкольці, і виклики, з якими стикаються вірні УГКЦ на території цих єпархій. Владика Степан подякував угорським єпископам, що відкрили свої храми для українських богослужінь та проводять харитативну діяльність для біженців з України.